Po śmierci papieża Benedykta XVI ogromne emocje na świecie wywołała publikacja książki abp. Georga Gänsweina. Prywatny sekretarz Benedykta XVI opisał w niej relacje łączące papieża seniora z jego następcą. Zdradził m.in. w jaki sposób Benedykt XVI zareagował na ogłoszenie motu proprio „Traditionis custodes”, jak odnosił się do dwuznacznych sformułowań w adhortacji „Amoris Laetitia” czy braku odpowiedzi Franciszka na dubia kardynałów. Wiele miejsca poświęcił też decyzji Benedykta XVI o zrzeczeniu się urzędu św. Piotra. Teraz niemiecki duchowny udzielił wywiadu EWTN, w którym opowiedział o tym, co skłoniło go do opublikowania tych wspomnień.

- „Moją intencją – na ile to możliwe – było obalenie fałszywych narracji o Józefie Ratzingerze, kardynale Ratzingerze i papieżu Benedykcie”

- powiedział.

Wyjaśnił, że przygotowując swoją książkę, chciał „skorygować” rozpowszechnianie na temat Benedykta XVI opinie. Abp Gänsweina podkreśla, że poprzednik Franciszka był skromnym i nieśmiałym człowiekiem, który poruszał swoją głęboką wiarą.

- „Nauczał tego, co przeżywał”

- podkreślił.

W Polsce książka „Tylko prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI” ukazała się wiosną, nakładem wydawnictwa Esprit.