14.12.18, 14:28

30 mln zł strat. ABW rozbiło szajkę wyłudzających podatek

12 grudnia 2018 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejne cztery osoby należące do grupy przestępczej, która wyłudzała podatek VAT. Łączne straty Skarbu Państwa w tej sprawie wynoszą 30 mln zł.

Podejrzani w latach 2015-2017 należeli do grupy przestępczej zajmującej się fikcyjnym handlem alkoholem. To kolejne zatrzymania w sprawie, o której informowaliśmy w komunikacie prasowym 30 listopada 2018 r.

Z materiałów śledztwa wynika, że zatrzymani działali w grupie przestępczej w latach 2015-2017. Członkowie grupy dopuszczali się oszustw podatkowych polegających na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw alkoholu i faktycznym jego przemycie do Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzany był on nielegalnie do obrotu.

Osobom zatrzymanym przez ABW przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy. Za te przestępstwa, podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na poczet grożących sprawcom kar i środków o charakterze majątkowym zajęto pieniądze w gotówce oraz luksusowe zegarki. Wobec czwórki zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Sprawa prowadzona jest przez Delegaturę ABW w Poznaniu oraz funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych - Stanisław Żaryn

mod/fronda.pl, abw