07.10.14, 16:08Z kościoła w Rudach skradziono relikwie (fot. sxc hu)

Z kościoła w Rudach skradziono relikwie

Kradzież miała miejsce w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach w nocy z 3 na 4 października. Sprawca lub sprawcy, poszukiwani przez policję, dostali się do środka kościoła przez okno nawy bocznej.

Strata jest ogromna. Relikwie św. Walentego trafiły do świątyni dzięki ojcom cystersom. Walenty był kanonizowany w 1496 roku, a wielkim kultem otaczano go w wiekach XVII i XVIII. Wówczas do dwóch kościołów w Polsce, w Rudach i Chełmnie, trafiły jego relikwie. W Chełmnie znalazły się 22 maja 1630 roku; data przekazania do kościoła w Rudach jest nieznana, ale przypuszcza się, że nastąpiło to w podobnym czasie, co do Chełmna.

Z kolei relikwie bł. Karoliny Kózkówny przekazano diecezji gliwickiej w lutym 2008 roku. W rudzkiej bazylice zostały umieszczone 18 listopada 2010 roku, we wspomnienie bł. Karoliny. Wówczas zakończyła się peregrynacja relikwii po kościołach diecezji gliwickiej.

Policja prosi osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy kradzieży i odzyskaniu relikwiarzy o kontakt w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu przy ulicy Bosackiej 42 lub telefonicznie: 32/ 459 42 55 i 997.

bjad/gosc.pl

Komentarze

anonim2014.10.7 17:33
Przy okazji złodzieje buchnęli co poniektórym tu wpisującym się resztki tego, co naukowcy nazywają rozumem
anonim2014.10.8 9:29
znowu złomiarze
anonim2014.10.9 8:35
@Częstochowski Nawet gdyby było ubezpieczone, to wartość skradzionych relikwii jest bezcenna. Niestety chamieje i deprawuje się polskie społeczeństwo w zastraszającym tempie. Jeszcze do niedawna dla złodziei świątynie były miejscem, z którego się nie kradnie, co najwyżej jacyś smarkacze obrabiali skarbonki. Stawiam dolary przeciw orzechom, że w razie jakiejś zadymy (rewolucja, wojna) motłoch w pierwszym rzędzie ruszy rabować kościoły i plebanie. Sączona komunistyczna propaganda, wydaje właśnie owoce - co zresztą widać w forumowych komentarzach, również na Frondzie.