14.05.20, 08:00Fot. zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk: Koronawirus, wbrew nadziejom opozycji, nie będzie ,,gwoździem do trumny'' rządu

1.Największa światowa agencja gospodarcza, amerykański Bloomberg, kilka dni temu, poinformowała swoich czytelników, że polska gospodarka jest najbardziej odporna na kryzys, wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Agencja powołuje się na dane Komisji Europejskiej zaprezentowane na początku maja w tzw. wiosennej kompleksowej prognozie gospodarczej zawierającej podstawowe dane makroekonomiczne dotyczącego gospodarek 27 unijnych krajów.

Rzeczywiście z tych danych wynika, że polska gospodarka będzie miała najniższy poziom spadku PKB w 2019 roku, co więcej recesja będzie krótkotrwała, a w 2020 roku nastąpi odbicie, a wzrost PKB będzie wyższy niż tegoroczny jego spadek.

2. Rzeczywiście według danych KE, skutki pandemii koronawirusa dla gospodarek krajów UE będą poważne, wszystkie czeka recesja, a spadek PKB we wszystkich krajach UE wyniesie 7,4%, natomiast krajach strefy euro 7,7%.

Najbardziej dotknięte recesją będą gospodarki krajów południa UE o blisko 10%: Grecja- spadek PKB o 9,7%, Włochy- o 9,5% , Hiszpania- o 9,4%, gospodarka Francji skurczy się o 8,2%, a gospodarka Niemiec o 6,5%.

Na tym tle trochę lepiej wygląda sytuacja krajów UE posługujących się własnymi walutami, tu spadek PKB będzie także wyraźny ale jednak mniejszy niż w krajach strefy euro i tak PKB Węgier spadnie o 7%, Czech o 6,2%, Szwecji o 6,1%, Rumunii o 6%, Danii o 5,9%, a Polski tylko o 4,3%.

3. Według prognozy w Polsce będziemy więc mieli najniższy spadek poziomu PKB spośród wszystkich krajów UE, co dobitnie pokazuje, że przyjęte przez polski rząd instrumenty wsparcia przedsiębiorców i pracowników, będą bardzo skuteczne.

Co więcej KE przewiduje, że „odbicie” polskiej gospodarki w 2021 roku będzie szybkie, a jego skala porównywalna ze skalą spadku PKB w 2020, przewidywany wzrost PKB w 2021 roku ma wynieść co najmniej 4,1%.

Przypomnijmy, że polski rząd pod koniec kwietnia przesłał do KE doroczną aktualizację Programu Konwergencji, w której przewiduje jeszcze mniejsze skurczenie się polskiej gospodarki.

Z tego programu wynika, że w rezultacie pandemii koronawirusa realne tempo wzrostu PKB w Polsce w 2020 roku wyniesie -3,4%, a na ten spadek złoży się finalny popyt krajowy w wysokości - 3,3 pkt. procentowego, inwestycje także ujemnie w wysokości 1,1 pkt. proc., natomiast eksport netto dodatnio w wysokości 1,1 pkt proc (na skutek szybszego spadku importu niż eksportu).

4. Bloomberg przy tej okazji cytuje prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa, który mówi, że scenariusz rozwoju sytuacji będzie miał w przypadku naszego kraju kształt litery U co oznacza spadek PKB, krótki okres recesji i odbicie w roku 2021.

Agencja przywołuje także szybką reakcję polskiego rządu na kryzys w postaci fiskalnej Tarczy antykryzysowej, a szczególnie zarządzanej przez PFR Tarczy finansowej, w ramach której przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii są bezpośrednio wspierane pożyczkami, które w sytuacji kiedy utrzymają zatrudnienie, będą umarzane w 75%.

Podkreśla także, że środki finansowe są przekazywane do firm bardzo szybko, zaledwie w ciągu 10 dni zaakceptowano wnioski ponad 70 tysięcy przedsiębiorstw zatrudniających ponad 700 tysięcy pracowników, a na ich rachunki wpłynęło ponad 15 mld zł.

5.Tego rodzaju oceny polskiej gospodarki dokonywane przez unijne instytucje czy światowe agencje gospodarcze są niezwykle kłopotliwe dla polskiej opozycji, która od paru lat wieszczy katastrofę polskiej gospodarki, a pandemia koronawirusa jej zdaniem miała być „gwoździem do trumny” polskiego rządu.

Nic takiego się jednak nie stało, co więcej wszystko wskazuje na to, że rządowe wsparcie dla firm spowoduje, że spadek PKB będzie w Polsce najniższy wśród wszystkich krajów UE.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

katolicka kretynizacja polski2020.05.17 19:19
;
Urszula2020.05.14 15:03
Ludzie, zacznijcie myśleć. Chciałabym aby koronawirus nie pokonał rządu tylko rząd pokonał koronawirus. To jest, niestety, pobożne życzenie pana Kuźmiuka. "Naukowcy prognozują rozwój pandemii. Polska wśród krajów, które mogą sobie nie poradzić Niepokojące informacje napływają z Fujian Normal University w Chinach. Tamtejsi naukowcy przeanalizowali rozwój pandemii koronawirusa w 61 krajach świata i wytypowali 12 państw, które mogą z nią sobie nie poradzić. Jednym z nich jest właśnie Polska. Zdaniem specjalistów o zagrożeniu świadczą m.in. wysoki dzienny przyrost zakażonych SARS-CoV-2 i wciąż zbyt mała liczba testów."
olo2020.05.14 11:36
pożyteczny idiota
Tom2020.05.14 9:58
Opozycje w PL to parodia, to jest wyjątkowy skandal i zabawa Polską. Zapewniam, że na opozycję głosują tylko osoby które mają dość arogancji PIS, bo kto choć trochę oleju w głowie może popierać dzisiaj PO??? Co do samego artykułu i prezentowanych w nim danych, pełna zgoda, na szczęście wygląda to całkiem przyzwoicie i dobrze że rząd wprowadził tarczę związaną z PFR, bo to jest dopiero coś realnego, ale uwaga... jeżeli przyjdzie druga fala pandemii, to niestety, ale wymogi stawiane przez PFR staną się niemożliwe do zrealizowania i wtedy zrobi się kolosalnie duży problem... Druga sprawa to fakt, że rząd nadal traktuje przedsiębiorców jak złodziei (deklaracja VAT-7).
Urszula2020.05.14 15:05
Kto ma trochę oleju w głowie nie popiera PO, ale nie popiera też PiS.
ryszard2020.05.14 9:13
Mamy do czynienia z atakiem biologicznym na społeczeństwo i gospodarkę światową. Wiele wskazuje na to, że ma ona dwa główne cele: 1. Przejęcie możliwie największej części strategicznego potencjału świata. 2. Zmniejszenie liczby ludności a tych co pozostaną sprowadzenie (biologicznie i psychicznie) do roli neoniewolników w globalnej korporacji opanowanej przez światową faszystowską oligarchię. Jeśli chodzi o sposób realizacji celu pierwszego to zachodzące zjawiska dowodzą, że stosowane są dwie strategie grupowe: pierwsza grupa to przejęcie jako masy upadłości i druga grupa, to przejecie w zarząd całych państw. Jak widać Polska została zaliczona, z jakichś powodów, przez oligarchów świata do tej drugiej grupy.
Jan Radziszewski 2020.05.14 8:38
20 czerwca 2019 r. Microsoft oficjalnie złożył wniosek patentowy na technologię, która bezpośrednio łączy ciało ludzkie z cyfrowym systemem płatności. Bardzo podejrzane jest nadanie muneru dla wniosku: patent otrzymał numer rejestracyjny 2020-0 6 0 6 0 6 . Wcześniej napisaliśmy, że multimilioner Bill Gates ogłosił podczas wywiadu 24 marca, że pandemia korony doprowadzi do wprowadzenia „świadectw szczepień” lub paszportu szczepień. Bez prawidłowych znaczków cyfrowych potwierdzających, że zostałeś zaszczepiony, zostaniesz praktycznie wykluczony ze społeczeństwa. Bill Gates zrezygnował z zarządu Microsoft, ale nadal ciężko pracuje przez swoją niesławną Fundację Billa i Melindy Gatesów w kierunku tego samego celu końcowego: obowiązkowego szczepienia całej ludzkości.Według Gatesa, szczepionka koronowa będzie gotowa w ciągu 18 miesięcy, a normalne życie nie będzie mogło wrócić, dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni. Cyfrowy system płatności bezpośrednio powiązany z twoim ciałem Zaledwie 3 miesiące przed wybuchem koronawirusa w Chinach współzałożyciel firmy biometrycznej Microsoft ID2020 ogłosił nowe projekty obejmujące „wiele technologii identyfikacji biometrycznej”. Firma Gatesa Microsoft opracowała teraz system z „urządzeniem” (mikro / nanochip?), Który działa bezpośrednio z temperaturą, tętnem i falami mózgowymi ludzkiego ciała, aby móc kupować i sprzedawać monety cyfrowe, takie jak np. bitcoiny. „Aktywność ludzkiego ciała związana z zadaniem użytkownika może zostać wykorzystana w procesie wydobywania systemu kryptowalut”, rozpoczyna podsumowanie arkusza patentowego . „Serwer może przypisać zadanie do urządzenia użytkownika połączonego komunikacyjnie z serwerem”. Czujnik połączony komunikacyjnie lub istniejący w urządzeniu użytkownika może wykrywać aktywność fizyczną użytkownika. Na podstawie postrzeganej aktywności ciała użytkownika można wygenerować dane dotyczące aktywności ciała. System kryptowalutowy połączony komunikacyjnie z urządzeniem użytkownika może zweryfikować, czy dane dotyczące aktywności ciała spełniają jeden lub więcej warunków określonych przez system kryptowaluty i może przypisać kryptowalutę użytkownikowi, którego aktywność ciała została zweryfikowana. ” Bez szczepień i bez chipa = nie możesz już nic kupić ani sprzedać? Jest to układ z możliwym mikroprocesorem / nanocząsteczkami, który jest bezpośrednio związany z aktywnością twojego ciała, taką jak tętno, temperatura i fale mózgowe. System ten określa na podstawie twojego ciała, czy spełniasz określone „warunki”, aby móc kupować lub sprzedawać. Nietrudno wyobrazić sobie, że w tych warunkach istnieje obowiązkowa szczepionka, która zawiera cyfrowe markery, które mogą być odczytane przez chip. Mówiąc wprost : brak szczepień i brak chipa = koniec kupowania lub sprzedawania , ponieważ wezwanie się do eliminacji gotówki, ponieważ może być „zanieczyszczona” wirusem koronowym, jest głośniejsze niż kiedykolwiek na całym świecie
Zdychająca bestia opozycji kąsa najmocniej2020.05.14 8:32
Opozycja, w swej desperacji, uchwyci się wszystkiego, by tylko przedłużyć swą agonię. Będą trąbić o "zwycięstwie w wyborach", "odzyskaniu Polski", o "wygraniu walki", "obronie konstytucji", ale to wszystko bujda. Nawet wirusa wykorzystają. Kto się nabierze na takie banialuki? Czy mają Polaków za totalnie nierozgarniętych?
Leszek2020.05.14 8:31
Wszystko co jest podawane w mediach ściekowych to dezinformacja. To rodzinne małe firmy najbardziej ucierpią. To ostatni bastion niezależności. Daje też miejsca pracy dla 80% mieszkańców. Tyle wolności ile własności. Ten plan dotyczy wszystkich krajów. Bez własności i gotówki pod razu człowiek staje się niewolnikiem. Tyle Twojego ile dziś zjesz. Takie to trudna aby zobaczyć i rozumieć co jest szykowane. Rządy stosują się do nakazu mocodawców.
\305\201ukasz2020.05.14 9:04
Dopisz akapit - do roboty nieroby z totalnej opozycji
Damian2020.05.14 8:31
Panie Kuźmiuk. Użyj Pan czasem choć trochę wazeliny i nie tak grubych nici do szycia rządowych peanów.
Tom Bombadil2020.05.14 8:30
Moje marzenie: Żeby się wreszcie opozycja się od nas, od Polski odczepiła. Najlepiej niech sobie znajdzie nowy, idealny kraj (np. Niemcy, Rosję) i się tam przeprowadzi.
jozef2020.05.14 8:32
Jedź do Korei Północnej, tam nie ma opozycji
Kinia2020.05.14 9:03
To wy PiSowcy odpierd*lcie się od Polski!!! Tylko ją rozwalacie!!!
gen. Franco2020.05.14 8:15
A totalniacy będą twierdzić, że KE chodzi na pasku PiS-u bo ogląda "rządową propagandę"? I w ogóle, że KE to "PiS-owska niewykształcona ciemnota"...
Łukasz2020.05.14 9:02
Pamiętaj ty miernoto , że Decydenci z PIS są bardziej kompetentni niż cała ta gwardia nierobów i nieudaczników z KE. Jesteś cienki buraczany listek