W audycji „Czytać, aby być mądrym” na antenie Radia Maryja gościł dziś Jan J. Franczak, autor polskiego tłumaczenia wydanej na początku roku w Polsce biografii Benedykta XVI pióra Josepha Pearce'a. Franczak zwraca uwagę, że książka „Benedykt XVI. Obrońca wiary” jest wyjątkowa już z uwagi na to, że jej autor nie jest zawodowym teologiem, a profesorem literatury. Jego spojrzenie jest więc nieco inne od spojrzenia teologów pochylających się nad spuścizną Josepha Ratzingera.

- „Jest to książka pisana przez entuzjastę. Przez kogoś, kto bardzo cenił sobie pontyfikat Benedykta XVI i to, co zrobił on jako obrońca wiary”

- zauważa.

- „Nie jest to więc książka pisana dla fachowców, dla teologów. To raczej książka pisana dla czytelnika, który chciałby zrozumieć te kluczowe punkty w życiu i działalności Benedykta XVI”

- dodaje.

W swojej książce Joseph Pearce podejmuje się też obrony Benedykta XVI, który w kontekście swojej działalności na Soborze Watykańskim II był oskarżany o progresywizm w teologii.

- „Joseph Pearce twierdzi, że Benedykt XVI był obrońcą tradycji. Był obrońcą piękna tradycyjnej liturgii. Przeciwstawiał się nadużyciom w liturgii”

- mówi gość Radia Maryja.

- „Przedstawia Benedykta XVI jako tego, który przeciwstawiał się różnym postępowym interpretacjom Pisma Świętego. Przedstawia Benedykta jako tego, który walczył z cywilizacją śmierci i bronił godności człowieka. Z pewnością ta książka jest także obrońcą Benedykta przed różnymi interpretacjami i atakami”

- podkreśla.