Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-22. Jednocześnie przesłał ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Odnosząc się do pytania prowadzącego program redaktora Michała Rachonia o przyczyny, dla których cała opozycja odmawia brania udziału w pracach tej komisji, polityk Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział, że najwidoczniej jest to spowodowane strachem, „co do tego, iż zostanie ujawniona ich współpraca, czy też współpraca ich ludzi z Rosją”.

- Polska jest zagrożona wpływami rosyjskimi w związku z wojną, jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie i całej Europie – podkreślił były szef MON, zaznaczając, że wpływy rosyjskie są „częścią operacji wojskowych i ich ujawnienie i ograniczenie albo likwidacja jest sprawą kluczową dla naszego bezpieczeństwa”.

Opozycja argumentuje, że ustawa jest „niekonstytucyjna i narusza zasady demokratycznego państwa prawa”.

Z uwagi na strach ujawnienia powiązań polityków, czy też ich współpracowników – wskazał Antoni Macierewicz - „jest próba delegalizacji tej komisji, co jest absolutnym bezprawiem i dużą negatywnym działaniem dla bezpieczeństwa Polski”.

W jego opinii odmowa uczestnictwa w tym badaniu przez jakąś formację polityczną oznacza,”że deklaruje się po stronie rosyjskiej”.

- Komisja ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnianie przypadków „funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007-22 pod wpływem rosyjskim działali na szkodę interesów RP” – podaje portal TVP Info.

Chodzi m.in. o zbadanie czynności urzędowych oraz „tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki” - czytamy.

Do działań komisji będzie należało m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.