Przez wiele lat twierdzono, że z uwagi na wysoką zawartość cholesterolu, należy unikać zbyt częstego jedzenia jajek. Najnowsze badania dowodzą jednak, że jajka nie podnoszą w znaczący sposób poziomu złego cholesterolu.

Inny mit dotyczy wpływu częstego jedzenia jajek na naszą sylwetkę. Wiele osób uważa, że jajka są wyjątkowo tuczące. Tymczasem jajko zawiera wysokowartościowe kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 i 6, które korzystnie wpływają na zmniejszenie masy ciała, obwodu bioder oraz współczynnika WHR. Badania potwierdziły też, że osoby spożywające jajka znacznie dłużej odczuwają sytość, dzięki czemu znacznie mniej podjadają pomiędzy posiłkami.

Włączenie jajek do codziennej diety jest wartościowe nie tylko z uwagi na działania wspomagające odchudzanie. Wysoka zawartość kwasu ALA spowalnia efekty starzenia się skóry. Jajka są też bogatym źródłem białka, które wspiera budowę masy mięśniowej oraz kostnej. To od niego zależy prawidłowy rozwój człowieka, dlatego warto zadbać o obecność jajek w diecie dzieci i młodzieży.

Białko to też źródło energii, dlatego jedząc jajko na śniadanie, zapewniamy sobie zastrzyk energii na cały dzień.

Dzięki zawartości witamin A, D i E jajka są wsparciem dla naszego układu odpornościowego. Zawarte w nich aminokwasu i przeciwutleniacze działają z kolei przeciwzapalnie.

Wysoka zawartość biotyny wspomaga utrzymanie w dobrej kondycji włosów i paznokci. Jeśli regularnie sięgamy po jajka, nie musimy sięgać po suplementy diety mające zapobiegać rozdwajaniu się paznokci i wypadaniu włosów.

Kiedy więc nie mamy alergii na żadną z zawartych w jajkach substancji, powinniśmy sięgać po nie każdego dnia.