13.01.22, 20:49Screenshot Youtube - TVP Info

Zbigniew Kuźmiuk: Majstersztyk prezesa Obajtka

1. Po wczorajszej prezentacji strategii rozwoju Orlen S.A przez prezesa Daniela Obajtka z udziałem członków zarządu największego koncernu petrochemicznego na świecie Saudi Aramco i węgierskiego koncernu MOL, politycy opozycji w tym przede wszystkim ci z Platformy, muszą chyba „połykać języki”.

Jeszcze kilka dni temu organizowali konferencje prasowe i twierdzili, że fuzja Orlenu z Lotosem wiąże się z wyprzedażą majątku narodowego, ba oskarżali rząd Prawa i Sprawiedliwości o prorosyjskość.

Przewodniczący Platformy, Donald Tusk zdecydował się na komentarz na Twittterze następującej treści „Jeżeli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści”.

2. Prezes Daniel Obajtek prezentując wczoraj tzw. środki zaradcze nałożone przez Komisję Europejską w ramach zgody na fuzję Orlenu z Lotosem, poinformował, że 30% w wydzielonej rafinerii Gdańskiej, obrót hurtowy tej rafinerii, a także wytwarzanie paliwa lotniczego obejmie Saudi Aramco.

W ten sposób Orlen realizując tzw. środki zaradcze nałożone przez KE, wykorzystał je do klasycznej ucieczki do przodu, pozyskując do współpracy największy koncern petrochemiczny na świecie, a także sieć stacji benzynowych w krajach, w których do tej pory nie był obecny (na Węgrzech i na Słowacji).

Ba jednocześnie wraz z wejściem przez Saudi Aramco do Rafinerii Gdańskiej, Orlen podpisał z tym koncernem umowę na dostawy ropy naftowej w wysokości 20 mln ton rocznie co oznacza, że dostawy z tego kierunku, będą wynosiły ok. 50% naszego całego zapotrzebowania na ten surowiec, co oznacza poważne ograniczenia dostaw ropy z Rosji.

Ale Saudi Aramco to nie tylko producent ropy naftowej ale także lider w technologiach jej przetwarzania, w związku z tym Orlen podpisał także umowę o współpracy z saudyjskim koncernem umowę o współpracy w zakresie badań i rozwoju.

3. Z kolei pozyskanie do współpracy węgierskiego koncernu MOL to w ramach realizacji kolejnego tzw. środka zaradczego sprzedaż na jego rzecz 417 stacji benzynowych Lotosu ale także zakup przez Orlen od Węgrów 144 stacji benzynowych w tym kraju i 41 stacji benzynowych na Słowacji, co więcej jest duża szansa na pozyskanie 100 kolejnych w tych krajach w ramach bilansowania tych transakcji.

W ten sposób Orlen po połączeniu z Lotosem będzie miał swoje stacje benzynowe na Litwie w Niemczech, w Czechach ale także właśnie na Węgrzech i Słowacji, a sprzedaż detaliczna tej firmy już teraz stanowi blisko ¼ przychodów tej firmy.

Co więcej oskarżenia polityków Platformy, adresowane pod adresem węgierskiego MOL jako firmy z udziałem kapitału rosyjskiego, nie mają żadnego związku z rzeczywistością, bowiem w akcjonariacie tej firmy, nie ma rosyjskich właścicieli.

4. Przypomnijmy, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji.

Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ PKN Orlen już w tej chwili jest właścicielem rafinerii na Litwie i w Czechach.

Jak zapewnia prezes PKN Orlen, optymalizacja zakupu surowców energetycznych i dystrybucji gotowych produktów połączonych firm, przełoży się na stabilność cen produktów ropopochodnych dla klientów.

Ba PKN Orlen powiększony o dużą część aktywów Grupy Lotos zyska nowy potencjał inwestycyjny w innych obszarach energetycznych takich jak energia odnawialna czy wodór jako paliwo przyszłości.

5. Przypomnijmy także, że w połowie lipca 2020 roku poinformowano, że Skarb Państwa będący większościowym udziałowcem PGNiG podpisał list intencyjny z PKN Orlen w sprawie przejęcia przez ten koncern kontroli kapitałowej nad największą polską spółką gazowniczą.

W tej sytuacji konsolidacja Orlenu i Lotosu, a w przyszłości także PGNiG oznacza powstanie zdecydowanie większych niż do tej pory możliwości finansowych, co pozwoli na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki oraz środowiska.

Chodzi między innymi o budowę morskich farm wiatrowych wspieranych przez europejską politykę klimatyczną (strategię Zielonego Ładu) ale także wejście obydwu firm w nowe obszary działalności.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Anonim2022.01.14 16:26
Pisowski Mesjasz polskiej gospodarki a rzeczywistości ordynus i pospolity złodziej.
Anonim2022.01.14 10:04
Teraz już może podjąć kontrolę NIK? To sprawa bezpieczeństwa Państwa? Polacy winni żądać w trybie pilnym raportu NIK w przedmiocie zawartej umowy?
Szlomo Megdałes Rapaport2022.01.14 9:51
Obajtek wykupił dla Polski masę czasopism. Przerwał żydowski (czyli neomarksistowski i ateistyczny) monopol na pranie mózgów polaczkom, podobnie jak wcześniej Rydzyk. I tego im nie zapomnimy nigdy. Będziemy uparcie szukać haków na nich. Jak nie znajdziemy, to wymyślimy, bo w tym jesteśmy naprawdę dobrzy.
Anonim2022.01.14 9:02
Co będzie, jak Saudi Aramco z jakiś przyczyn będzie blokować dostawę 20 mln ton ropy naftowej rocznie do Orlenu?
Anonim2022.01.14 8:42
No tak, opisaliście to pięknie Pośle Kużmiuk, ale czy za tym deal stoi Prezes Obajtek, czy żydowska finansjera? Kto dał zgodę na taką koncentrację polskich firm, Komisja Europejska, czy żydowska finansjera?
Anonim2022.01.14 9:03
Co będzie, jak Saudi Aramco z jakiś przyczyn będzie blokować dostawę 20 mln ton ropy naftowej rocznie do Orlenu?
Anonim2022.01.14 9:17
Czy nowy Orlen może czekać los polskich cukrowni? cementowni? stoczni?
Dam2022.01.14 8:35
"Putinowski miliarder Rahimkulow, b. szef Gazpromu na Węgrzech i znaczący udziałowiec węgierskiej spółki MOL (bezpośrednio i przez bank OTP) stanie się właścicielem majątku Lotosu. Od 2018 r. jego nazwisko jest na amerykańskiej liście sankcyjnej!" Majstersztyk Putina. Coraz bliżej Rosji.
Anonim2022.01.14 8:55
Słyszałem zaprzeczenie tej wiadomości, jakoby Orban "wyszarpnął" MOL z rąk Rosjan? Ponoć MOL jest węgierski?
Dam2022.01.14 13:17
Orban "wyszarpnął"? Przecież Orban to najlepszy kolega Putina w Europie. Jak miałby zrobić cokolwiek, co by Putinowi zaszkodziło? Niedługo do niego jedzie zaprzyjaźnić się jeszcze mocniej: "Premier Węgier Viktor Orban spotka się na początku lutego 2022 roku z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował Peter Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji w czwartek odebrał w Moskwie z rąk szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa Order Przyjaźni za rozwijanie dwustronnych stosunków, ocenił, że mijający rok był najbardziej owocny dla przyjaźni węgiersko-rosyjskiej."
Anonim2022.01.14 8:58
Czy zagrożeniem jest w MOL, czy takie firmy finansjery jak the VanguardGroupe Inc., BlackRock Co.
Anonim2022.01.14 9:06
Czy zagrożeniem jest w MOL, czy takie firmy finansjery jak the VanguardGroupe Inc., BlackRock Co.
Hue2022.01.14 8:30
Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó otrzymał z rąk Siergieja Ławrowa rosyjski Order Przyjaźni. Link z mediów PiS:.......... https://dorzeczy.pl/swiat/246454/szef-wegierskiego-msz-odznaczony-rosyjskim-orderem-przyjazni.html W lutym przyjaciel Kaczyńskiego i największy sojusznik PiS, Wiktor Orban udaje się na kolejnaą roboczą wizytę do Moskwy. To już 5 wizyta u Putina w ostatnich latach przyjaciela Kaczyńskiego.
Anonim2022.01.14 8:54
Wszyscy chcą handlować z Rosjanami? Całą Europa aż pali się do handlu z Rosją? Jedynie Polska staje okoniem? Ale jak długo?
Anonim2022.01.14 8:15
"... kumulacja majątku pod jedną marką (tam w grę wchodziło PGNiG, Energa, pomniejsze firmy, a w międzyczasie Orlen wszedł w kolejne branże) – będzie skutkowała tym, że potencjalny nabywca składowych lub całości państwa – na przykład: POLIN – zamiast wykupywać jawnie i niejawnie – robić podchody, stawiać słupy, mylić tropy - osobno kolejne firmy, branże, złoża, bogactwa i nieruchomości wraz z tym, co się na nich znajduje (np.: lasy) – przejmie to sobie w postaci takiej jakby totolotkowej – kumulacji – jak się to pozbiera do – za przeproszeniem – kupy, to jedną transakcją, może niejawną, bo o charakterze aportu, dofinansowania, lub zmian własnościowych i/albo personalnych w podmiotach (pozornie) zależnych – ten potencjalny zainteresowany przejmie cały ogromny majątek narodowy tak, że się naród nawet nie zorientuje." Źródło: https://att.neon24.pl/post/166151,grupa-orlen-dominator-victor-czy-pozycja-w-karcie-dan
Anonim2022.01.14 8:32
Kto ma udziały w Saudi Aramco: rząd Saudi Arabia, the VanguardGroupe Inc., BlackRock Co.
Anonim2022.01.14 8:45
Czy rodzinę królewską Saudów stworzyli Żydzi?
goral2022.01.14 7:52
Towarzyszu Kużmiuk wezcie się do pracy w Brukseli i nie piszcie głupot Kużmiuk pozyteczny idiota ?
julek2022.01.14 8:39
on nie jest pozytecznym idiotom tylko dobrze oplacany agent
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.14 7:52
Największa obecnie rządowa inwestycja w Polsce, czyli budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, już na starcie ma opóźnienie. NIK wskazuje, że przy tym tempie prac zakończenie budowy lotniska do końca 2027 r. jest zagrożone. Nadal nie wiadomo, ile dokładnie będzie kosztować CPK, ani skąd będą pochodzić pieniądze na ten projekt.
Hue2022.01.14 7:39
Tyle było gadania przy TVN, aby firmy były wolne od arabskich / chińskich / rosyjskich wpływów. A teraz sprzedajemy strategiczną firmę dla arabów i prorosyjskich węgier?
><2022.01.14 8:27
TVN a co to jest i kto się liczy z ich zdaniem?
Dam2022.01.14 8:36
Widać wielu, skoro PIS specjalnie napisał ustawę, aby ich wyrzucić z Polski.
eryk2022.01.14 0:03
Opozycja nie nadąża, gubi się, nie rozumie, że można mieć takie tempo. A Tusk, który działa w pojedynkę, ma cienkich doradców, spóźnionych w informacjach, więc kłamie o Rosjanach, plącze się i chyba powoli żałuje, że się w to wszystko wplątał.
Daniel Obsrajtek2022.01.14 0:03
No cóż trzeba sprzedawać by się ratować
wytrzyj się obsrajdku, bo śmierdzi2022.01.14 0:06
...zakup przez Orlen od Węgrów 144 stacji benzynowych w tym kraju i 41 stacji benzynowych na Słowacji, co więcej jest duża szansa na pozyskanie 100 kolejnych w tych krajach w ramach bilansowania tych transakcji.
USołtysaWymianaKuryNaWiadroGnoju2022.01.14 0:51
Karłowate interesiki sołtysa. W Europie funkcjonuje 120.000 stacji benzynowych. Ale ciemnota katolicka z Polski myśli, że są tylko dwie stacje - jedna na placu kółka rolniczego, a druga hen, gdzieś w gminie.
Krakus2022.01.13 22:13
ja pierdzielę :P
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.13 22:10
MOL (Magyar Olaj – és Gázipari Részvénytársaság)
Tylko PO prawdziwe POLSKIE, nie NIEMIECKO-RUSKIE2022.01.13 22:02
MOL (Magyar Olaj – és Gázipari Részvénytársaság)
Polak2022.01.13 21:56
Czopek kuźmiuk niezaskakująco zachwycony oddaniem Lotosu rosjanom za symbolicznego rubla.
Skrzypek na dachu2022.01.13 21:54
Brawo Unia , brawo Wielki Prezydent Wszechrosji Pan Prezydent Putin . Wspolnie zaglodzic tego bekarta ukladu wersalskiego .
MASAKRA!! ORKA!!! SZOK!!!2022.01.13 21:45
Daniel K***rwa CH***uj Pier***dolony Brudna P**ała Obajtek
Skrzypek na dachu2022.01.13 21:44
Podatki w Polsce sa za wysokie , ale Rzad PiS przesladuje Polskich przedsiebiorcow a wspiera kazde korporacje bezboznych globalistow obrzydliwych pazernych banksterow miedzynarodowych .
SołtysKupiPałacSaudowiePostawiąMeczet2022.01.13 21:32
Arabia Saudyjska to islamska satrapia oparta o szariat. ŻADEN spośród nie tylko czołowych koncernów paliwowych świata, ale choćby solidnych graczy rynku europejskiego jak OMV, Royal Dutch Shell, Eni, Total czy Repsol nie zechciał wysupłać nawet tego żałosnego miliarda złotówek na wejście do Polski. Żeby cała dęta żonglerka Orlen-Lotos doszła do skutku, trzeba było się pozamieniać drobnymi fantami z watażką Orbanem i otworzyć granice islamskim fundamentalistom z forsą śmierdzącą nie tylko ropą. Będą się budować meczety i medresy. Obajtkowi to wisi. Grunt, żeby mógł gromadzić na zapas kolejne pałace. Umysłowość sołtysa z Przedmurza Chrześcijaństwa sięga tylko do własnych opłotków.
I słowo od mojego sponsora.2022.01.13 21:41
Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia düpy!"
Anonim2022.01.13 21:30
Majstersztyk to sprzedać Lotos Rosjanom i mówić że opozycja ma połykać języki. Towarzysz Kuźmiuk zawsze w formie. Jeżeli chodzi o majstersztyk Obajtka to raczej zakup jego domów przy jego zarobkach.
"Majstersztyk to sprzedać Lotos Rosjanom"2022.01.13 21:43
Jakoś te gówno za nic nie chce się do ściany (PiS-u) przylepić!
O tym też nie dowiesz się z Frondy2022.01.13 21:27
Na 200 osób, które zmarły w białostockim szpitalu od września, tylko cztery były zaszczepione - jedna miała białaczkę, druga była po przeszczepie nerki, pozostałe dwie miały ponad 90 lat i wiele innych chorób. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,27999558,czwarta-fala-smierci-kulisy-pracy-na-oddziale-covidowym.html
Skrzypek na dachu2022.01.13 21:25
Brawo Unia , brawo Wielki Prezydent Wszechrosji Pan Prezydent Putin . Wspolnie zaglodzic tego bekarta ukladu wersalskiego .
Skrzypek na dachu2022.01.13 21:52
Zgaduje , podszywaczu 20.25 , ze jestes bezboznym wrogiem polskojezycznym .
Skrzypek na dachu2022.01.13 22:39
Nie zgaduj podszywaczu jestem dokladnie tym - polskojezyczna bladz zydowska .
Po 11 ...2022.01.13 21:20
Saudyjczycy już zapowiedzieli, że zlikwidują wszystkie krzyże w Orlenie (dawnym Lotosie) i zarządzą obowiązkową dla pracowników modlitwę Salat. Odmawia się ją pięciokrotnie w ciągu doby, tj. przed wschodem słońca (Fadżr), w południe (Zuhr), po południu (Asr), po zachodzie słońca (Maghrib) i w pierwszej połowie nocy (Isza). Przy zmianowej pracy w rafinerii, pracownicy będą się modlić na okrągło.
Wytłumacz mi żydku MOL w ruskich rękach.2022.01.13 21:28
Tak ze szczegółami. Bo ja myślę, że jest bardziej w moich rekach z racji mego udziału w Vanguard a Vanguardu w MOL, ale ty żydku wiesz lepiej. Ale pośpiesz się, zanim ci salowa zgasi światło.
Po 11 ...2022.01.13 21:52
Węgrzy nie kryją się z bliskimi stosunkami z Rosjanami. To samo dotyczy biznesu. MOL jest jednym z największych koncernów na Węgrzech, gdzie udziały ma państwo. Historia ostatnich lat pokazuje, że jest w dobrych relacjach m.in. z rosyjskim gigantem Lukoil. Uzależnianie Węgier od Rosji trwa już dobrych kilka lat i się pogłębia. Efektem tego jest m.in. podpisanie z Rosją długoterminowej umowy na dostawy gazu. Miało to miejsce w połowie 2021 roku. A więc, MOL jest kontrolowany przez Orbana, a Orban przez Putina. Słowem sprzedaliśmy Lotos Putinowi. Tyle w temacie.
I ty żydku kiedyś dziatwę uczyłeś!2022.01.13 22:21
Takim "rozumowaniem" można udowodnić, że Orlen jest kontrolowany też przez Putina, bo sporo kupuje ropy od was, żydku radziecki. Mało tego, to co "wyprawia" Prezes i PiS "praworządnością" to jest "kalka" tego co Putin u was tam robi, czyli, cały Orlen jest Putina, a Obajtek w ogóle po polsku nie mówi. A jeżeli chodzi o Arabów, to wiadomo, że nienawidzą was żydków ... No i kolo się zamknęło . . . . . . . . . Ale jakoś umyka fakt, że to Unia nalega na "rozbicie" Lotosu, aby Orlen, czyli Putin nie ZMONOPOLIZOWAŁ zCPN-enował Polszy-Polinu. A w Polszu tyż Lukoil zarabia. Aktualnie MOL jeżeli chodzi o money to Węgry niewiele mają do gadania, ŻYDKU!
Po 11 ...2022.01.13 22:41
Raz oglądałem wiadomości na TVP1, nooo i się nauczyłem logicznej argumentacji. A z tym Orlenem i Putinem to chyba masz rację. Coś jest na rzeczy.
Zanucę ci żydzie znajomy refren2022.01.13 22:59
Daj sobie z tym wszystkim spokój! Jesteś starym idiotą, który chce "mieć rację" we wszystkim, na każdy temat. Jak powiedzeniu; "jack of all trades, master of none"! GÓWNO o tym wiesz! Jedynie TYLKO tyle co w tym gównianym komputerku wyguglujesz! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . WBIJ SOBIE to do ŁBA PARCHU - TU jesteś NIKIM! Tu NIE MASZ katedry, tu NIE jesteś z biurkiem w gabinecie "naczelnego".
Po 11 ...2022.01.13 23:34
Fajnie byś nikim na frendzlu. Będąc nikim, będę się jeszcze bardziej starać, aby zostać kimś na fronda. Ambitny cel, nie?
Ciekawe2022.01.13 21:36
czy żydków będą obsługiwać, czy podpalać?
Krakus2022.01.13 22:16
Jak nielubię PiS jak Ty, to po tym wpisie stwierdzam, że jesteś piedil..ty :P zastanów sie na soba, bo sie ośmieszasz :)
Po 11 ...2022.01.13 22:24
Krakus nigdy by nie napisał "nielubię".
x2022.01.13 21:17
Obiektywna ocena jest, gdy ktoś ocenia własnym portfelem. I jak oceniają Polacy? Spadek Orlenu na giełdzie. Ostatnie 4 laty to ok. 10 mld zł utraty wartości przez Orlen.
Możesz być księgowym u Muska2022.01.13 21:32
Okaże się, że jego rakiety i samochody to tylko 10 mld straty.
x2022.01.14 9:41
Akurat Tesla w tym samym czasie zyskała na wartości ponad 4 bln zł. 400 razy tyle, co Orlen stracił.
Po 11 ...2022.01.13 21:11
PRL wraca. Za PRL też był jeden Orlen, tzn CPN. Z tym, że CPN nie był częściowo w rękach MUZUŁMAŃSKICH z Arabii Saudyjskiej i MOL, czyli ruskich. Brawo PiS.
Wytłumacz mi żydku MOL w ruskich rękach.2022.01.13 21:23
Tak ze szczegółami. Bo ja myślę, że jest bardziej w moich rekach z racji mego udziału w Vanguard a Vanguardu w MOL, ale ty żydku wiesz lepiej. Ale pośpiesz się, zanim ci salowa zgasi światło.
To nie wiesz , ze2022.01.13 21:40
Kremlowskie oligarchowie postsowieckie sa zadluzeni u Ratszczylda od czasow finansowania kleptokracji w Jelcynowskim imperium zla za Bill Clintona .
Po 11 ...2022.01.13 21:40
MOL to Московский Очистительный завод имени Ленина i wszystko w temacie.
MOL ruski2022.01.13 21:56
No i te gówno za nic nie chce się do ściany (PiS-u) przylepić!
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.13 22:02
PITU PITU, SASZA, chciałbyś, ale to NIJAK się TŁUMACZY, MOL (Magyar Olaj – és Gázipari Részvénytársaság)
Po 11 ...2022.01.13 21:47
Węgrzy nie kryją się z bliskimi stosunkami z Rosjanami. To samo dotyczy biznesu. MOL jest jednym z największych koncernów na Węgrzech, gdzie udziały ma państwo. Historia ostatnich lat pokazuje, że jest w dobrych relacjach m.in. z rosyjskim gigantem Lukoil. Uzależnianie Węgier od Rosji trwa już dobrych kilka lat i się pogłębia. Efektem tego jest m.in. podpisanie z Rosją długoterminowej umowy na dostawy gazu. Miało to miejsce w połowie 2021 roku. A więc, MOL jest kontrolowany przez Orbana, a Orban przez Putina. Słowem sprzedaliśmy Lotos Putinowi. Tyle w temacie.
Skrzypek na dachu2022.01.13 21:02
Pan Dancio bez Majtek to wydmuszka pod ochrona nieukow gospodarczych pasozytow Rzadu PiS .