"Gratulacje, Rosjo. Nadchodzi zakaz wiz" – dodaje w swoim wpisie na Twitterze Jermaka.

Sprawę wstrzymania wiz obywatelom Rosji mocno postawił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak stwierdził, UE nie powinna stać się "supermarketem", do którego może wejść każdy, kto ma pieniądze, żeby coś kupić.

- Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen – stwierdził Zełenski.

Informację też potwierdził w rozmowie z PAP, wiceszef MSZ RP Piotr Wawrzyk. Przekazał, że „Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji” – czytamy.

Jak przypomniał Wawrzyk, od kilku miesięcy Polska już nie wydaje wiz turystycznych obywatelom FR, a wizy otrzymują jedynie ci Rosjanie, którzy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską z racji wykonywanej pracy - m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

Wiceszef MSZ potwierdził, że Polska powiada się za rozszerzeniem sankcji unijnych. Dotyczy to zwłaszcza w kwestii nie wydawania wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej.

Wawrzyk przekazał też, że na chwilę obecną nie wszystkie kraje EU zgadzają się na takie rozwiązanie.