Z badania CBOS wynika, że obecnie jedynie 34 proc. badanych deklaruje pozytywny stosunek do rządu – to spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Z kolei aż 40 proc. wyraża negatywną opinię (wzrost o 2 pkt proc.), a 22 proc. pozostaje obojętna wobec rządzących.
Na pytanie o efekty działań gabinetu Tuska 50 proc. ankietowanych oceniło je negatywnie. Tylko 37 proc. uznało działalność rządu za dobrą, a 13 proc. wstrzymało się od opinii. Warto dodać, że trend jest wyraźnie niekorzystny – z miesiąca na miesiąc przybywa głosów sceptycznych.
Jeszcze bardziej niepokojące są odpowiedzi dotyczące oceny polityki gospodarczej. Zaledwie 36 proc. respondentów uważa, że obecny rząd stwarza szanse na jej poprawę – to spadek o 1 pkt proc. Aż 53 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco, uznając, że obecna ekipa nie daje nadziei na lepszą sytuację ekonomiczną.
Komentatorzy wskazują, że spadek poparcia dla rządu może mieć swoje źródło w rosnących problemach społecznych: wysokiej inflacji, niezadowoleniu z reformy służby zdrowia oraz kontrowersjach wokół polityki migracyjnej i rolnictwa. Coraz częściej pojawiają się także głosy o stagnacji inwestycyjnej oraz chłodniejszym nastawieniu zagranicznych partnerów wobec Polski.
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS między 3 a 13 kwietnia 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1030 osób, z wykorzystaniem metod: CAPI (65,5 proc.), CATI (19,9 proc.) i CAWI (14,6 proc.).