27.05.15, 08:11

Znów walczą o sześciolatki

Karolina Elbanowska na konferencji w Sejmie wskazała, ze większość szkół nie jest przygotowanych do przyjęcia sześciolatków. Zaznaczyła, że wiele klas i świetlic już teraz jest przeładowanych. Apelowała, by politycy zmobilizowali się i umożliwili rodzicom wolny wybór w sprawie edukacji ich pociech.

- W centrum naszego życia, naszego świata są nasze dzieci i dla nich byłyśmy gotowe w całej Polsce zebrać milion podpisów, aby odbyło się ogólnopolskie referendum edukacyjne. Jak wszyscy wiemy, to referendum zostało przez Sejm odrzucone. Odrzucono także dwa projekty obywatelskie. To, co się będzie działo we wrześniu, dzieci, które będą zmuszone iść do szkół na naukę zmianową, to jest standard krajów takich jak Pakistan, Indie. Chcemy, jako matki i ojcowie, tylko i wyłącznie jednej rzeczy – wolnego wyboru w sprawie edukacji naszych dzieci. Ten bardzo krótki projekt daje nam po prostu możliwość odroczenia edukacji szkolnej sześciolatka, bez konieczności badania gotowości szkolnej powiedziała Karolina Elbanowska.

2013 roku większością głosów koalicji PO-PSL Sejm odrzucił milion podpisów złożonych pod referendum w sprawie obowiązku szkolnego dzieci sześcioletnich.

MT/Radio Maryja 

Komentarze

anonim2015.05.27 8:40
Jeśli PO będzie dalej się upierać przy posyłaniu 6-latków do szkół to przegra z kretesem na jesieni.
anonim2015.05.27 8:51
Przypominam wszystkim :rodzicom ,którzy chcą mieć wybór nie chodzi o to ,że dzieci sześcioletnie nie są gotowe intelektualnie na opanowanie programu pierwszej klasy.Tu chodzi o warunki w jakich nauka się ma odbywać.W przedszkolnych zerówkach doskonale można uczyć dzieci tego samego co teraz proponuje się sześcioletnim pierwszakom.Tyle,że w przedszkolu dzieci maja trzy posiłki,opiekę od rana do popołudnia w swoich grupach a nie w przepełnionych świetlicach z dziećmi z kilku roczników i ogólnie lepsze warunki socjalne.Oczywiście to więcej kosztuje.I może tu jest pies pogrzebany...?
anonim2015.05.27 14:16
@Myslacyinaczej Umiesz czytać ze zrozumieniem?Przecież napisałem prostym językiem:"rodzicom ,którzy chcą mieć wybór nie chodzi o to ,że dzieci sześcioletnie nie są gotowe intelektualnie na opanowanie programu pierwszej klasy.[...]W przedszkolnych zerówkach doskonale można uczyć dzieci tego samego co teraz proponuje się sześcioletnim pierwszakom." Dzieci są gotowe się uczyć. Wiesz jaka jest różnica między przedszkolem a szkołą?Do przedszkola rodzic prowadzi dziecko na siódmą rano,tam dzieciak ma śniadanie,obiad i podwieczorek.Opiekę 2 osób na 25 dzieci przez cały czas.Dostosowane stoliki,ubikacje i szatnie i wokół rówieśników.Dziecko może w cywilizowanych warunkach uczyć się tego samego co w pierwszej klasie.Rodzic po pracy odbiera dziecko zadbane i dopilnowane. W szkole jest plan lekcji.Pierwsza klasa to ok czterech godz.lekcyjnych dziennie.I np.:w poniedziałek dziecko ma na 8.50 do 11.30 we wtorek na 8.00 do 12.35 a w środę na 10.35 do 14.30.Co ma rodzic z tym dzieckiem zrobić w międzyczasie jak musi pracować?Przeważnie dzieciak garuje w świetlicy.A świetlice to jeden nauczyciel na 40-50 dzieciaków stłoczonych w jednej sali.Nie ma śniadań,nie ma podwieczorków.Obiad to 20 minut przerwy i czasem 15 minut kolejnej w zapchanej stołówce.Albo się przepchasz albo nie jesz.Na korytarz w czasie przerwy nauczycielka maluchów nie wypuszcza bo tabuny przetaczających się wyrostków pozabijają o ściany dzieciaki.Szafek w szkole na podręczniki nie ma więc dzieciak ciąga kilka kg książek po szkole. To przeciwko temu protestują rodzice a nie przeciwko uczeniu dzieci.
anonim2015.05.27 23:33
Jako rodzic 7-latka, który właśnie pójdzie do szkoły, stwierdzam, że decyzja o jego odroczeniu rok temu była najlepszą z decyzji. To co się z tym chłopakiem dokonało przez ten rok, to jest coś niebywałego. Jestem przekonany, że bez odroczenia stałaby mu się w szkole krzywda, mimo, że intelektualnie jest bardzo rozwinięty. I nie jest to kwestia przygotowania, bądź nieprzygotowania szkoły, tylko kwestia tego, że po raz kolejny ktoś na górze usiłuje bez zastanowienia wywracać do góry nogami zastany i funkcjonujący dobrze ład!