25.01.20, 08:03(fot. flickr/PO)

Zbigniew Kuźmiuk: LOT przejął niemieckiego Condora. Tusk milczy

1. Ledwie kilka dni temu pojawiła się mediach informacja, że Polska Grupa Lotnicza, której głównym podmiotem są linie lotnicze LOT chce przejąć niemieckiego przewoźnika czarterowego Condor, a wczoraj już dowiedzieliśmy się, że transakcja została sfinalizowana.

Okazało się, że LOT był najlepiej przygotowany do przejęcia niemieckiej linii, co więcej jego koncepcja działania tej linii czarterowej jest na tyle zaawansowana, że można natychmiast przystąpić do jej realizacji.

LOT i wspierające go instytucje polskie instytucje finansowe PKO BP, PZU i BGK przygotowały solidną konstrukcję finansowania przedsięwzięcia, wprawdzie szczegóły kontaktu są objęte tajemnicą handlową ale według niemieckich mediów sam zakup miał kosztować około 250 mln euro (ok. 1 mld zł), przedstawiono także „mapę drogową” spłaty kredytu pomostowego jaki linie otrzymały od niemieckiego rządu po upadku brytyjskiego biura podróży Thomas Cook.

Chodzi o kredyt w wysokości 380 mln euro (1,6 mld zł) ale linie będą go spłacać także z bieżących dochodów ,ponieważ same linie są przedsięwzięciem rentownym , w poprzednim roku zarobiły na czysto koło 60 mln euro.

2. Ostatecznie transakcja zakupu Condora ma zostać zamknięta do końca kwietnia tego roku ale nic nie wskazuje na to żeby były tu jeszcze jakieś niespodzianki po prostu LOT i Condor  doskonale się uzupełniają jeżeli chodzi o ofertę przewozową.

Condor do firma z podobnym potencjałem jak sam LOT, linie oferują około 90 połączeń dysponują flotą 60 samolotów, w w 2019 roku mimo zawirowań pod koniec roku w związku z upadłością biura Thomas Cook, przewiozły aż 9,4 mln pasażerów.

Połączenie daje więc podwojenie potencjału firmy choć znak firmowy Condora doskonale znany w Niemczech będzie utrzymany, to obaj przewoźnicy będą obsługiwali już ponad 20 mln pasażerów a to oznacza, że będzie to 13-14 grupa lotnicza w Europie.

3. Przypomnijmy, że w 2012 roku, o mały włos nie doszło do upadłości samego LOT-u, a ówczesny premier Donald Tusk publicznie mówił, że nie jest zwolennikiem ratowania przedsiębiorstwa tylko, dlatego, że to narodowy przewoźnik.

Tylko ogromna presja ówczesnej opozycji w Sejmie (głównie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości), a także opinii publicznej spowodowała, że rządzący zdecydowali się wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie przedsiębiorstwu pomocy publicznej.

Taką pomoc publiczną LOT ostatecznie otrzymał, ale zdecydowana poprawa sytuacji finansowej, nastąpiła dopiero po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość i powołaniu nowego zarządu w przedsiębiorstwie.

4. Pod koniec grudnia poprzedniego roku na lotnisku im. Chopina w Warszawie prezes LOT S.A. Rafał Milczarski wręczył voucher na podróż w dowolnym kierunku Pani Ariadnie Górskiej, 10 milionowemu pasażerowi LOT-u w 2019 roku.

W ten sposób prezes LOT-u wywiązał się ze swoistego zobowiązania jakie zaciągnął publicznie pod koniec 2018 roku, kiedy to na konferencji prasowej mówił, że już roku 2019 jego firma przewiezie ponad 10 mln pasażerów (a jeszcze w 2015 było to zaledwie 4,3 mln pasażerów).

To rzeczywiście nie lada osiągnięcie, ponieważ część niedawno zakupionych samolotów Boeing 787 MAX 8 jest uziemiona, po dwóch katastrofach tego rodzaju samolotów latających w innych liniach lotniczych.

5. Rzeczywiście LOT ma już najgorsze czasy za sobą, w ciągu 3 kolejnych lat 2016-2018 osiągnął wysokie zyski na działalności podstawowej (odpowiednio 183 mln zł , 280 mln zł i 209 mln zł ), a przecież jeszcze w roku 2015 miał stratę wynoszącą blisko 50 mln zł.

Mniejszy niż się spodziewano zysk w 2018 roku, spowodowany był wspomnianych już uziemieniem części jego nowo zakupionej floty samolotów, w konsekwencji LOT musiał leasingować samoloty razem z załogami aby móc obsługiwać wszystkie trasy (podobnego zysku należ spodziewać się także w 2019 roku, ponieważ w dalszym ciągu firma musi korzystać leasingu samolotów).

Mimo tych trudności w ciągu tych 3 lat przybyło przynajmniej kilkadziesiąt nowych tras (teraz LOT lata już na stu kilkunastu trasach w tym także ze swojej nowej bazy w Budapeszcie do Stanów Zjednoczonych), obecnie dysponuje już ponad 60 samolotami, a w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, przybędzie ich co najmniej kilkanaście w tym te największe pozwalające na uruchamianie kolejnych tras międzykontynentalnych.

6.Były premier Donald Tusk ,który bardzo często na portalach społecznościowych komentuje wydarzenia polityczne i gospodarcze w Polsce, tym razem zamilkł, a chętnie bym przeczytał jego ocenę przejęcia przez LOT niemieckiego przewoźnika Condor.

Komentarza Tuska jednak zapewne nie będzie , nie ma również ocen dyżurnych ekonomistów Platformy Balcerowicza czy Lewandowskiego ,wszak na naszych oczach pada ich doktryna „wszystko co w gospodarce polskiej należy do Skarbu Państwa jak najszybciej sprzedać nawet „za darmo i na raty”.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

ceramik2020.01.26 0:26
A Tusk PO grążał LOT. I niemiecki kraj też przejmiemy, a Tuska pojmiemy. Spoko.
Hanna2020.01.25 20:25
P rzecież Niemcy są winni Polsce pieniądze za zniszczenia wojenne, to LOT jako firma państwowa nie powinna spłacać Niemcom zadłużenia Condora.
Stachu the asswipe2020.01.25 20:06
Wychodzi na to, że te 400 milionów, które dla LOT-u wysupłał onegdaj Tusk teraz trafią do niemieckiego banku w postaci spłaty kredytu :) Dodatkowo Niemcy pozbyli się 20-to letnich zajechanych szrotów. Jesteście genialni w swojej głupocie, pisiorki :)
R2020.01.25 18:15
bardzo dziwi że łajdacy tusk i balcerowicz mają się dobrze, - gdyby byli Rosjanami już pewnie spróbowaliby Polonu jak Litwinienko
KATON STARSZY2020.01.25 17:58
Tusk ma ciężką biegunkę i leczy biegunkę malwazją wraz z bieńkowską.To nie niemiec,to wolksdojcz,a to coś gorszego. Spotykałem porządnych niemców,ale wolksdojcza nigdy!
goti 2020.01.25 17:09
Przecież Tusk się sprzedał za srebrniki o czym tu mówić / a jeszcze teraz Polskie pieniądze będzie brał emeryturka tylko za co i tyle pieniędzy niech się rzeknie jak ma honor
Micek2020.01.25 16:41
Ciekawe ile osób chwalących posunięcie LOT, słyszało wcześniej cokolwiek o tych liniach z Niemiec?
leon2020.01.25 15:00
Termin spłaty kredytu jest do kwietnia 2020 i to w całości a nie na raty.
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 14:47
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
arbiter elegancji2020.01.25 14:24
Zbigniew Kuźmiuk - w roku 1986, a zatem już za czasów schyłkowego Jaruzela zapisał się do "bratniego" ZSL.
PiSiory2020.01.25 12:37
Pisowskie trole podniecają się byle czym.
To My2020.01.25 12:34
ŁADNA ZAGRYWKA PRowa. Ten cały Condor to linia czarterowa, nie rejsowa. W dodatku spółka ogłosiła upadłość. Więc to tak jakby kupić od sąsiada zepsutego mercedesa i chwalić się luksusem.
ITaLamaITenKondorZZapoconąDudyMordą2020.01.25 12:20
Trzeciorzędna linia lotnicza w Europie wydała MILIARD państwowych, PiSocjalistycznych euro na drugorzędne niemieckie linie turystyczne. W biznesowym slangu jest to "akwizycja dusząca", czyli wydatek tak duży, że zabójczy. Właściwie zawsze robiony z dwóch tylko powodów: - jako ratunkowy, ostry skok do przodu pod względem marketingowym i wizerunkowym, potrzebny firmie znajdującej się na krawędzi przepaści - jako rozmyślne obciążenie się samobójcze, konsekwentnie prowadzące do upadłości W przypadku PiSocjalistów w grę wchodzi jeszcze propaganda sukcesu, mająca pompować przedwyborcze słupki marionetki zastępczej prezydenta Polski. Marionetka dewocyjna Dudy będzie objeżdżać remizy i błonia, wykrzykując w zapoceniu, że polska gospodarka jest już lepsza od niemieckojęzycznej, a Polakom żyje się dostatniej.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.25 12:03
Jest "INFORMACJA" o zakupie firmy bankrutującej (z siedziba w Niemczech) przez PAŃSTWOWĄ SPÓŁKĘ czyli za NASZE POLAKÓW PIENIĄDZE, ale nie uznano za konieczne poinformować o CENIE i warunkach przejęcia w tym wielomiliardowego DŁUGU względem niemieckich i europejskich banków Rothschilda! Moraw-icek znowu poszedł na ręke swoim żydowskim banksterom!
rudzielec2020.01.25 11:00
jezdem Lipa vel Bonk - wstrętne pisiory : DEAL się nie udał, jak mam zwrócić bakszysze z konta Bahama
Tadeusz2020.01.25 10:47
rodzina Bąków powinna mieć wietrzny bilet darmowy na przeloty El Kondor Passe - PRAWDA Lipo
vald2020.01.25 10:46
Co na to rudy szmalcownik
Dariusz2020.01.25 12:39
Podobno pisze książkę,"Jeszcze szczerzej".
Dariusz2020.01.25 10:43
Tuskowi podobno uciekł koń,taki biały,taki ładny,taki jewropejski.Może ktoś widział?
Fakt2020.01.25 10:31
Obawiam się. Wystarczy spojrzeć na inwestycje zagraniczne KGHM 20 mld zł w błoto.(albo chilijski piach i kanadyjski śnieg)
Grizzly2020.01.25 10:21
Tuska to może zatkać Biedroń!
bogdanus2020.01.25 9:59
Jest to typowy przykład gdy medialni politycy jak Tusk, nie radzi sobie z rządzeniem państwem, dlatego nazywany jest nieudacznikiem.
polacke2020.01.25 9:57
Po co te wszystkie teorie, to była po prostu ekipa zakompleksionych nieudaczników do tego niezbyt zdolnych. Problem PO polegał na tym, że na przywództwo wybrało kompletne miernoty intelektualne, niezdolne myśleć samodzielnie i bez jakiejkolwiek wizji dla państwa. Chłopcy porzucili podarte trampki, przebrali się w oznaki luksusu. Tylko z tego wszystkiego wyszło "wał stryt".
Bartakus2020.01.25 10:27
Nie to co pisowskie tuzy intelektu
les2020.01.25 11:16
synek, kup sobie wreszcie nowe trampki, bedziesz wyzszy.
Dyplom Mata .2020.01.25 9:36
Matka kurka i red.Bukowski też się nie wypowiedzieli.Przypadek ?
Nowak ze WSI2020.01.25 9:27
Jak miało być dobrze skoro za Tuska w radzie nadzorczej byli tacy fachowcy jak nie żyjący już prof.B, specjalista od "pisowskiego bydła".
Wydawał ludzi w obozach smierci2020.01.25 11:49
Bartoszewski to nie profesor to zwykła szmata gestapowska
anonim2020.01.26 14:28
Pierdooo lisz
Mirek2020.01.25 9:04
Tuskowi nie ma się co dziwić ponieważ jest to polityk niemiecki i wykonywał dyrektywy Berlina . Jego prawdziwą ojczyzną są Niemcy .
KATON STARSZY2020.01.25 17:46
P, Mirku,to gorzej niż niemiec,to wolks dojcz.Znałem porządnych niemców,ale wolksdojcza nigdy!
Uważam PiS za złodziei2020.01.25 8:56
PiS ma rozmach! Będziemy teraz obok LOT utrzymywać też Condora? Grubo!
fthdfgh2020.01.25 10:22
skoro obie firmy przynosza zyski (chyba wiesz co to sa zyski?) to wyjasnij swoja ekonomie (ekonomia tuska zlodzieja - nic sie nie da zrobic, wszystko srzedac) "utrzymywania" przez polakow lotu i condora ??? bo bzdurzysz jak "ekonomista-zlodziei" balcerowicz i tussek zlodziej
Uważam PiS za złodziei2020.01.25 10:38
Wątpię że przynoszą zyski. Pytanie ile wpompowano pieniędzy podatnika? Podejrzewam, że dużo!
Uważam POJEBOW za super złodziei2020.01.25 11:48
jestes imbecyl
Ma.K.2020.01.26 2:43
Uważam......! Skoro tak uważasz, to chętnie poczytam twoich konkretnych dowodów! Bo takie sobie gadanie, to na nic ! Dowody nam daj koleś ! OK????? No, co ci ukradli, napisz?? Czekam! Wiesz, że to są karalne pomówienia? Nikt ci nie mówił!? Lepiej się zamknij! Nie chcij, żebyś wylądował w celi +"
MB2020.01.25 12:52
każdy sądzi według siebie
XYZ2020.01.25 8:50
Ciekawe dlaczego Niemcy sprzedali .Czyżby ta kura przestała znosić złote jajka.Jak świat szybko nie ogarnie chińskiego wirusa to ludzie przestaną podróżować,to może oznaczać klęskę,oby nie. Dlaczego nic nie ma o Grodzkim?
Japa2020.01.25 11:48
A wiesz ,że to nie jet głupie . Bo jak wirusik wyrwał się ambasady niemieckiej ,albo z ich samolotu to oni wiedzą co robią . Zawsze . Za Hitlera cyklon inhalacyjny produkowali . Z tym Grodzkim tez masz rację Nie bez powodu odsunęli GO od medycyny.
Senior zatroskany2020.01.25 8:46
Przynajmniej tego nie udało się złodziejom i szubrawcom na czele z ich ojcem chrzestnym wrednym ryżym folksdojczem cieciem i popychadłem makreli i putina rozkraść i sprzedać za miskę soczewicy szwabom i kulczykom? I tego typu przestępcy nadal są bezkarni na wolności i mają czelność pouczać i moralizować uczciwych Polaków ?
JanP2020.01.25 8:24
Kuźmiuk stajesz się nudny. Każdego bankruta można uratować pompując w niego niewyobrażalną kasę. LOT dostał 400 mln zł.
Maria2020.01.25 8:47
Nie były to zmarnowane pieniądze
JS2020.01.25 8:21
Tusk ! Was ist das ??? Polen kaufen Deutshcland ! Deutschland musses kaufen Polen ! Tusk arbeiten ! Arbeiten ! Weg zuruck nach Polen ! Pozdr.
2020.01.25 12:35
Jasiek, a to nie za Tuska LOT dostał wsparcie 400 mln PLN od państwa (polskiego)?
JS2020.01.25 14:40
Może i dostał ale gdzie te pieniądze się rozeszły ? Może po kontach w Szwajcarii ? Pozdr.
Kinga2020.01.25 8:19
a co miałby powiedziec tusek??!!!!!...ze nie udacznik??!!! ze chciał rozgrabić Polske??!!! My to wiemy..ale on sie nigdy do tego nie przyzna bedzie popijał czerwone wino w swoim salonie...
MaxFiend2020.01.26 13:59
Nie chciał nic rozgrabiać. Uzyskał 400 mln. PLN na pomoc dla LOT i go uratował przed bankructwem.
1232020.01.25 8:16
wszystko co w gospodarce polskiej należy do Skarbu Państwa jak najszybciej sprzedać nawet „za darmo i na raty nic dodać..nis ujać ...cały Po....
Ma.K.2020.01.26 2:36
Pamiętam, Tak właśnie Balcerowicz i jego świta wtedy mówiła, nie wyszczególniam więcej osób, bo ich znamy !!! Nie na darmo wtedy mówili w Rządzie ! "...Balcerowicz musi odejść..." ! Pewnie to pamiętacie ?
MaxFiend2020.01.26 13:56
Podziękuj raczej Tuskowi za ocalenie LOT'u. To on osobiście wynegocjował pomoc publiczną, która postawiła narodowe linie na nogi.