25.03.21, 09:40Fot. pxhere

,,Zaangażujmy się w krzewienie cywilizacji życia!''

Dziś, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca, dziewięć miesięcy przed Narodzeniem Pańskim, obchodzimy Dzień Świętości Życia. Jest on wyjątkowym zaproszeniem do refleksji nad cennym darem Boga, jakim jest życie każdego człowieka – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Dzień ten został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”. Papież napisał w niej m.in., że „Człowiek i jego życie jawią się nam jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia…” (Evangelium Vitae, 84).

Dzień Świętości Życia jest wyjątkowym zaproszeniem do refleksji nad tym cudem, nad cennym darem Boga, jakim jest życie każdego człowieka. Ten dzień jest też zachętą do namysłu nad życiem dzieci nienarodzonych – najsłabszych i bezbronnych, które często narażone są na arbitralną decyzję pozbawienia ich tego podstawowego prawa, jakim jest prawo do życia” – zaznaczył bp Miziński.

Sekretarz generalny Episkopatu podkreślił, że każdy z nas powinien czuć się zobowiązany do wspierania życia, także poprzez wsparcie matek oczekujących potomstwa, które otrzymały bolesną diagnozę poważnej choroby noszonego pod sercem dziecka, oraz rodziców, którzy podjęli trudne zadanie wychowania dzieci niepełnosprawnych i chorych.

Przeżywając obecnie czas zagrożenia własnego życia z powodu panującej od ponad roku pandemii, czujemy jeszcze większe przynaglenie do szukania sposobów chronienia każdego życia. Skorzystajmy z tego czasu i zaangażujmy się w krzewienie cywilizacji życia” – powiedział bp Miziński. Zaznaczył, że wszyscy, wspólnym wysiłkiem, zarówno modlitewnym, jak i materialnym, możemy rozwiązać wiele trudności i z każdej, nawet najbardziej dramatycznej sytuacji, wyprowadzić dobro. „Dobro, które będzie budować i umacniać nas, nasze wspólnoty, nasze społeczeństwo, które pozwoli z nadzieją i spokojem spojrzeć w przyszłość” – stwierdził.

Bp Miziński zauważył, że w tym roku z powodu ograniczeń epidemicznych nie będziemy mogli uczestniczyć w marszach dla życia. „Zaangażujmy się więc w inne formy świętowania tego dnia, np. w podjęcie +Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego+. Na miarę naszych możliwości starajmy się zaangażować w pomoc organizacjom, które wspierają rodziny, które otaczają opieką matki będące w trudnej sytuacji” – podkreślił.

Episkopat.pl

Komentarze

Anonim2021.03.25 13:18
KK ma niezwykłą potrzebę wypowiadania się na tematy o których nie ma pojęcia. Kiedyś przedstawiciele tej instytucji twierdzili że Ziemia jest płaska i w centrum (Galileusz omal nie przypłacił sprzeciwu własnym życiem). Teraz KK zabiera głos w kwestiach medycznych - a to że w kościele nie można się wirusem zarazić ( już wiemy że można) a to o aborcji (zabieg medyczny). Czy KK może zająć się swoimi sprawami zamiast na siłę meblować życie ludziom?
Anonim2021.03.25 13:12
Kiedy możemy mówić o DZIECKU? Godzinę od zapłodnienia? Dzień od zapłodnienia? Tydzień?
anonim2021.03.25 13:07
"każdy z nas powinien czuć się zobowiązany do wspierania życia, także poprzez wsparcie matek oczekujących potomstwa, które otrzymały bolesną diagnozę poważnej choroby noszonego pod sercem dziecka" DLATEGO MNIEJ BADAŃ PRENATALNYCH? PIENIĄDZE TRZEBA BYŁO DAĆ KURSKIEMU I SASINOWI? A kobietom "pokoik do wypłakania".
Ciekawy2021.03.25 11:23
Za dzieciątko Jezus już dziękujemy. To na plakat z embrionami.
Anna2021.03.25 10:02
Krzewienie cywilizacji życia ---> obwieszanie kraju bilbordami przedstawiającymi zwłoki
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.25 9:59
Polacy: katolskiej ideologii już podziękujemy :)
Anonim2021.03.25 9:52
Krzewienie cywilizacji życia = Nawracanie ogniem i mieczem