03.12.21, 07:43Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

Ziobro w niemieckiej prasie: UE to komornik, nie Święty Mikołaj

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung, że Polska nie zapłaci nałożonych na nią przez Unię kar. Dodał także, że "UE to nie Święty Mikołaj, a raczej komornik".

Ziobro stwierdził w wymienionym wywiadzie, że "chce Polski w UE", ale ma to być Polska "niepodległa, która nie zostanie zdegradowana do statusu kraju związkowego".

Zdaniem Ziobry lektura niemieckiej umowy koalicyjnej pozwala stwierdzić, że "celem ma być europejskie, kierowane przez estabilishment UE superpaństwo". - W sporze UE z Warszawą nie chodzi o praworządność, chodzi o to, by Polska poddała się projektom, które są niebezpieczne dla naszej wspólnoty w Europie. Temu służy też rozpoczynający się teraz gospodarczy szantaż Polski - mówił Ziobro.

- Polacy nie chcą, by ich kraj był krajem związkowym UE. Tego nie chce także wielu innych Europejczyków. Bo konsekwencją byłoby wyrównanie różnic kulturowych i wymuszenie jednolitej polityki w prawie wszystkich dziedzinach - stwierdził.

Ziobro zastrzegł także, że Polska nie zapłaci kar nałożonych przez TSUE w sprawie Turowa oraz Izby Dyscyplinarnej SN. - TSUE przekroczył swoje kompetencje. Sąd próbuje zawiesić części organu konstytucyjnego państwa członkowskiego, w tym przypadku Sądu Najwyższego - ocenił.

Ziobro spytał także niemieckiego dziennikarza, czy wyobraża sobie sytuację, w której nagle decyduje o zawieszeniu niemieckiego Federalnego Sądu Najwyższego. - W końcu jego sędziowie są powoływani wyłącznie przez polityków. Czy zatem Bundestag może powoływać sędziów, a polski parlament nie? To narusza zasadę równego traktowania krajów członkowskich - powiedział Ziobro.

Wskazał także, że odmowa wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy stanowiłaby złamanie danego przez UE słowa, że ta nie będzie stosować mechanizmu "pieniądze za praworządność" do momentu, w którym TSUE wypowie się na temat zgodności tego mechanizmu z traktatami. - Pod koniec 2020 roku żądałem, by polski premier zawetował ten mechanizm. A teraz UE wysyła Polsce sygnał: jeżeli będziecie popierać ten rząd, nie dostaniecie od nas pieniędz- mówił Ziobro.

Ponadto w jego ocenie spełnienie warunku Ursuli von der Leyen odnośnie przywrócenia do orzekania sędziów ukaranych przez Izbę Dyscyplinarną oznacza w praktyce anulowanie ponad 600 wyroków tej Izby. - większość tych sędziów została zawieszona z powodu czynów karalnych: kradzieży, przemocy domowej, był nawet przypadek gwałtu. Spełnienie tego warunku spowoduje w Polsce szok - ocenił.

W jego ocenie także zawieszony sędzia Igor Tuleya swoimi apelami odmawia prawa do orzekania 1500 sędziom, którzy wydali tysiące wyroków. Sędziom przeciwnym reformom zarzucił także, że uważają się za "nietykalną kastę".

jkg/deutsche welle

Komentarze

sl_ko2021.12.3 16:30
Życzył bym sobie więcej ministrów z takim charakterem, jak min.Ziobro. BRAWO!!!
Nina2021.12.3 13:08
Pan Ziobro zawsze trafnie takich jak on potrzeba nam na prezydenta i premiera, a nie ciepłe kluski ustępujące niemieckiemu szambo jaki jest obecna UE.
Torchwood2021.12.3 10:06
Po co cytujecie tutaj tego przygłupa miękiszona Ziobro?
Q2021.12.3 11:02
Po to, że takigo przygłupa jak ,,Torchwood'', również można zacytować, a chciało by się schować takie może głupoty ale cóż możesz wypisywać co ci na wątrobie leży.
Izydor2021.12.3 9:59
Obywatelu zerrro, komornik z zasady nie daje pieniędzy tylko odbiera także nie wiem jakiej kasy się spodziewacie od EU.
Adam2021.12.3 9:49
Zasada "pieniądze za praworządność" - Polska przegrywa pierwsze starcie w TSUE. "Utrata części unijnych funduszy staje się coraz bliższa". Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości uznał, że skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości łączący wypłatę środków z budżetu UE z praworządnością należy oddalić jako bezzasadne. Jeśli podobną jak rzecznik decyzję podejmie cały skład sędziowski TSUE — co zdarza się bardzo często — Polskę czekać może utrata unijnych funduszy, gdzie stawką jest 770 mld zł. — Polski rząd pierwszy poszedł "na wojnę" tak z Unią, jak z praworządnością. Teraz zbiera tego żniwo — mówi Onetowi mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.
Anonim2021.12.3 9:37
Dziwne, że Miękiszon Zero nie wypowiada się tym razem "mocno" ani "ostro"... Jakieś zaniedbanie u frędzli?😁😁😁
O tym nie dowiesz się z Frondy.....2021.12.3 8:50
Limuzyna SOP z wiceministrem Kraską miała kolizję na S8. Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego do jasnej cholery jakiegoś wiceministra wozi SOP?! To już taksówek nie ma? Czy Kraska i jego wąsy potrzebują szczególnej ochrony? Co to za pieprzone Bizancjum?
Anonim2021.12.3 9:00
W Norwegii król podróżował tramwajem i korona mu z głowy nie spadła. U nas byle śmieć lata na sygnale, na kilka limuzyn. Z drogi śledzie, ważniak jedzie...
Polak2021.12.3 8:37
Jakim właściwie prawem miękiszon zero ośmiela się wypowiadać w imieniu Polaków?
Ala Wilk2021.12.3 8:35
Jak zwykle na Frondzie 100 razy więcej bluzgów na UE niż na Łukaszenkę i Putina
Mg Zero to jamochłon2021.12.3 8:23
Ten żałosny błazen naprawdę ,,myśli", że jak Polska nie zapłaci kary, to będzie OK?
Anonim2021.12.3 9:07
Głosują na niego ludzie, którzy myślą, że jak nie zapłacą mandatu to się nic nie stanie. Ten sam tym miękiszona.
kefas2021.12.3 8:16
pioswieckie Zero skacze jak wesz na sznurku.
Po 11 ...2021.12.3 8:08
Jakim prawem ten wymoczek wypowiada się w imieniu Polaków? To skandal!!! Co złego jest w "wyrównaniu różnic kulturowych i spójnej polityce"? Unia nikomu do sypialni nie zagląda i nikomu do kościoła nie zabroni chodzić. Więc o co chodzi? Chodzi o to, że Unia nie pozwoli się okradać, nie pozwoli łamać prawa. Uni boją się tylko PRZESTĘPCY.
Anonim2021.12.3 7:57
Frondo, macie tak mało piszących "artykuły", że musicie po kilka razy ten sam tekst puszczać?