"Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" - stwierdził Bjoern Lund z SNSN. Naukowcy ze Szwecji podali też, że pierwszy wybuch został odnotowany w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2:03, a drugi w poniedziałek wieczorem o godz. 19:04.

Do wpisu Sikorskiego na antenie TVP Info odniósł się europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.

"Możemy powiedzieć, że po 1989 roku z jednej strony funkcjonował obóz realistów, polskich patriotów, polityków którzy twardo walczyli o narodowe interesy, a z drugiej strony funkcjonował i funkcjonuje niestety cały czas obóz, chciałoby się powiedzieć w najłagodniejszym tego słowa wymiarze, pożytecznych idiotów. Kiedyś sowieckiej Rosji, dzisiaj Putina i przykładów takich pożytecznych idiotów mamy na pęczki. Jeden z nich objawił się chociażby wczoraj w swoim totalnie idiotycznym i idącym w sukurs ruskiej propagandzie wpisem na Twitterze. Co ciekawe, były szef MON i następnie szef MSZ w rządzie nie kogo innego jak Donalda Tuska" – powiedział w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem europoseł.

- Jakich innych słów użyć niż te, które już tutaj padły na antenie. Chciałoby się powiedzieć, to jest oczywiście pytanie: pożyteczny idiota czy ruski agent? To pytanie pozostawiam otwarte – zapytał Brudziński.

- Chcę wierzyć i mam taką nadzieję, że to tak zwany „alko-tweet”, ale jakoś do końca ta łaska wiary w to, że ten wpis jest objawem, że tak powiem nadużycia alkoholu, niestety nie jest mi dana. Nie potrafię w tej chwili jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie mam żadnych twardych dowodów, że za tym tweetem stoi coś więcej, niż tylko alkohol wypity w nadmiarze przez autora – dodał europarlamentarzysta PiS.

Co ciekawe, wpis Sikorskiego natychmiast uruchomił machinę propagandową Kremla.

- Czy to oficjalne oświadczenie, że jest to atak terrorystyczny? – zapytała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa, udostępniając wpis Sikorskiego w mediach społecznościowych.

- Dziękuję Radosławowi Sikorskiemu za informację o tym, kto stoi za tym terrorystycznym atakiem wymierzonym w infrastrukturę cywilną – stwierdził z kolei Dmitrij Poljański, rosyjski dyplomata i pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ.

Rozmowę Redaktora Rachonia z europosłem Brudzińskim można obejrzeć TUTAJ.