07.04.20, 08:05Fot. Platforma Obywatelska via Flickr, CC 0

Zbigniew Kuźmiuk: Nie będzie Nobla z ekonomii dla Kidawy-Błońskiej, pozostanie wstyd

1. Wczoraj wielkie emocje w Sejmie między innym i związku z emocjami wywołanymi w związku z głosowaniem o umieszczeniu w porządku obrad nowelizacji kodeksu wyborczego, odwróciły uwagę od epokowego moim zdaniem spostrzeżenia wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, które moim zdaniem powinno przynieść przełom w teorii ekonomii dotyczącej roli banku centralnego w gospodarce.

Podczas debaty sejmowej dotyczącej informacji premiera o sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, w części poświęconej zadawaniu pytań, kandydatka na prezydenta z Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska, rozpoczęła swoje wystąpienie od stwierdzenia „w banku są wielkie pokłady pieniędzy, a rząd mówi, że nie ma pieniędzy”.

To „wybitne spostrzeżenie” kandydatki na prezydenta z ramienia Platformy jak się wydaje nawiązuje do wystąpienia Adama Glapińskiego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), który w połowie marca na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera w obecności Mateusza Morawieckiego, zapewniał, że bank centralny użyje wszystkich instrumentów, które ma w swoim arsenale, aby zapewnić płynność polskiej gospodarce.

Mówił także, że bank centralny ma w swoich zasobach wystarczające zasoby pieniądza gotówkowego, aby umożliwić niezakłócone funkcjonowanie wszystkich bankomatów jakie posiadają banki komercyjne w naszym kraju (w połowie marca w związku z ogłoszeniem zamknięcia granic i konieczności pozostania w domach, zaczęło się zwiększać zapotrzebowanie na gotówkę ze strony klientów banków).

2. Prezes Glapiński jak zapowiedział tak zrobił zarówno zarząd NBP jak i Rada Polityki Pieniężnej (RPP), nie mają precedensu w dotychczasowej historii oddziaływania polityki monetarnej na polską gospodarkę.

Już pierwszego dnia po podęciu tych decyzji, NBP przeprowadził pierwszą od 10 lat tzw. operację repo o wartości aż 7,3 mld zł, polegającą na skupie przez NBP obligacji skarbowych na rynku wtórnym w tym przypadku od banków komercyjnych, co w uproszczeniu można przedstawić jako pożyczkę udzieloną pod zastaw papierów wartościowych na (operacje repo polegają na tym że wspomniane obligacje skarbowe sprzedający zobowiązuje się odkupić po upływie określonego czasu).

Jednocześnie NBP zobowiązał się w komunikacie do zakupu obligacji skarbowych od banków komercyjnych na dużą skalę w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co oznacza, że banki komercyjne uzyskały sygnał, że tego rodzaju zasilenie w płynność ze strony banku centralnego jest przewidywane w długim okresie i w dużej skali.

Skup obligacji skarbowych na taką skalę w ramach operacji otwartego rynku, będzie miał również pozytywny wpływ całościowo na rynek wtórny tych papierów, a także na stabilizację ich cen, ponieważ banki komercyjne w związku z wprowadzeniem podatku bankowego, kupiły bardzo dużo tych papierów.

3. Jednocześnie NBP zdecydował się również na użycie instrumentu, którego do tej pory nie używał, ba kolejni prezesi wręcz się od tego odżegnywali, czyli tzw. luzowania ilościowego znanego z praktyki działania Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Rezerwy Federalnej USA czy kilku innych banków centralnych.W EBC to tzw. program TLTRO czyli skup aktywów nie tylko z sektora bankowego ale także sektora przedsiębiorstw, w przypadku NBP będzie to swoisty kredyt wekslowy dla banków komercyjnych, co z kolei powinno na większą skalę umożliwić refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym.

Wreszcie trzeci instrument to obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej z obecnych 3,5% do zaledwie 0,5% oraz wyraźnego podniesienia oprocentowania tej rezerwy z dotychczasowych 0,5% do poziomu stopy refinansowej czyli obecnie po obniżce do 1,0%. Ten instrument z kolei spowoduje, że powstanie dodatkowy bufor płynnościowy dla banków komercyjnych, a także obniży ich koszty z tytułu utrzymania rezerwy obowiązkowej w NBP.Jednocześnie decyzje RPP o obniżce stóp procentowych banku centralnego generalnie o 0,5 pkt procentowego, spowodowały, że stopa referencyjna NBP wynosi tylko 1%, stopa lombardowa 1,50%, stopa depozytowa 0,50% stopa redyskonta weksli 1,05%, a stopa dyskonta weksli 1,10%.

4. Ale wszystkie te decyzje NBP zdecydowanie poprawiające płynność systemu bankowego, nie oznaczają, że do tych środków ma dostęp rząd, który przy ich pomocy może sfinansować potrzeby państwa.Wieloletnia posłanka, minister rządu Donalda Tuska, wicemarszałek po tylu latach pracy w Sejmie, powinna wiedzieć, że w Konstytucji RP w art. 220 ust.2 jest zapisane wprost, że „ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa”.

A więc mówiąc wprost wydatki państwa nie mogą być finansowane przez NBP, a gdyby tak się stało, to oznaczałoby wprost złamanie Konstytucji RP, ze wszystkimi tego prawnymi i ekonomicznymi negatywnymi skutkami.Tak w NBP są jak mówi kandydatka na prezydenta Kidawa-Błońska „wielkie pokłady pieniądza” ale rząd musi się trzymać od nich z daleka, bo polityka pieniężna w każdym cywilizowanym kraju jest wyłącznością banku centralnego.

Kandydatka na prezydenta i wieloletnia posłanka, która tego nie wie i daje temu wyraz publicznie, powinna czym prędzej nie tylko zrezygnować z kandydowania ale także złożyć mandat poselski, bo formacja którą reprezentuje może zostać uznana za niebezpieczną dla państwa, w sytuacji kiedy toleruje takie poglądy u swoich wiodących polityków.Po tej wypowiedzi, nie będzie więc nie tylko Nobla z ekonomii dla Kidawy-Błońskiej, ale pozostanie ogromny wstyd.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Fergal2020.04.7 16:05
Marna propaganda mająca tylko odwrócić uwagę od nieudolności i złodziejstwa rządu... ta epidemia pokazała to dobitnie, a ich "tarczę" dosadnie ocenił FOR.
Nie jasnowidz ale...2020.04.8 1:11
Oprócz krytyki potrafisz cokolwiek innego?Podaj swój pomysł na kryzys?
Nina2020.04.7 16:01
Kuźmiuk znowu bredzi... niestety za pisanie głupot nie przyznają Nobla...
Stachu2020.04.7 15:16
Popaprancom Kidawa zaszla tak za skore, ze probuja sie tutaj ratowac kretynskimi i nie na temat Kidawki wpisami.
Koczkodan2020.04.7 14:50
"Nie będzie Nobla z ekonomii dla Kidawy-Błońskiej..." To może chociaż pan Z. Kuźmiuk się załapie? W końcu komuś muszą dać!
Polak2020.04.7 11:53
Czy wśród polityków totalnej targowicy i wyznawców jej religii jest chociaż jedna istota o ilorazie inteligencji IQ powyżej 20? Dlaczego wyznawcami religii zdrajcow są same tytany intelektu i typy z głębokim upośledzeniem intelektualnym? PS. Czy za stan służby zdrowia nie odpowiadają czasem samorządy? Czy nie jest tak,że tam, gdzie rządzi mafia PO-SZL nic nie ma , ludzie mrą jak mrówki, natomiast tam, gdzie rządzą zbrodniarze ,mordercy i faszyści Kaczory jest o niebo lepiej? Czy nie podobnie wygląda sytuacja np. w USA - patrz Nowy Jork (demokraci czyli nasza targowica) i New Jersy - republikanie czyli nasza prawica?
Fergal2020.04.7 16:09
Debilny wpis, idealne potwierdzenie wyników sondaży, że PiSowski eletkorat to zwykłe prymitywy na każdej płaszczyźnie. Komuchy i potomkowie Targowicy... przecież to czołowi politycy PiS... Kiszczak, Kaczyński, Piotrowicz, Kryże, Aumiller... za służbę zdrowia odpowiada rząd, tak samo za wielkość świadczeń... o niebo lepiej? Poczytaj raporty GUS i opinie ekspertów na temat ustaw, a potem się kompromituj. Chociaż wątpię, żeby taki kretyn jak ty cokolwiek zrozumiał.
Skrzypek na dachu2020.04.7 10:17
Brawo Pan Zbigniew Kuzmiuk .
Glaudiusman2020.04.7 9:49
Tak, tylko wstyd, żałosny wstyd za nie zliczenie do trzech.
WSTYD- SMRÓD-POGARDA2020.04.7 9:36
kiedyś PO to była partia Drag-Sex-Rock and Roll - tak GW wmawiała lemingom i mniejszej rangi pomatołkom- potem była FUI-TUPA i Kamieni Kupa- a teraz Tu
tragedia PO z chórem mędrców "czerskich"-AjWAjTelA2020.04.7 9:28
PISiory - ale będzie człowiek roku 2020 Njuwzłyka, a dla Budki Nike od GW
Urszula2020.04.7 9:24
Panie Kuźmiuk, no rany, co to dla was złamać Konstytucję. Macie już wprawę. To raz, a dwa to obyś się pan nie musiał wstydzić za to co robicie. Choć tu mam pewne wątpliwości - trzeba mieć szacunek do samego siebie aby tak nie łgać jak pan to robi więc i uczucie wstydu jest panu obce.
Nie jasnowidz ale...2020.04.8 0:53
Pani Urszulo.Zapewne pamieta Pani gdy w wyborach prezydenckich platforma na siłę wcisnęła 2 kandydatów na sędziów.Wtedy to ewidentnie naruszono konstytucję.Prezydent elekt Duda prosił o rozważne decyzje w tej sprawie.Lewacy wiedzieli że przegrywają i wtedy złamali konstytucję a potem gdy A.D. odwołał tą decyzję zaczął się jazgot na temat łamania konstytucji który trwa do dziś.
plantator buraków2020.04.7 9:19
do ladychapel z 8.35 ___________________ Odpowiem niejako za "Zadowolonego" bowiem często, zbyt często, zabierasz głos z pozycji osoby znakomicie i wszechstronnie wykształconej. A tak nie jest. Postrzegać cię można jedynie jako zwykłego lewacko-tęczowego głuptaka. 1. Ktoś wykształcony, mając do czynienia z problemem postawionym przez kogoś nawet mniej wykształconego, w pierwszej kolejności koncentruje się na tym problemie, a nie na domniemanym poziomie autora definiowanego problemu. 2. Wulgarnie atakujesz autora pytania zupełnie pomijając tezę - skądinąd przecież słuszną - jaką on zarysował w swojej wypowiedzi. Mało kto przecież nadal uważa, że Kidawa to inteligentny kandydat na najwyższy urząd w RP. Ba, nawet PO, która ją wystawiła by kandydowała na ten urząd, dziś również już uważa, że Kidawa jedynie kompromituje PO, stąd pośpieszne ruchy PO nad zmianą całej sytuacji przedwyborczej i wystawieniem innego, mniej kompromitującego kandydata. 3. Atakujesz autora o nicku "Zadowolony" głupim więc pytaniem o jego status, a sam czy sama jesteś zapewne osobą o dość niskim statusie. Lekceważysz bowiem oczywistą logikę a ona akcentuje choćby stopniowanie (gradację) problemu. Skoro już poddajesz w wątpliwość wykształcenie "Zadowolonego", to ta wątpliwość logicznie powinna być sformułowana następująco: niepełne zawodowe ewentualnie podstawowe - tak? Nie ma bowiem sensu uważać, że ktoś ma wykształcenie zawodowe, nie mając jednocześnie pełnego podstawowego. 4. W świetle obserwacji twoich "e n t e l e g e n t n y c h" wypowiedzi na tym forum wiem już, że mamy do czynienia jedynie z kolejnym lewacko-tęczowym prymitywem, mającym za nic ludzi o innych poglądach i dążącym natychmiast do ich poniżenia, choćby za cenę własnej kompromitacji. Oczywiście, tej kompromitacji ktoś taki jak lewacko-tęczowy przygłup najczęściej sobie nie może uświadomić, uważa bowiem, że przez samą "lewackość, zwłaszcza z odcieniem tęczy" staje intelektualnie ponad innymi, gorszymi od siebie. A tymczasem, taki przygłup jak ty, nie dość, że nie ma ludziom niczego istotnego do powiedzenia, to jeszcze jedyną siłę czerpie z nienawiści i pogardy wobec innych. Raczej od tej chwili bardziej kontroluj swoje głupawe posty na tym forum, ja na pewno w miarę szczególnie się nimi zajmę.
PePe2020.04.7 9:32
Szkoda takiego wypracowania na trolla. ChWD wystarczy.
plantator buraków2020.04.7 9:34
Może.
Sonia2020.04.7 10:36
Brawo ,pięknie wypunktowane.Pozdrawiam
dokąd prowadzą; do Brukseli,Moskwy, Berlina2020.04.7 9:16
Why Budka, tak ten przystojny, z bujną czupryną, wysoki, wzrok szklany, drewniany chód, ma widoczne sznureczki jak marionetki w gabinecie cieni PO
Thomas2020.04.8 4:08
Dokleić Budce bródkę i prawie Lenin.
N2020.04.7 8:52
Moim zdaniem, w związku z moimi emocjami (w związku z moim zdaniem), emocje zdaniem mojego związku z Kidawą - emocje.
POgarda, obrzydzenie i ohyda2020.04.7 8:51
Polacy powinni w stosunku do Kidawy apelować o nie niszczenie wizerunku kobiety i wszystkich kobiet: najpierw Komitet Centralny rzucił Boga ducha winną kobietę na nowy front walki o prezydenturę ( a trzeba pamiętać, że odór Bula Lewatywy unosił się): potem wredny rudzielec Bąk z Zoppot (ubzdurał se że będzie Prezydentem z Grasiem i znaną PO mafią partyjną) niszczył Kidawę w mediach i teraz ta owłosioną pod pachami, łysa pała Budka wyczynia, że włosy POplatfusom wypadają
Na Wielkanoc mozgu zycze2020.04.7 8:51
Cieszę się ze mnie zamkną bo kartę na Dudę potraktuje jak papie toaletowy W Strasburgu wygrani zostawię niezła kasę moim dzieciom a zapłacicie wy wszyscy debilni ludzie
Bogo2020.04.7 8:48
Spokojnie to tylko Gowin, teraz Naczelnik będzie wędkował "gowinówką" płotki w śmierdzącym bajorku POpaprańców, ZSL-u i innych.
Eustachy2020.04.7 8:31
Tak się zastanawiam. Gdyby jeszcze rządziła Platforma i wykonali swój plan likwidacji 80% szpitali, to gdzie by nas leczono?
zadowolony2020.04.7 8:30
zawsze mówiłem że kidawa to babski debil i cieszę się że po-paprańcy wystawili debila jako swojego kandydata. To pokazuje co oni reprezentują
ladychapel2020.04.7 8:35
NIech zgadnę - wykształcenie niepełne podstawowe ewentualnie zawodowe - tak?
plantator buraków2020.04.7 9:16
Odpowiem niejako za "Zadowolonego" bowiem często, zbyt często, zabierasz głos z pozycji osoby znakomicie i wszechstronnie wykształconej. A tak nie jest. Postrzegać cię można jedynie jako zwykłego lewacko-tęczowego głuptaka. 1. Ktoś wykształcony, mając do czynienia z problemem postawionym przez kogoś nawet mniej wykształconego, w pierwszej kolejności koncentruje się na tym problemie, a nie na domniemanym poziomie autora definiowanego problemu. 2. Wulgarnie atakujesz autora pytania zupełnie pomijając tezę - skądinąd przecież słuszną - jaką on zarysował w swojej wypowiedzi. Mało kto przecież nadal uważa, że Kidawa to inteligentny kandydat na najwyższy urząd w RP. Ba, nawet PO, która ją wystawiła by kandydowała na ten urząd, dziś również już uważa, że Kidawa jedynie kompromituje PO, stąd pośpieszne ruchy PO nad zmianą całej sytuacji przedwyborczej i wystawieniem innego, mniej kompromitującego kandydata. 3. Atakujesz autora o nicku "Zadowolony" głupim więc pytaniem o jego status, a sam czy sama jesteś zapewne osobą o dość niskim statusie. Lekceważysz bowiem oczywistą logikę a ona akcentuje choćby stopniowanie (gradację) problemu. Skoro już poddajesz w wątpliwość wykształcenie "Zadowolonego", to ta wątpliwość logicznie powinna być sformułowana następująco: niepełne zawodowe ewentualnie podstawowe - tak? Nie ma bowiem sensu uważać, że ktoś ma wykształcenie zawodowe, nie mając jednocześnie pełnego podstawowego. 4. W świetle obserwacji twoich "e n t e l e g e n t n y c h" wypowiedzi na tym forum wiem już, że mamy do czynienia jedynie z kolejnym lewacko-tęczowym prymitywem, mającym za nic ludzi o innych poglądach i dążącym natychmiast do ich poniżenia, choćby za cenę własnej kompromitacji. Oczywiście, tej kompromitacji ktoś taki jak lewacko-tęczowy przygłup najczęściej sobie nie może uświadomić, uważa bowiem, że przez samą "lewackość, zwłaszcza z odcieniem tęczy" staje intelektualnie ponad innymi, gorszymi od siebie. A tymczasem, taki przygłup jak ty, nie dość, że nie ma ludziom niczego istotnego do powiedzenia, to jeszcze jedyną siłę czerpie z nienawiści i pogardy wobec innych. Raczej od tej chwili bardziej kontroluj swoje głupawe posty na tym forum, ja na pewno w miarę szczególnie się nimi zajmę.
Sonia2020.04.7 10:33
Brawo,pięknie wypunktowane.......Pozdrawiam.
Kicia2020.04.7 10:38
Nawiazujac do twego postu na temat tego osobnika do góry ja bym twierdziła ze to trol i to jeszcze niezbyt wysokich lotów oni maja cały czas wdrukowywać w świadomośc Polaków że wyborcy PIS to niewykształceni /ha ha/ biedni nie pracuja itp żyja z zasiłków .
Polexit2020.04.7 8:29
Przeczytałem wytłuszczony punkt 1. Wystarczy!!! Rzuca się w oczy kilkanaście poważnych błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. A może w epoce covid-19 zasady pisowni polskiej nie obowiązują? Doktorze Kuźmiuk, to ty musisz opanować emocje (zostaw Sejm), a ja prosty inżynier i twój znajomy nie zwalniam cię z zasad przynależnych elicie politycznej naszego społeczeństwa.
Ola2020.04.8 6:50
Ty rzeczywiście jesteś prosty i te prostackie ty do pana Kuźmiuka świadczy,że jesteś wieśniak.....
ladychapel2020.04.7 8:29
Mały, załupieżony dyktatorek - też na Nobla nie ma co liczyć
Zdradziecka i Chybiona Lewacka Kretynizacja Polski2020.04.7 8:41
Głębia i merytoryczność Twoich argumentów ("mały", "załupieżony", "dyktatorek") wprost powala. Przekonałeś mnie. Rzucam PIS, idę pod Sejm wrzeszczeć.
Urszula2020.04.7 9:25
Teraz nie wolno - zakaz. Ale widać pisdzielce nie przestrzegają żadnych zasad.
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.04.7 9:58
Co ty powiesz? Zakaz? A czemuż to? T to ci dopiero ten wredny PIS... No to będę wrzeszczał wirtualnie. I walił nogami w barierki, jak te histeryczki 4 lata temu. (Też wirtualnie.) I będę kradł forsę zbieraną na KOD. I udawał trupa Diduszki pod Sejmem. Wszystko wirtualnie.
MT(1)2020.04.7 10:30
No to dopiero będzie "pokot"...
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.04.7 11:07
Raczej już jest. W wykonaniu PO i Spółka Ltd.
ABC2020.04.7 10:29
Kaczor na Nobla nie liczy,ale miliony ludzi jest mu wdzięczne za ten rząd i pracę tego rządu.
WEDLE PRAWDY2020.04.9 11:22
Tacy jak ty wstydu nie maja ale nie wiedza teraz co maja z geba zrobic to ja rozdziawiaja
Ciężarny gej przejechany na pasach przez Biedronia2020.04.7 8:13
Lewacka zgraja chciała wykorzystać epidemię do odsunięcia legalnie wybranego PIS-u od władzy. I to w sytuacji totalnej kompromitacji i rozsypki opozycji. Już słyszę histeryczne kwiki Jandy, wygłupy Stuhra, gromy rzucane przez Biedronia, tyrady Owsiaka, bełkot TW Bolka. Już widzę tytuł w Wybiórczej Michnika: „Zamach stanu, nowy Hitler u władzy!” Kogoś to dziwi? Jak wiadomo, zdychająca bestia gryzie najmocniej. Lewactwo wykorzysta wszystko, nawet kometę, gdy się pojawi, żeby wieszczyć urojoną katastrofę i zwalić ją na Kaczora. Ale wiemy, że na celowniku jest POLSKA. Wyjątkowy cynizm. Przegrali. Ale niedoczekanie ich. Będą jazgotać, ale im przejdzie, jak zobaczą wyniki wyborów. Potem będą donosić gdzie się da. Unia odpada, bo to żenujący impotenci. Może tym razem do Korei, do Kim Dzong Un’a? Tego jeszcze nie wykorzystali. I tak będzie, aż wszystkie resortowe bachory, pogrobowcy SB-ków, Bolków, PZPR-owców wymrą.
Roman2020.04.7 8:13
Wstyd panie Kuźmiuk to pozostanie dla wszystkich wykonawców szalonych poleceń Jarosława Kaczyńskiego, a Pan jako jeden z pierwszych ucieknie z tonącego okrętu, kiedy PiS zacznie płacić polityczną cenę za pogarszającą się sytuację ekonomiczną, podobnie jak uciekł Pan z PSL.
Zdradziecka i Chybiona Lewacka Kretynizacja Polski2020.04.7 8:14
Powiedział, co wiedział.
Roman2020.04.7 8:25
A Ty co wiesz ? Pochwal się.
Zdradziecka i Chybiona Lewacka Kretynizacja Polski2020.04.7 8:27
To, że bawisz się w (fałszywego) proroka.
Roman2020.04.7 8:33
To rzeczywiście niewiele wiesz.
zdumiony głupotą śmiecia2020.04.7 8:31
o czym ty głupawy lewacki śmieciu bełkoczesz? Kto płodzi takich debili jak ty ?
Roman2020.04.7 8:34
Brawo. Kontynuuj, nie krępuj się.
J.P2020.04.7 9:34
Ci prawicowi kretyni nigdy nic nie mają do powiedzenia prócz wyzwisk. Ja nie wiem czy ono tacy głupi przez pranie mózgów politycznie i czy przez mix polityki z religią.
Roman2020.04.7 10:22
Myślę, że oni mają tyle wspólnego z prawicowością, co znienawidzeni przez nich ich przeciwnicy z lewicowością. Mnie bardziej poraża myśl, jak niewiele w tych ludziach jest nienawiści. Ten portal był kiedyś katolicki. Był ambitny i interesujący. Nie wiem, kto go przejął, ale zamienił go w prymitywną tubę PiS. Z żalem po wielu latach przyjdzie mi się z nim rozstać. Pozdrawiam.
Nie jasnowidz ale...2020.04.8 0:47
Romuś koniu jeden lubisz być krępowany?Czy to nie jest zboczenie?Najpierw wylecz głowe a potem pisz komentarze dobrze?
ABC2020.04.7 10:25
Jakie to są te szalone pomysły J.K. ?Może jakieś przykłady...........pogarszająca się sytuacja ekonomiczna nie jest winą rządu.To wiedzą nawet dzieci w podstawówce.Ludzie widzą co robi rząd i jak sobie radzi.Gdyby poprzednicy rządzili ,dziś byłaby katastrofa do kwadratu,to każdy wie bez jakiejkolwiek propagandy.
Roman2020.04.7 10:43
Przykłady tak na szybciutko: 1) organizowanie wyborów w trakcie epidemii; 2) wypłacanie 500+ "jak leci" bez wprowadzenia kryterium ekonomicznego; 3) wypłacanie tak zwanych trzynastych emerytur zamiast ich ewentualnej podwyżki (co to w ogóle jest ?; emerytury są kalkulowane przez aktuariuszy i jeśli mogą być zmieniane przez polityków, to chyba jest coś nie tak); 4) dopłaty dla rolników za zwierzęta (od tego jest unijny system dopłat - należy renegocjować stawki dla polskich rolników); 5) przykrywanie deficytu budżetowego spodziewanymi wpływami ze środków z OFE i udawanie, że nie ma deficytu (podobny numer próbował zrobić Donek, kiedy "zagarnął" nasze oszczędności z OFE); Można by się wysilać i próbować tą listę wydłużać, ale dla mnie najważniejszy jest punkt 1).
Thomas2020.04.8 4:00
Bo ulubiony kandydat nie ma szans.
Skrzypek na dachu2020.04.7 10:30
Brawo Pan Zbigniew Kuzmiuk . Lewica szaleje z rozpaczy .
Jan2020.04.8 6:46
Romek, wypij piwo i lepiej nie odzywaj się...
WEDLE PRAWDY2020.04.9 11:20
Miernoty bronia miernote