Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji z poprawką głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że Sejm przyjął ustawę. 

Ustawa przyjęta przez Sejm zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Parlamentarzyści opowiedzieli się również za poprawką złożoną przez Kukiz'15, według której kwota uprawniająca do otrzymania dodatku będzie odpowiadać wysokości płacy minimalnej.

Za poprawką głosowało 197 posłów, przeciw było 133, wstrzymało się pięciu. Po przegłosowaniu poprawki marszałek Sejmu zwołał Konwent Seniorów. Po trzyminutowej przerwie Sejm kontynuował obrady.

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby pełnoletnie z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wniosek trzeba będzie złożyć do ZUS lub innego organu odpowiedzialnego za wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

"500 Plus" dla niepełnosprawnych ma być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

 

yenn/PAP, Fronda.pl