O to, czy nowelizacja ustawy o SN wypełnia warunki określone w KPO, wiceszefowa KE Vera Jourova była pytana w czasie posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

- „Nie, nie wypełnia”

  - stwierdziła czeska polityk.

- „Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała”

- dodała.

Słowa Jourovej skomentowała w mediach społecznościowych była premier Beata Szydło, która zauważa, że dowodzą one, iż wśród unijnych komisarzy nie brakuje polityków, którzy wciąż chcą blokować przekazanie Polsce należnych środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

- „Wypowiedź wiceprzewodniczącej Komisji Very Jourovej, nawet jeśli nie jest opinią całej Komisji, jest bardzo niepokojąca. Oznacza bowiem, że część członków KE szuka sposobów, by za wszelką cenę zablokować środki z KPO dla Polski. A konsensualne postępowanie Polski nie ma dla nich znaczenia”

- napisała eurodeputowana.