Tak długo, jak rząd PiS będzie rządził, będziemy starali się o jak najlepsze i jak najbardziej godne emerytury, godne oraz aktywne życie naszych seniorów” – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej, podczas której poinformował, że seniorzy otrzymają 14. emeryturę.

Pierwsze wypłaty, przekazała minister Marlena Maląg, ruszą już w sierpniu. Podkreśliła, że nie będzie konieczności składania żadnych wniosków. Pieniądze mają być wypłacane w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego.

Kwota, jaką otrzymają beneficjenci będzie w wysokości minimalnej emerytury, a więc 1338,44 zł. Z 14-tki skorzysta około 9 milionów emerytów i rencistów. Tu również obowiązywać będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Minister przekazała też, że na tegoroczną trzynastą i czternastą emeryturę zabezpieczono ponad 25 miliardów złotych.

Premier w trakcie konferencji prasowej dodał, że choć dla liberałów jest to rozdawnictwo, jego zdaniem mamy do czynienia ze staraniem o godność.

Na koniec warto zapytać, komu zaufacie, zwłaszcza w trudnym czasie. Czy liberałom z PO i Donaldowi Tuskowi, który o seniorach mówił „moherowe berety”, czy liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu”

- powiedział też premier, wskazując że prezes Prawa i Sprawiedliwości ma dla seniorów „serce na dłoni” i usiłuje robić wszystko, aby obecny rząd służył najbardziej potrzebującym.

dam/PAP