10.10.13, 08:53fot. Morgue File

8 mitów o Kościele katolickim: Terlikowski kontra Żakowski!

Terlikowski kontra Żakowski w dzienniku "Fakt"!

1. Zniesienie celibatu rozwiąże problemy z seksaferami w Kościele!

Terlikowski: Nie. Seksafery są we wszystkich religiach. Nawet w tych, w których reguła celibatu nieobowiązuje wszystkich księży. Grzech w dziedzinie seksualnej nie jest właściwy tylko celibatariuszom.

Żakowski: Tak. To jest kwestia erotycznego napięcia w kulturze, które jest gigantyczne. Kiedyś to było do udźwignięcia dla młodego człowieka, a dziś już nie jest. Życie w celibacie jest zdecydowanie trudniejsze niż było kiedy go wprowadzano. 

 2. Za sakramenty nie powinno się płacić 

Terlikowski: Tak. Nie płaci się. Składa się jedynie ofiarę, która jest konieczna do funkcjonowania instytucji. Zamiast ofiary może być inna dobrowolna forma opodatkowania się, np. dziesięcina. 

Żakowski:
Nie wiem. Jakoś wierni powinni finansować swój kościół i to chyba zależy od tego w co wierzą. Jeżeli sakrament jest darem Bożym to za niego nie powinno się płacić, jeśli jest usługą to płacić trzeba.

3. Księża są bogatymi ludźmi 

Terlikowski: N
ie. Ale to zależy gdzie. Są takie miejsca, gdzie księża żyją na poziomie wyższym niż ich wierni albo takie miejsce gdzie żyją biednie. To zależy od diecezji, od miejsca w tej diecezji i od nich samych. 

Żakowski:
Nie. To nieprawda. Są biedni. Szczególnie emocjonalnie. To są samotni ludzie. A życie w samotności jest straszne. Nawet jeśli niektórzy z nich mają więcej pieniędzy, a mniej trosk finansowych, bo nie ma rodziny na utrzymaniu 

4. Księża zamykają się przed ludźmi na plebanii 

Terlikowski:
Nie. Ale to zależy w jakim miejscu i kto. Ja znam takich księży, którzy się nie zamykają. 

Żakowski:
Nie. Niektórzy aż za bardzo wychodzą. Wtrącają się w rzeczy, które są sprzeczne z naturą ich misji. Myślę, że to jest bardzo różnie. 

5. Księża potępiają homoseksualistów 

Terlikowski:
Nie. Księża potępiają homoseksualizm, a dokładniej akty homoseksualne. Nie mogą potępić grzesznika, bo gdyby potępili to potępili by samych siebie, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. 

Żakowski:
Tak. Większość na pewno tak. Ale to zróżnicowana grupa. Mamy kilkadziesiąt tysięcy księży w Polsce. Są wśród niech księża homoseksualiści, są księża tolerancyjni, są księża homofobiczni. 

6. Rola kobiet w Kościele powinna być większa 

Terlikowski:
Nie. Dlatego że rola kobiet w Kościele i tak jest fundamentalna i o wiele większa niż rola mężczyzn. Kościół katolicki w Polsce i nie tylko jest żartobliwie określany jako żeńskokatolicki, bo główną grupą społeczną, która go tworzy, są kobiety. 

Żakowski:
Tak. W ogóle rola kobiet w społeczeństwie powinna być większa. Natomiast dla Kościoła katolickiego jaki znam oznacza to większą rewolucję niż dla społeczeństwa. Bo to jest instytucja hierarchiczna. I dziś ciągle i mam wrażenie, że nie jest przygotowana na istotę tej zmiany. 

7. Księża nie powinni uczyć religii w szkole 

Terlikowski:
Nie. Księża powinni uczyć katechezy w szkołach. Poza tym ksiądz może być, pod warunkiem że jest dobrym księdzem, świadkiem tego że ten typ życia i ten sposób ofiarowania siebie Panu Bogu ma sens. 

Żakowski:
Tak. Uważam, że w ogóle nie powinno być religii w szkole. Kto powinien uczyć religii katolickiej dzieci, to powinni zdecydować rodzice, którzy posyłają je na religię. To jeden z największych błędów państwa i Kościoła po 89 roku. 

8. Księża mówią nudne kazania 

Terlikowski:
Tak. Zdarza się. To nie jest reguła. Pewna część duchownych nie rozumie specyfiki życia świeckich i w związku z tym mówią trochę ponad naszymi głowami. Nie do nas, czasami nawet nie wiadomo do kogo 

Żakowski:
Tak. Dawno byłem na kazaniu, ale było strasznie nudziarsko. Są wyjątki, takie jak kazania Tischnera, Twardowskiego. Poezja. Nie ma teraz żywego księdza, który mówi ciekawe kazania.

Philo/Fakt.pl

Komentarze

anonim2013.10.10 9:03
Nie chcial bym obrażac pana Żakowskiego ale jeśli chce sie być tym czym On chce być to jednak trzeba trochę więcej wiedziec o Kościele. Nie mówie że trzeba wierzyć ale wiedzieć.
anonim2013.10.10 9:10
Jaki jest sens rozmowy z dyletantem jakim w tej materii jest Żakowski. Żakowski swoje, Terlikowski swoje. Dyskusja ma doprowadzić do wspólnych wniosków, ta jedynie jest konfrontacją, przy czym Żakowski nie ma pojęcia o temacie dyskusji, bo nie może mieć.
anonim2013.10.10 9:16
Żakowski: "Dawno byłem na kazaniu, ale było strasznie nudziarsko. Są wyjątki, takie jak kazania Tischnera, Twardowskiego. Poezja. Nie ma teraz żywego księdza, który mówi ciekawe kazania". Panie Żakowski, ks. prof. Tischner zmarł w 2000 r., a ks. Jan Twardowski w 2006. Jeśli od tego czasu nie słuchał pan żadnych kazań, to jest oczywiste niemożliwe, żeby usłyszał pan przynajmniej jedno ciekawe.
anonim2013.10.10 9:19
ee tam. Myślałem, że ciekawszy artykuł będzie sądząc po tytule. Jednak jest typowe plebejskie bajdurzenie.
anonim2013.10.10 9:21
"Dawno byłem na kazaniu, ale było strasznie nudziarsko." ale jestem ekspertem ... wiedzę czerpię z ....
anonim2013.10.10 9:52
"Nie ma teraz żywego księdza, który mówi ciekawe kazania." No nie! No... NO NIE!!! W Świnoujściu są ponoć dobre kazania w kościele pod wezwaniem bł. Michała Kozala. Dawno nie byłam, więc sama nie potwierdzę, ale tak twierdzi moja mama. To moja rodzinna parafia :) No i oczywiście w Warszawie w Augustynie (i chodzi nie tylko o ks. Carlosa, ale także Proboszcza i wszystkich innych Wikarych). I w tryliardzie innych miejsc z całą pewnością! :)
anonim2013.10.10 10:21
U mnie w parafii są bardzo dobre kazania , Zielonka koło Warszawy. Ksiądz egzorcysta 5 z plusem ,pozostali po 5 . Najmłodsi ,dorównują księżom ze stażem. Widać wkładane w słowa :serce i wrażliwość , przemyślenia, przeczytane książki, ścieranie się samego z sobą , życie wiarą , chęć pokazania jakiegoś szczegółu w nawiązaniu do Biblii.Widać prace nad słowem i przekazem ,i modlitwę ,i nieśmiałość w zwracaniu się do ludzi z katedry i siłę prawdy głoszonego słowa Bożego. Ja słucham i modlę si e na mszy i staram się nie dłubać w nosie , nie piec ciasta ,ani nie grillować, nie czekam też na przedstawienie teatralne ani na rymy. Przychodzę do Boga po Boga , jest to spotkanie robocze ,a nie omdlewania poetyckie.
anonim2013.10.10 10:47
@Kamykowa* +++ Nic dodać, nic ująć.
anonim2013.10.10 10:55
@Alex.Conti Ad 1. A po zniesieniu celibatu, będzie można żenić się z dziećmi? Ad 2. Od kiedy sakramenty dane przez Boga i z bożej łaski są usługą? I jeszcze jedno: z ktorego szpitala uciekłeś?
anonim2013.10.10 11:04
ogólnie po jakiego się pytam Katolicy wdają się w głupie gadki z ludźmi NK to nie ma sensu najlepiej niech księża zaczną zakładać związki partnerskie to szopka się zacznie albo rodzina albo Powołanie ludzie nie dający na kościół najchętniej o tym się wypowiadają najlepiej żeby wszystko było za darmo nie można z Powołania robić sobie źródła utrzymania ,ale ksiądz nie powinien żyć w biedzie to nie te czasy księża K powinni pomagać innym potrzebującym pewnie są tacy którzy się zamykają widocznie mają coś na sumieniu są też tacy Którzy skupiają się na modlitwie każde zboczenie trzeba ganić - dasz palec odetną rękę /człowiek powinien walczyć ze swoimi słabościami Kobiety w KK są chwała za to ,ale gdyby Jezus chciał to by Wziął Którąś na Apostoła ksiądz powinien pracować z młodzieżą Katolicką im trzeba tłumaczyć ale w klasach młodszych powinny być Katechetki lub zakonnice no czasem nuda wieję można przysnąć ,ale dlaczemu ktoś kto nie chodzi na kazania się wypowiada wszędzie zdarzają się nieodpowiedni ludzie a Kościół Katolicki musi najpierw sam się oczyścić a nie dzięki Ludziom Niewierzącym
anonim2013.10.10 11:37
Do antolka: a tak na boku, w której materii Żakowski nie jest dyletantem?
anonim2013.10.10 12:02
Ale gdy jeszcze Jan Paweł II był Santiago de Compostela w Hiszpanii, w oczekiwaniu na Niego (cały kościół w kardynalskich, biskupich barwach!), siostry zakonne pucowały jeszcze do blasku Stół Pański. ANI JEDEN NAWET NIE DRGNĄŁ BY TEZ WZIĄĆ SZMATKĘ I POMÓC! Wyobrażacie sobie jak taki przekaz poszedłby w świat, jak wreszcie ważne poczułyby się kobiety w KK?! No, ale ruszyć de z miękkiego fotela by pomóc, byłoby poniżające! Podobnie jest w zwykłych parafiach. Po co proboszczowi gosposia? To sam nie może chwycić za miotłę, ścierkę, odkurzacz? Nie może obrać sobie kilku ziemniaków, etc. i wrzucić do gara? Przecież faceci to lubią! Nie, bo on taki zapracowany (dwie msze na dzień, albo i tylko jedna, o 8) i nie ma czasu na takie przyziemności! Na jakie ma? Co robi od 9, gdy wyjeżdża i wraca późno w nocy?
anonim2013.10.10 12:21
@Liquid, ochłoń, to nie Twoja sprawa. Dla nas, katolików, to nie jest problem. A proboszcz przeważnie ma mnóstwo pracy.
anonim2013.10.10 12:50
Proszę, @Annuszka rozdziela kto jest katolikiem kto nie. Jestem praktykującym katolikiem i DLA MNIE, TO JEST PROBLEM! Jeśli jesteś kobietą, to się dziwię Tobie dodatkowo. No, ale niektóre tak mają: np. wybierają sobie za mężów kretynów i damskich bokserów. Cierpiętnice. Na własne życzenie. A gdzie godność?
anonim2013.10.10 12:55
Ciekawy tekst ale Żakowski nie zna i nie rozumie Kościoła . Patrzy bardzo płasko . Zniesienie celibatu będzie finansowym samobójstwem Kościoła. Kto utrzma rodziny księży ? Jak rozwiązac problem ich przenoszenia z parafii na parafię ? Czy wierni zgodza się wrzucać więcej na tacę? Płatność sakramentów to mit. Za co się płaci : najwięcej za ślub , ale to jest w większośći raz w życiu, chrzest - niewielka opłata - pierwsza komunia - bierzmwoanie . Wszystko raz w życiu. Sakramenty jakie katolik przyjmuje często to spowiedź i komunia a te są bezpłatne , ale tu chyba nawet Żakowski tak nie twierdzi. Nie można twierdzić ,że księża mówią nudne kazania , to jest głupia demagogia.
anonim2013.10.10 13:06
Najbardziej "zatroskani" o KK jest wszelkiej maści lewactwo. Nie dość, że zagląda do czyjegoś portfela, to jeszcze prawi morały. Np. o pedofilii, która w przeważającej mierze jest dziełem różnej maści zboków, których wspiera ze swoim środowiskiem Żakowski.
anonim2013.10.10 13:19
@Liquid, to mówimy o sprzątaniu, czy biciu? ;)
anonim2013.10.10 13:59
"Proszę mi pokazać choćby jedną kobietę, która ma w Polsce realny wpływ na decyzje podejmowane w kościele w Polsce." Gosposia na parafii. Wybór między ogórkową ,a rosołem. Już mamy policjantki , które nie wiadomo czy sadzać za biurkiem bo ambitne ,czy puścić w teren ,chociaż mogą wszystkich potraktować gazem pieprzowym z nadgorliwości.
anonim2013.10.10 14:10
@Alex.Conti ad 1 Kto dostał Nobla za odkrycie, że celibat prowadzi do pedofilii? Kto odczuwa pogwałcenie praw obywatelskich z powodu celibatu? Co ma państwo do Kościoła? ad 2 Wszystko co napisałeś w tym punkcie to wymysł sowiecki. Ponawiam pytanie: z którego szpitala zwiałeś człowieku? Większych bzdur już dawno nie czytałem.
anonim2013.10.10 14:29
Cześć Credo jak zawsze :)))
anonim2013.10.10 14:44
@Mniemanologia kobiety zawsze stosują taktykę z ukrycia. Mają wpływ na wszystko ,zbytnio się z tym nie afiszując. Na pewno ,każdy proboszcz wysłuchuje pilnie swoje wierne parafianki , a realizuje to co jest potrzebne , odsiewając plotki i kwieciste opowieści. Nie wiem czy się mylę czy nie, ale czy ksiądz bierze przy spowiedzi na siebie grzechy ,w jakimś sensie? Jaka kobieta dźwignęłaby z honorem taki ciężar, jaka nie odstroiłaby się do ołtarza jak tzw. stróż na Boże Ciało , jaka mogłaby trwać w samotności , zmieniać miejsce zamieszkania co 6 lat, słuchać biskupa bez zastrzeżeń, wstawać o 5 codziennie i to nie do dziecka ,tylko do nudnych czynności, trwać na posterunku. Przecież to jak wojsko , dla mnie nie do przeskoczenia. "Kobiety są jak kwiaty ..."
anonim2013.10.10 15:35
Szanowna @Kamykowa - mimo, że sam nie jestem zwolennikiem zmian w tej materii, to nie mogę zgodzić się z zaprezentowanymi argumentami. Kobieta to nie jakiś diametralnie inaczej skonstruowany organizm o kruchej psychice, stosujące jakieś specjalne strategie etc.. Sam znam wiele kobiet, które doskonale by się sprawdziły w posłudze duszpasterskiej - są wystarczająco silne w wierze. Jeszcze ad. " jaka nie odstroiłaby się do ołtarza jak tzw. stróż na Boże Ciało , jaka mogłaby trwać w samotności , zmieniać miejsce zamieszkania co 6 lat, słuchać biskupa bez zastrzeżeń, wstawać o 5 codziennie i to nie do dziecka ,tylko do nudnych czynności, trwać na posterunku. Przecież to jak wojsko " Pragnę zauważyć, że siostry zakonne doskonale się w tego typu sytuacjach odnajdują.
anonim2013.10.10 16:46
@GGB „Kobieta to nie jakiś diametralnie inaczej skonstruowany organizm o kruchej psychice, stosujące jakieś specjalne strategie etc.” To niestety fałszywa teza, lansowana przez środowiska LGBT. Oczywiście, że kobieta jest inaczej skonstruowana, tak fizycznie jak i psychicznie. To wiedzą nawet dzieci. „Pragnę zauważyć, że siostry zakonne doskonale się w tego typu sytuacjach odnajdują.” I niech na tym poprzestaną.
anonim2013.10.10 16:48
@Kamykowa* Pozdrawiam Cię!
anonim2013.10.10 18:31
@Credo "To niestety fałszywa teza, lansowana przez środowiska LGBT. Oczywiście, że kobieta jest inaczej skonstruowana, tak fizycznie jak i psychicznie. To wiedzą nawet dzieci." Różnice między kobietami a mężczyznami są faktem, ale nie w takim kształcie jak zostało to zaprezentowane u Kamykowej. Kobieta to nie słaba psychicznie plotkara i strojnisia o skłonnościach do knucia za plecami, która nadaje się jedynie na gosposię.
anonim2013.10.11 9:47
@ Mniemanologia sama jestem kobietą , znam swoje przywary i nie mogę siebie często traktować poważnie. Nie widzę potrzeby ingerencji kobiet w hierarchię Kościoła. Jeżeli tak bardzo chcesz być współodpowiedzialną za życie parafian , każdy proboszcz znajdzie Ci jakieś zadanie, wspólnoty potrzebują animatorów, zakony nowych powołań ,a tam ścieżka kariery na matkę przełożoną czy inną ważną funkcję otwarta. Ale znalazłam kobietę mającą wpływa na Kościół ,przed którą klęka każde męskie kolano i o wsparcie której modli się każde kapłańskie serce.To Matka Boga Maryja , obecna na każdej Eucharystii mająca realny wpływ na życie Kościoła.Wyżej stoi tylko jej Syn i Bóg.
anonim2013.10.11 10:20
GGB ale weszłam na ambicje i oto chodziło. Czy nikt nie lubi zupy ogórkowej?
anonim2013.10.11 16:30
@GGB Kto się tym interesuje na poważnie, łatwo zauważy związek przyczynowo-skutkowy. Nie mam zamiaru obrażać kobiet, ale 90% opętaych stanowią kobiety. Warto przeanalizować, przemyśleć, pogdybać. Podtrzymuję, co napisałem. Każdy ma swoją rolę w Kościele na miarę swoich predyspozycji.
anonim2013.10.11 16:32
@Kamykowa* Ja lubię ogórkową :)
anonim2013.10.11 20:48
@Credo ja też ,a gotowanie sprawia mi przyjemność.
anonim2013.10.15 12:06
@arbiter: "Tak. Nie płaci się. Składa się jedynie ofiarę, która jest konieczna do funkcjonowania instytucji." Odpowiedź Terlikowskiego brzmi w taki sposób. Kościół to matka Ecclecia, czyli kobieta. Pomyśl jaki byłby ten świat bez kobiet :) Z aktami różnorakimi. Głównie jeżeli człoweik słyszy coś o tym to częściej w TV aniżeli z ambonki.
anonim2013.10.24 0:18
Pan Terlikowski to twardogłowy katolik rozmowa z nim nie ma najmniejszego sensu.