W przemówieniu, które wygłosiła na Światowym Kongresie Rodzin w 2019 r., Giorgia Meloni krytykuje elity promujące agendę globalistyczną i atakujące tożsamość narodową, tożsamość religijną, tożsamość płciową oraz rodzinę. „Dlaczego rodzina jest wrogiem? Dlaczego rodzina tak przeraża? – mówi włoska polityk. – Istnieje jedna odpowiedź na te wszystkie pytania: Ponieważ nas określa. Ponieważ jest to nasza tożsamość. Ponieważ wszystko, co nas określa, jest teraz wrogiem tych, którzy chcieliby, abyśmy nie mieli już tożsamości i po prostu byli doskonałymi niewolnikami konsumentami”.

Kontynuując swoje przemówienie Meloni stwierdza: „Nie mogę siebie określić jako Włoszka, chrześcijanka, kobieta, matka. Nie. Muszę być obywatelem x, płcią x, rodzicem 1, rodzicem 2. Muszę być numerem. Ponieważ, kiedy jestem tylko numerem, kiedy nie mam już tożsamości czy korzeni, wówczas jestem doskonałym niewolnikiem na łasce spekulantów finansowych. Doskonałym konsumentem”.

Meloni dodaje też, że to właśnie fakt, iż „nie chcemy być numerami” oraz obrona wartości istoty ludzkiej, „wzbudza tak wiele strachu”. I podkreśla, że „każdy z nas ma wyjątkowy kod genetyczny, które jest niepowtarzalny”, a to z kolei „jest święte”. „Będziemy tego bronić. Będziemy bronić Boga, ojczyzny i rodziny. (...) Zrobimy to, by obronić naszą wolność. Ponieważ nigdy nie będziemy niewolnikami i prostymi konsumentami na łasce finansowych spekulantów” – kontynuowała.

Meloni na końcu swego wystąpienia zacytowała fragment z ostatniego akapitu Heretyków Chestertona: „Zapłoną ogniska, by zaświadczyć, że dwa plus dwa równa się cztery. Dobyte będą miecze, by dowieść, że liście są zielone latem”. I dodała: „Ten czas nadszedł. Jesteśmy gotowi”.

Jak informuje serwis „Breitbart”, YouTube zamieścił w miejscu wideo przekaz, że naruszyło ono „wytyczne dla społeczności, chociaż platforma musi jeszcze publicznie podać pretekst”. „Breitbart” zwrócił się do YouTube o komentarz. Na razie wydaje się, że Meloni miała rację: obrona rodziny, tożsamości narodowej i płciowej oraz religii przeraża wielkich tego świata.