09.11.19, 14:45

80. urodziny Siostry Małgorzaty Borkowskiej

10 listopada 2019 r. swoje 80. urodziny przeżywa Siostra Małgorzata Borkowska, autorka głośnej publikacji „Oślica Balaama. Apel do duchownych panów”.

Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku”, „Czarna owca”, „Sześć prawd wiary oraz ich skutki”, „Ryk Oślicy”, „Twarze Ojców Pustyni”, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka.

Prof. dr hab. Henryk Gapski podczas laudacji wygłoszonej z okazji nadania doktoratu honoris causa Siostrze Małgorzacie Annie Borkowskiej (26 maja 2011 r.), powiedział: „Pisarstwo Siostry Małgorzaty w całej jego różnorodności od „poważnych” prac naukowych poczynając, przez eseistykę, felieton do beletrystyki, łącznie z przekładami z języków obcych – jak zgodnie zauważają także obaj recenzenci Jej dorobku – ma urok i siłę, reprezentuje wysokiej klasy literaturę; podobnie jak Siostra Anakonda z Torunia i jej lubelska przyjaciółka pani profesor Leokadia Małunowiczówna, zalicza się Ona do „osób łatwych do pióra”. Borkowska to przypadek szczególnie ostry i wyrazisty, jest wyjątkowym przykładem przymierza kultury literackiej i miłości do przeszłości. Wartości, które ceni każą Jej odrzucać upiększenia, nabożne schematy, wszystkie „święte banialuki”; jest zakorzeniona w tradycji i szuka tradycji podawanej „z ręki do ręki”, szuka sposobu wyrażania i przeżywania świata… szuka wreszcie samej siebie.”

W tym roku pragniemy podziękować siostrze Małgorzacie za trud włożony w przemianę myślenia przynajmniej niektórych duchownych panów. Dzięki Jej publikacjom, zarówno w wersji drukowanej, jak również w formie konferencji audio, wiele tematów zostało poruszonych. Pozytywna reakcja czytelników świadczy tylko o tym, że treści, które dotąd może nie były wystarczająco popularne, mogły trafić do szerszego kręgu odbiorców, dzięki formie, jaką zaprezentowała s. Małgorzata.

Na stronie „Siostro Małgorzato DZIĘKUJEMY” można złożyć życzenia Jubilatce oraz wysłuchać wypowiedzi osób duchownych i świeckich, które przesyłają swoje DZIĘKUJĘ dla s. Małgorzaty.

Postulantka (zima 1964/65)Złoty Jubileusz ślubów zakonnych (2017). Od lewej: o. Konrad Małys OSB, jubilatka, Alicja Borkowska, w głębi: matka Radosława Podgórska i s. Hieronima Broniec z Lasek

Komentarze

andrzejhahn32019.11.10 12:06
80 urodziny nieroba i pasozyta spolecznego................kto zdrowy na ciele i rozumie miast zalozyc rodzine jak prawie kazda normalna osoba ucieka do zakonu lub seminarium...............
andrzejhahn32019.11.9 21:40
borkowska sram na cie pasozycie spleczny .............................zmarnowalas swoje zycie
Stanislaw2019.11.9 17:01
Ma zdrową wiarę i poglądy. Lubię ja czytać!
TylkoŚmiechDzieckaKruszyPustkęZimnychMurów2019.11.9 16:37
Gdzie wianuszek dzieci, wnuków i prawnucząt? Nie chciało się żyć normalnie, po bożemu, to teraz trzeba robić sztuczne fety w enturażu krzyżackiego zamku, z obcymi ludźmi. Watykańskie wynaturzenia promowane jako radosne wydarzenia w życiu Polaków.
Lech Keller-Krawczyk homo pedofil2019.11.9 15:48
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd - "genetyk słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 - tu ma racje. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
MirekT2019.11.9 15:10
Życzę zdrowia Siostro, tyle lat bez chłopa, to przeciw naturze.
Sebastian Lorenc2019.11.9 15:21
Ale to wyjątkowo mądra kobieta. Nie do końca po drodze mi z jej poglądami, ale pisze nieźle i ma zdrowe podejście do rzeczywistości. Jeśli istnieją zakonne feministki, to ona nią jest. :)
Reytan2019.11.9 15:45
Lesba pewnie jakaś
Reno 2019.11.9 14:57
Ciekawe czy była wykorzystywana przez jakiegoś księdza? Papież przyznał że wykorzystywanie seksualne zakonnic jest problemem i częstym zjawiskiem wśród duchownych tak jak pedofilia i homoseksualizm!
Stanislaw2019.11.9 17:03
Nie udawaj, fake-Bjornie, że cierpisz na psychomanię seksualną, widząc wszędzie seks!
andrzejhahn32019.11.10 12:07
a kto normalny na ciele i rozumie ucieka od seksu