12.02.21, 20:49Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Żenujące! Zamiast przeprosić, Grabowski robi z siebie ofiarę

Sąd nakazał przeprosić autorom książki „Dalej jest noc” panią Filomenę Leszczyńską za kłamstwa, jakie w pracy tej opublikowano na temat jej stryja. Tymczasem prof. Jan Grabowski, który w czasie procesu przyznał, że nawet nie zapoznał się z dokumentami, zamiast przeprosić, w rozmowie z Tomaszem Lisem kreuje się na ofiarę.

Edward Malinowski był sołtysem wsi Malinowo. W Książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” przypisano mu ograbienie Żydówki, a także współpracę z Niemcami w trakcie II wojny światowej.

Z pozwem przeciwko autorom wystąpiła bratanica Edwarda Malinowskiego, pani Filomena Leszczyńska. Sprawą zajęła się także Fundacja Reduta Dobrego Imienia, która wspierała p. Filomenę. W trakcie jednej z rozpraw jej prezes Maciej Świrski zaznaczył, że z akt sądowych sprawy z lat 50 wynika, że nie tylko sołtys na Żydów nie donosił, ale ich ukrywał i pomagał im przez całą wojnę. Wyrok nie jest prawomocny.

W czasie procesu sama prof. Barbara Engelking tłumaczyła się, że scaliła kilka osób, ponieważ nie spodziewała się, że w jednej wsi mieszkało kilku Malinowskich. Prof. Jan Grabowski przyznał, że nie zapoznał się z dokumentami. Teraz natomiast, w rozmowie z Tomaszem Lisem, historyk próbuje przedstawiać się jako ofiara.

- „Zajmowanie się Holokaustem w Polsce uznaje się za prowokację, złą robotę” – stwierdził autor „Dalej jest noc”.

- „To jest to, co mi opowiadał mój ojciec, który krążył jako nastoletni chłopak wokół getta ukrywając się wtedy w Warszawie. Powiedział, że jednak to, co się bardzo często słyszało, to: No tak, Niemcy robią bardzo straszną rzecz, ale Żydki się smażą, po wojnie życie będzie łatwiejsze. Tego reakcji wypowiedzianych, albo niewypowiedzianych było jednak dużo” – dodawał.

kak/Twitter, Newsweek Polska, wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze

,.,.2021.03.3 14:34
jeśli pan profesor pracuje gdzieś na uczelni, a wyrok sądowy orzekł na jego niekorzyść, to czy nie powinna być dyscyplinarka ? pani profesor z uniw szczecińskiego jawnie głosiła że pan grodzki brał łapówki, więc zrobiono jej dyscyplinarkę.... bo przecież nie można nikogo oskarżać zanim sąd nie udowodni winy; a tutaj sąd udowodnił winę autorów publikacji! czy ja śnię czy mamy sprawiedliwość dla równych i równiejszych??
Ewa2021.02.17 15:57
Czy on jest naukowcem, czy szarlatanem, hochsztaplerem?
karols2021.02.17 15:06
To ciekawe, bo to właśnie we wsiach i małych miasteczkach, jedno nazwisko potrafi nosić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób. Kiedyś profesor walczyłby jak lew, żeby uznano go za łajdaka, a nie za głupka, ale pan Grabowski jest tylko drobnym żulikiem, jak większość przedstawicieli jego nacji.
stefek ... burczymucha2021.02.16 9:32
.... zydku inoCenty G. ... kto cie zmusza do obchodzenia na codzien jak twoj ojciec ... getta POlin .... wyjzdzaj do domu ... strefa gazy czeka ... tam was "zakochajo" ... od raz PO przyjezdzie ... na smierc ... !!!! Za zdrade stanu ... POtylica bez sadu !!!!
Proszę pana2021.02.15 14:42
Panie Grabowski jeśli podstawą pańskiego warsztatu badawczego jest antypolonizm pańskiego ojca to współczuję panu. Mój ojciec żyd mówił, że tyle DOBREGO ile zrobili dla żydów Polacy, nie zrobił żaden inny naród w Europie. Dlatego ja dzisiaj już nie jestem Polakiem żydowskiego pochodzenia, lecz Polakiem polskiego pochodzenie. Do tego katolikiem, również moja żona i moje dzieci. Powinien pan wrócić do podstaw historii bo ma pan widoczne braki w edukacji i wyssany z domu antypolonizm.
o ...2021.02.15 11:12
... a zatem pan (?) grabowski dobrze wiedział, że jego wspólplemieńcy to taki ... wzród na doopie ...
aga2021.02.13 20:04
Grabowski szerzy antypolonizm w świecie, fałszując historię, podobnie jak polakożerca Jan Tomasz Gross.
Subiektywniak2021.02.13 15:39
Tłumaczenia autorów są nielogiczne. W tej publikacji oni wyraźnie przecież podkreślają, że Żydom najłatwiej było się ukrywać i przetrwać na tym terenie w okolicach (i wsiach) szlacheckich a najtrudniej w chłopskich i białoruskich. Oni tam nie wnikają dokładnie w szczegóły, ale jest trochę o tej chłopskiej chęci przypodobania się każdej władzy i o odwrotnym stosunku do niej miejscowej szlachty. Prof. Grabowski studiował przecież historię na UW, wszyscy autorzy musieli też dwukrotnie (w podstawówce i liceum) przeczytać "Pana Tadeusza", doskonale wiedzą więc, co to znaczy "szlachecki zaścianek" i dlaczego każdy Dobrzyński miał tam swój przydomek. Tak samo było w Malinowie a w Łapach to i dzisiaj co drugi obywatel jest Łapiński herbu Lubicz :). Jak więc poważny badacz może się tak głupio tłumaczyć, że nie wiedział, iż w szlacheckim gnieździe rodowym połowa mieszkańców ma to samo nazwisko, herb i zawołanie? Wiadomość dla prof. Grabowskiego: w czasie kiedy studiował pan historię na UW, były tam organizowane podlaskie obozy naukowe. Trzeba było się uczyć!
Wania nie POwiem2021.02.13 12:45
gdybym był POTochlebem to powiedział bym - powinien spalić się ze wstydu
Anonim2021.02.13 11:13
Ciekawe w jaki sposób DOSTAŁ stopien profesora. Nawet nieuk wie wiecej od niego Profesorek ignorant
Maciej Płatov2021.02.13 10:55
Może pora na powtórkę Marca 68 ?????????????????????
KAKA2021.02.13 11:45
Moze tak,,-ale ja sadze zo to bylo troche inaczej---teraz uwazamy ze komunisci zmusili zydow do wyjazdu---a ja uwazam (poniewaz zydzi sa najbardziej przebieglym narodem na ziemi ) ze PONIEWAZ ZYDZI MIELI JAKO UBECY OGROMNA ILOSC LUDZI ZAMORDOWANYCH NA SUMIENIU--POSTANOWILI UCIEC -STOSUJAC TAKTYKE SPORU POZOROWANEGO----NA POTWIERDZENIE TEGO JEST FAKT -ZE ZYDZI W TYM CZSIE MASOWO ZMIENIALI NAZWISKA BOJAC SIE ZEMSTY ZE ZTRONY ZRODZINY ZAKATOWANYCH.
Michał Kalinowski2021.02.13 10:38
To że Jan Abrahamer (Grabowski) i Barbara Engelking idą w zaparte to normalne dla ich społeczności. Skandalem jest jednak współudział Glińskiego, który z kieszeni polskiego podatnika wysupłał pół miliona złotych na grant dla tych "prac badawczych", które zaowocowały szkalowanie Polski i Polaków! Ojcowie obojga autorów tego paszkwilu "pracy naukowej" ocaleni zostali przez naszych przodków ryzykujących dla nich życiem swoim i swoich bliski, ale jak to powiedziała pani Engelking. Cyt. Śmierć Żyda to było coś wielkiego, przeżycie metafizyczne, a śmierć każdego Polaka była pospolita, taka zwyczajna jak zwierzęcia. Koniec cyt.
kaka2021.02.13 11:49
Dlatego po wsze czasy musimy pamietac z jakimi chaniebnymi gotowymi na kazda podlosc ludzmi mamy doczynienie--i nie popuscic im na zadne ustepstwa-zadne ani milimetr.
YORK2021.02.13 10:31
Zyd boi sie tylko kary finansowej.
IsrealTrzebaZlikwidować2021.02.13 17:15
Tak Żydzi Jezusa, nienawidzą dlatego że pokazał i wypomniał im żydom że są zgnilizną człowieczenstwa a nie narodem wybranym. żydki sobie ubzdurały że są narodem wybranym(a raczej wybrakowanym).
Anonim2021.02.13 10:21
wieki temu nasi przodkowie popełnili błąd-i skutki tego błędu trwają do dziś
Japa2021.02.13 10:35
Oj tak ,tak . Ale tak już jest Czasem nie warto być litościwym . A i uczciwym też .
Maciej Płatov2021.02.13 10:59
@ Anonim mała wzmianka Historyczna>>>> Największe ,,podziękowanie" dla Kazimierza III Wielkiego .To ON był Protektorem--OSTOJĄ dla Żydów w Polsce.
no tak2021.02.13 9:34
Pani profesor nie wie że może być kilka takich samych nazwisk.A pan profesor nie zapoznał się z dokumentami.To jakieś jaja-chyba psudonaukowców.Tak rozumując to można mówić że za wymordowanie żydów odpowiadają sami żydzi.Bo wszędzie można znalźć ko goś z takim pochodzeniem i założyć że tylko tacy byli w tych organizacjach co mordowali.
Michał Kalinowski2021.02.13 10:52
Masz rację w pewnym sensie, bo Żydzi czynnie uczestniczyli w procesie zagłady narodu żydowskiego. Stworzyli Judenraty (samorządy żydowskie) kolaborujące z Niemcami, te z kolei powołały aparat terroru Policję Żydowską i inne agendy podległe samorządowi. Ten aparat terroru nie tylko dopuszczał się bandytyzmu (napadów, gwałtów i rabunków) na współrodakach stłamszonych w gettach, ale czynnie uczestniczył w deportacjach Żydów do obozów zagłady z gett. Funkcjonariusze żydowscy za zrabowane pieniądze i kosztowności przekupywali Niemców, aby wykupować własną skórę kosztem przeznaczonych do wywózki.
basetla2021.02.13 9:17
A jak miałby się zachować --przecież to żyd.
Roman2021.02.13 8:56
Za dużo sobie pozwalają jacyś pseudo profesorowie ,pseudo autorytety i im podobni.Przeprosiny nic nie warte . Po kieszeni i to dobrze uderzyć tą bandę a wtedy dotrze do nich że nie można pisać, mówić kłamstw. To jedyna droga, ale czy potrafimy nią pójść?
Anonim2021.02.13 7:40
Całkowity brak samokrytycyzmu, czyli: PYCHA
Jerzy2021.02.13 7:21
każdy uczciwy Polak mijając się z tą żydowską mendą powinien splunąć mu w twarz, zresztą co taki gnój robi w Polsce, czemu my to bydło hodujemy we własnym kraju...
Anonim2021.02.13 6:40
To właśnie ich rzutowanie oskarżające. Przerzucam na innych swoje nikczemności i drę się w niebogłosy, że to mnie dzieje się krzywda!
opty2021.02.13 5:54
Ofiarą to zawsze był, jest i będzie. Jako Żyd, jako profesor - kłamca, jako człowiek bez Honoru.
opty2021.02.13 6:11
..... o empatii Żydów do Polaków czy innych goi nie wspomnę......
po-papraniec2021.02.13 9:38
Pani profesor nie wie że może być kilka takich samych nazwisk.A pan profesor nie zapoznał się z dokumentami.To jakieś jaja-chyba psudonaukowców.Tak rozumując to można mówić że za wymordowanie żydów odpowiadają sami żydzi.Bo wszędzie można znalźć ko goś z takim pochodzeniem i założyć że tylko tacy byli w tych organizacjach co mordowali.
Faustyna2021.02.12 23:13
Ofiarami są Polacy opluwani notorycznie w telewizji holenderskiej przez żydów notabene uratowanych przez Polaków. Oskarżała żydówka z USA - Polacy i Ukraińcy są najgorsi i dalej "ukrywałam się w szafie " ale już nie dodała kto ja tam ukrywał, kto dostarczał jedzenie, kto wynosił fekalia, nie to jakoś tak samo się robiło. Oczywiście dziennikarz holenderski milczał taktownie nie zadawając pytań... Na Zachodzie cały czas trwa nagonka na Polaków, niedługo to MY będziemy sprawcami holokaustu. Prof. Grabowski wpisuje się w tę nagonkę (czy to prawdziwe nazwisko ? czy o aryjskie papiery postarali się źli Polacy ?.
Grabowski?2021.02.12 23:03
jaki Grabowski, niech ten zydek nie kala polskiego nazwiska
Anonim2021.02.12 22:22
Kto sieje wiatr, zbiera burzę. Od lat bombardowani jesteśmy antypolską propagandą wywołującą u nieświadomych ludzi poczucie niższej polskiej wartości, kompleksy, pogardę do własnego państwa, pogardę do jego instytucji. Robią to na życzenie międzynarodowego żydostwa nasi rodzimi żydzi skupieni wokół „Gazety Wyborczej” i publicznej telewizji. I tę modę na antypolską poprawność polityczną propagują właśnie kręgi „judo”. Czyli judomatoł to produkt, wytwór żydowskiej antypolskiej propagandy, to jednocześnie producent tej propagandy, bełkotu, odmóżdżającego słabsze jednostki, żeby łatwiej przejąć całkowitą kontrolę nad państwem. Trudno mi ocenić jakie jest stężenie judomatołów w naszym społeczeństwie. Zapewne malejące, ale stale groźne.
Anonim2021.02.12 22:07
Od wielu lat irytuje mnie nachalna żydowska propaganda ,co do holokaustu na terenach opanowanej przez Niemców Polski w czasie II Wojny Światowej. To systematyczne przypominanie nam Polakom jak to przyłożyliśmy się do tego holokaustu. Sam uważam ,że nie tylko Żydów on dotknął,ale i inne okupowane narody . Przekaz, że Polacy są wspólnikami Niemców, jest zabiegiem świadomym. Ma zasłonić obraz postaw samych Żydów wobec niemieckiego okupanta. A te, jak pokazują wyniki badań historycznych, nie były monolitem. Wielu Żydów, zanim zostało ofiarami Zagłady, dopuściło się zbrodni największej: kolaboracji i współpracy z oprawcami.Już we wrześniu 1939 r., gdy w Polsce toczyła się jeszcze kampania wojenna, żydowscy mieszkańcy wielu polskich miast i miasteczek witali uroczyście wkraczające oddziały Wehrmachtu. Tak było m.in. w Łodzi i Pabianicach, gdzie z inicjatywy miejscowych Żydów zbudowano nawet ukwiecone triumfalne bramy, a delegacje witały niemieckich żołnierzy chlebem i solą. Taka postawa nie była niczym zaskakującym. Gdy zaczynała się wojna, spora część Żydów była przekonana, że by odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wystarczy jedynie respektować niemiecki porządek.Kompetencje Judenratów ograniczały się do ścisłego wykonywania poleceń okupanta. Miały dostarczać robotników, organizować wysyłki ludzi do obozów pracy, zbierać i przekazywać kontrybucje niemieckiemu okupantowi. Gdy zaczęła się Zagłada, to Judenraty na polecenie Niemców organizowały deportację Żydów do obozów zagłady.Hannah Arendt w głośnej książce pt.„Eichmann w Jerozolimie” z 1963 r. oskarżyła Judenraty o czynny udział w żydowskiej Zagładzie.Legendarny Chaim Rumkowski został mianowany przez Niemców szefem Judenratu w łódzkim getcie. Był prawdziwym królem getta, panem życia i śmierci tysięcy rodaków. Z niespotykaną gorliwością i bezwzględnością wykonywał wszelkie niemieckie polecenia. Józef Szeryński – przedwojenny inspektor policji państwowej w Lublinie, który został szefem żydowskiej policji w warszawskim getcie.W czasie największego dramatu warszawskiego getta osobiście brał udział w selekcji Żydów do transportów „śmierci”, kierowanych do Treblinki.Pilnował, aby trafiły tam także dzieci i chorzy. Taką postacią był również zastępca Szeryńskiego – przedwojenny adwokat Jakub Lejkin. On także osobiście nadzorował deportację warszawskich Żydów do Treblinki. Robił to szczególnie gorliwie na przestrzeni lipca i września 1942 r., z zapałem wyciągając swoich współbraci z mieszkań i kryjówek. Robił to na oczach obserwujących i fotografujących wszystko Niemców.Calek Perechodnik – policjant w getcie w podwarszawskim Otwocku – umieścił w transporcie do Treblinki swoją żonę i dwuletnią córeczkę. Najsłynniejszy kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum o roli żydowskiej policji pisał, że „wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją”.
spawacz słomy2021.02.13 8:54
żydzi żydom zgotowali ten los, przykład ze statkiem St. Louis 1938 rok
doradca2021.02.12 21:56
a co to za gów.o zwane grabowski? Odizolować to antypolskie gów.o od społeczeństwa na parę lat i będzie spokój
Beno2021.02.12 21:30
Profesora powinna cechować rzetelność opisywanych faktów, wydarzeń, a jeśli wymyśla fakty, to nie jest żadnym profesorem tylko bajkopisarzem. A jeśli przy tym niszczy dobre imię drugich, posądza, oczernia, to odpowiedzialność karna. Grabowski za szerzenie kłamstw, powinien być osobą non grata z zakazem przyjazdu do Polski. Zresztą jak jego ojciec n ie lubi Polaków, to wynocha do Izraela. Ja też nie lubię jak ktoś mi śmierdzi cebulą i czosnkiem.
żydowskie świadectwa2021.02.12 21:25
kłóamstwa
mój dziadek Icek mówił, że handlował na Kiercelaku2021.02.12 21:24
ludzkim mięsem z getta - ale nie wierzę, bo kłamał jak starszy brat w wierze
Anonim2021.02.12 21:20
co by nie opowiadali o Jedwabnem, to wyrok o ich antypolskich łgarstwach pójdzie w świat i zawsze będzie można o tym przypominać i dlatego tak polakożercy kwiczą
hucpa2021.02.12 21:16
pseudohistoryka - zwróć tytuły i dołącz swą obecnością do socjologa Grossa
dlaczego w Niemczech wzrasta antysemityzm2021.02.12 21:14
rozumiem -były filosemita
Zatroskany2021.02.12 21:14
Icek kochasz Polskę ?, kocham. A oddałbyś za nią życie, a kto by ją kochał ?.
...2021.02.12 21:09
Grabowski to Żyd czy Polak niech się określi .Jak na razie to taki gryzipiórek i nic więcej??
Anonim2021.02.12 22:12
Żyd
czekista2021.02.12 22:39
Polskie nazwisko nie oznacza, ze ten kto je nosi jest polakiem. W 1945 wielu zydow zmienialo swoje nazwiska. Na poczatku XVIII wieku frankisci ( grupa zydowska dzialajaca w Polsce ) dla wlasnych korzysci, Przechodzila na wiare chrzescijanska, otrzymujac przy okazji szlacheckie corki za zone, nazwiska szlachty bedacej rodzicem chrzestnym tych zydowskich zaprzancow a nawet i herby. Ot i mamy takich Grabowskich - niby polakow.
A ilu z nich 1939 r mówiło po polsku?2021.02.12 21:00
Żyd w Polsce właściwie to nie ma się czym pochwalić. Przed wojną miał kilku poetów i jakiś tam bajkopisarzy, ale to wszystko na skalę co najwyżej wojewódzką. Noblista Isaac Singer słowa po polsku nie napisał. Pod zaborami Żyd/żyd w obu przypadkach był nikim innym jak tylko parchem na usługach zaborcy. Związał się Żyd z bolszewikami i chciał wraz z nimi zniszczyć Polskę. Polska międzywojenna dała Żydom/żydom wszelkie prawa; mieli swoje teatry, kina, gazety, posłów, ale do wojska, do obrony się nie garnęli. Zaledwie 10% z nich mówiło w domu i poza po polsku, aż 60% ani be, ani me. Znowu przyszli bolszewicy gorąco witani przez Żydów/żydów. W okresie międzywojennym stworzyli czarny rynek tym samym sabotując Polskę gospodarczo. Per capita, najwięcej było Żydów/żydów kryminalistów. Wiec Żyd nie ma sie czym pochwalić, chyba tylko strzelaniną na rogu Nalewek zwana szumnie "powstaniem".