Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Czasami w mowie potocznej używa się zamiennie pojęć „kredyt” oraz „pożyczka”. Okazuje się jednak, że nie są to synonimy, ponieważ odnoszą się do innych rodzajów finansowania. Z kredytem ma się do czynienia wtedy, kiedy pieniądze pozyskuje się w ramach umowy zawartej z bankiem. Ten typ pozyskiwania środków dzieli się na hipoteczny oraz gotówkowy. Pierwszy z nich odnosi się do kredytów na zakup lub budowę nieruchomości, a drugi można przeznaczyć na dowolny cel. Takie zapożyczenia mają określone oprocentowania i koszty związane z ich pozyskaniem.

Pożyczka to natomiast pozyskanie środków niekoniecznie od banku. Może jej udzielić każda osoba prywatna, a przy niskich kwotach (do 1000 zł) nie trzeba nawet pospisywać umowy i wystarczy porozumienie ustne. Osoba, która zaciąga pożyczkę, zobowiązuje się do zwrócenia jej równowartości. Oznacza to, że pieniądze wcale nie muszą być oprocentowane. Oczywiście, w przypadku korzystania z usług firm pożyczkowych trzeba liczyć się z mniej lub bardziej opłacalnymi odsetkami.

Gdzie szukać najlepszych ofert na kredyt i pożyczkę?

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej oferty na kredyt lub pożyczkę jest skorzystanie z porównywarki internetowej. Jedną z nich można znaleźć na stronie https://blogbank.pl. która w całości poświęcona jest finansom i poradom dotyczącym zarządzania zasobami. Na witrynie oczom użytkownika od razu ukazuje się podział strony na część dotyczącą kredytów gotówkowych oraz pożyczek ratalnych. Po kliknięciu interesującej klienta zakładki można zacząć poszukiwania idealnej oferty.

Aby dowiedzieć się, jak kształtują się warunki kredytowania w poszczególnych bankach, należy wprowadzić kwotę, jaką chce się zapożyczyć. Tuż obok znajduje się pole do wpisania okresu kredytowania. Tam podaje się liczbę miesięcy, w trakcie których chciałoby się spłacić zadłużenie. Następnie wystarczy kliknąć Sprawdź oferty, aby poniżej pokazały się poszczególne opcje z różnych banków. W tabeli pojawiają się takie dane jak: oprocentowanie, prowizja, RRSO, pełna kwota do spłaty i wysokość raty.

Obok każdej oferty znajduje się opcja Więcej, po której kliknięciu ukazuje się sporo szczegółowych informacji na temat kredytu. Poza tym można także wybrać funkcję Zapytaj o kredyt i przejść do formularza kontaktowego konkretnego banku. Wyszukiwarka ofert związanych z pożyczkami ratalnymi działa dokładnie tak samo, ale w wynikach ukazują się nieco inne dane. Są to: RRSO, okres spłaty i kwota pożyczki. Bezpośrednio z wyszukiwarki można przenieść się na stronę firmy oferującej gotówkę i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia.

Z pożyczek bardzo często korzystają te osoby, które nie mają odpowiedniej zdolnoci kredytowej, aby podpisać umowę z bankiem. Na rynku jest sporo firm oferujących gotówkę w niedużych kwotach bez konieczności załatwiania wielu formalności. Pieniądze można pozyskać nawet bez wychodzenia z domu, ponieważ w niektórych firmach proces może odbyć się w pełni online. Co ważne, w przypadku pożyczek, tak samo, jak przy kredytach gotówkowych, nie trzeba podawać celu, na jaki chce się przeznaczyć pieniądze.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka ratalna?

Wybór pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką ratalną zależy od wielu czynników. Najpierw warto określić kwotę, jaką chce się zapożyczyć i dopiero wtedy szukać ofert, które to umożliwiają. Niekiedy może okazać się, że przy wyższych stawkach w grę będzie wchodził jedynie kredyt. Jeśli jednak można zdecydować się i na to, i na to, to warto zainteresować się całkowitą sumą do zwrotu. Wpływ mają na nią RRSO czy oprocentowanie.

Sporo zależy od tego, czy pieniądze są potrzebne klientowi natychmiast, czy jest w stanie na nie poczekać. W przypadku kredytów proces ten może nieco potrwać, ponieważ bank musi najpierw rozpatrzyć wniosek i obliczyć zdolność kredytową. Jeśli chodzi o pożyczki ratalne, to niektóre firmy są w stanie zrealizować przelew jeszcze tego samego dnia. Wymagają też znacznie mniej formalności. To dobra opcja dla tych, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej np. ze względu na to, że pracują w ramach umowy-zlecenia.

Trzeba być jednak ostrożnym, aby w trakcie niezbyt dobrej sytuacji finansowej nie zdecydować się na zbyt duże i niemożliwe do spłaty pożyczki. To może doprowadzić do poważnych kłopotów z zadłużeniem.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu kredytu?

Przy wybieraniu kredytu gotówkowego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaką kwotę będzie się zwracać do banku. Wpływ ma na to m.in. marża, jaką placówka może narzucić na klienta, a także stopy procentowe. Te ustala Rada Polityki Pieniężnej. Wpływ na koszt końcowy ma oprocentowanie, które może być inne w każdym banku. Wskaźnikiem służącym do sprawdzania, ile wyniesie spłata kredytu w danym roku, jest RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Trzeba mieć na uwadze, że bank zawsze sprawdza zdolność kredytową klienta. Na jej obniżenie mają wpływ m.in. karty kredytowe czy inne zobowiązania. Na gotówkę nie może liczyć osoba, która ma złą historię kredytową, czyli np. nie spłacała dawniej swoich rat w innych bankach lub firmach pożyczkowych. Im wyższy dochód, stabilniejsza praca i mniej pobocznych zobowiązań, tym lepiej. Banki najchętniej udzielają kredytów osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Każdego kredytobiorcę weryfikuje się też m.in. pod względem wydatków na mieszkanie, utrzymania rodziny czy płacenia alimentów.

Czy warto brać kredyt lub pożyczkę w dzisiejszych czasach?

Po pandemii koronawirusa na całym świecie zaczęła rosnąć inflacja. Sytuacji nie poprawia również konflikt zbrojny w Ukrainie. W ostatnim czasie stopy kredytowe znacznie podskoczyły, co sprawiło, że raty kredytów mocno wzrosły. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec mocnej poprawie. Jeśli ktoś ma zdolność kredytową na obecnych warunkach, to w sytuacji, w której naprawdę potrzebuje pieniędzy, zwykle decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania. Im szybciej zacznie spłacać kredyt, tym wcześniej uda mu się go pozbyć.