13.12.16, 14:35

Wystawa w sejmie o górnikach z kopalni Wujek

Wystawa pt. „Kopania strajkuje. Strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981 r.” poświęcona górnikom, którzy zginęli w tamtych dniach, stanęła w sejmie. Honorowym patronatem objął ekspozycję marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Kuchciński napisał w liście, który odczytano podczas uroczystego otwarcia wystawy, iż „Na mapie Polski są miejsca symbole. W zbiorowej świadomości przywołują zadumę nad wydarzeniami, które rozegrały się w przeszłości. Jednym z takich miejsc jest kopalnia „Wujek”.

Marszałem sejmu podkreślił, iż wydarzenia w kopalni „Wujek” były tłumieniem przez reżimową władzę „dążenia własnego narody do wolności, niezawisłości i poszanowania praw obywatelskich, które zostały wywalczone strajkami i protestami 1980 roku”.

Wystawę w sejmie zorganizowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Jeden z przywódców strajku w kopalni „Wujek” Stanisław Płatek mówił z kolei, odnosząc się do kwestii odebrania komunistycznym oficerom stopni, że „twórcy stanu wojennego na pewno nie powinni się cieszyć i szczycić mianem oficera, a tym bardziej generała Wojska Polskiego”.
Wydarzenia w kopalni „Wujek” zakończyły się pacyfikacją i śmiercią dziewięciu górników i kilkudziesięcioma rannymi.

krp/PAP