15.07.21, 15:48fot. yt/grzegorz żochowski

8 mln krzyżyków - tak powstała kopia Bitwy pod Grunwaldem [Wideo]

Wielkie zwycięstwo Polaków na niemieckimi wojskami Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem, ale nie tylko. Ten sukces świętują również Białorusini i Litwini, którzy nawet nadają związane z tym nazwy klubom sportowym i nie tylko.

- Tak Ci dobrze poszło, może byś z "Bitwą pod Grunwaldem" spróbowała... - powiedział Adam, syn pani Janiny Panek z Częstochowy, kiedy ta zdobyła wyróżnienie na wystawie z wyhaftowaną widokówką "Sydney nocą". I tak zaczęła się przygoda stworzenia dokładnej kopii 1:1 obrazu Jana Matjki „Bitwa pod Grunwaldem”, której rocznicę obchodzimy dzisiaj.

Następnie pani Janina Panek namówiła do współpracy 30 innych hafciarek, laureatek różnych konkursów. Projekt zasponsorował jej syn Adam. Na początku zakupiono kanwę - specjalną dziurkowaną tkaninę do haftu krzyżykowego – oraz mulinę (bawełniane nici do haftu), której na całość potrzeba aż 280 km. Przed rozpoczęciem pracy każda z hafciarek dostała lampkę, kawałek kanwy o wymiarach metr na metr i wzór, jaki ma się na niej znaleźć. Oprócz tego, każda z nich miała również wizytę u okulisty. Przypisał on paniom okulary potrzebne do pracy z bliska.

Hafciarki spotykały się w działoszyńskim Domu Kultury w każdy pierwszy wtorek miesiąca, żeby oceniać postępy swoich prac, ponieważ elementy nie mogły się od siebie różnić. Każdy krzyżyk musiał być równy i tak samo przeciągnięty, a każdy artysta ma przecież inną technikę i metodę pracy.

Aby wykonać dokładną kopię obrazu Jana Matejki musiały "postawić" 8 mln krzyżyków i połączyć je w całość. Zrobiły to za pomocą nici chirurgicznej i bardzo cienkiej żyłki wędkarskiej. Całość została podklejona flizeliną i wykończona rzepami, które trzymają obraz na ramie. Rama wykonana z drewna ważyłaby około tony, wykorzystano więc styrodur - bardzo wytrzymały styropian.

Hafciarki marzyły, aby gotowe dzieło choć na krótko było pokazywane było w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. W działoszyńskim Domu Kultury nie ma tak wielkiej ściany. Szczęśliwie haftowaną "Bitwą pod Grunwaldem" zainteresowało się muzeum włókiennictwa w Łodzi.

mp/gazeta.pl z 2009 roku/fronda.pl

Komentarze

Anonim2021.07.19 21:04
Ciekawą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Interesujący artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
Anonim2021.07.16 6:29
600 lat temu Polacy pogonili kota Krzyżakom. Niestety później Krzyżacy siedli nam na kark i siedzą do dziś. Polacy utrzymują Watykańczyków, płacą kontrybucje.
"anonimku"- żydku!2021.07.16 20:40
Zamilcz, bo nie masz nic mądrego do powiedzenia/ napisania/!
piasty slaskie2021.07.15 17:44
staneliscie u boku poganskiego Jagello ksiecia z nikad przeciwka europejskiemu chrzescjanstwu i piasta slaskim ta jeste chore zeby polskiego krola zenic z poganinem i do tego pedofilia w koncu Jadwige wykonczyl i zasiadl na polski tron nie majac zadnych praw do tego
żydku, żydku2021.07.15 18:03
żydku, żydku
Nowe spojrzenie na "historie" oczkami2021.07.15 17:35
żydka Po11 ..., profesorka, a jakże, CYT.: "Pod Grunwaldem nie walczyliśmy z żadnymi Niemcami tylko z wojskami Kościoła Rzymsko-Katolickiego... " .............. "Walczyliśmy" - a to k urwa dobre, żydki walczyli z wojskami Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Żadne kroniki tego nie zanotowały. Ale jakby się tak dobrze przyjrzeć to na Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" widać tam pełno żydków. W Mauzoleum Polin wkrótce będzie wystawa pod roboczym tytułem: "Żydki pod Grunwaldem, czyli jak żydki po raz kolejny stanęły w obronie Polinu".
Po 11 ...2021.07.15 16:37
A ja myślę, że te 8 mln krzyżyków to profanacja, to naśmiewanie się z chrześcijaństwa, to plucie na krzyż, to rozmienianie symboli na drobne. Krzyż jest jeden. Tylko jeden. I to on symbolizuję mękę i ofiarę Jezusa. Ten obrazoburczy obrazek powinien spłonąć razem z innymi wizerunkami pisanymi pazurem szatana :)
Po 11 ...2021.07.15 20:48
Dodatkowo to lżenie nas Polaków, bo kto niby był krzyżakiem? Kto nosił czarny krzyżyk na pelerynce? No kto? To krzyżykowanie to PROWOKACJA!!!
Chłopie...Po11", Lechu Keller!2021.07.16 1:06
CZY TY, LECHU, KPISZ, CZY O DROGĘ PYTASZ??? .... Ot!.. Znalazł się obrońca ściegu krzyżykowego, którym się wyszywa! ... A na Prawdziwy Krzyż i P. Jezusa, to cały czas blużnisz! .... Nie udawaj! ... Lechu! ... Ogarnij się, przecież wiemy kim jesteś! ... Tak! ... Jesteś żydowskim ateistą / polskojęzycznym /!.... A w dodatku jesteś pedofilem, który dzieciom nie przepuszczał! .... Nie zaprzeczysz, bo to prawda! Więc tego kitu nam nie sprzedasz !
TYLKO POLSKIE PO, nie KOMUNISTYCZNO-FASZYSTOWSKIE2021.07.15 16:28
Tylko czekać jak WROGOWIE POLSKI, POLAKÓW i POLSKOŚCI DONIOSĄ do Brukseli na POLSKĘ i POLSKIE HAFCIARKI za POLAKÓW niecny UCZYNEK nie godny z ustaleniami TSUŁE w sprawie HAFCIARSTWA. Chyba, że POLSKA, POLACY i POLSKIE HAFCIARKI umieszcza na swoim dziele symbole PEDERASTOWSKIEJ TĘCZY.