W dwóch miejscach gazociągu Nord Stream 1 i w jednym miejscu gazociągu Nord Stream 2 doszło do wycieków gazu. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) nie ma wątpliwości, że w obszarach, w których doszło do wycieków, wczoraj miały miejsce dwie silne podwodne eksplozje.

Niemieccy operatorzy gazociągów wskazują, że mogły one zostać uszkodzone na dłuższym odcinku niż początkowo uważano.

- „Gazociągi w pobliżu wyspy Bornholm musiały zostać uszkodzone na dłuższym odcinku. Zdaniem rządowych ekspertów gwałtownego skoku ciśnienia w rurociągach nie da się wyjaśnić w inny sposób”

- informuje dziennik „Spiegel”.

Niemiecki rząd przekazał, że uszkodzone zostały trzy z czterech nitek bałtyckich rurociągów.

- „Nie wyklucza się celowego ataku, który mógłby wywołać niepewność na europejskich rynkach gazu”

- dodaje gazeta.

Rzecznik odpowiadającej za Nord Stream 1 spółki Nord Stream AG Ulrich Lissek przekonuje, że nitki gazociągu „ułożone są w taki sposób, że wysoce nieprawdopodobne jest, aby kilka z nich zostało uszkodzonych w tym samym czasie”. Jego zdaniem „uszkodzenie linii mogło być więc spowodowane wyłącznie celowymi działaniami”. Duńska marynarka wojenna poinformowała, że istnieją dowody, iż doszło do sabotażu.

O tym, że doszło do celowego sabotażu, przekonany jest kierownik Zespołu Rosyjskiego OSW Marek Menkiszak. Jednocześnie ekspert ostrzega, iż jest „bardzo prawdopodobne, że Rosja dokona też sabotażu przeciwko Baltic Pipe”.

- „Ponadto pod dowolnym pretekstem Rosja wstrzyma też całkowicie przesył gazu przez Ukrainę. Celem tej poważnej eskalacji ze strony Rosja jest nie tylko gwałtowne zaostrzenie kryzysu energetycznego (silny wzrost cen gazu na rynkach) ale szantaż wobec Europy ws. sankcji na Rosję i wsparcia dla Ukrainy”

- przekonuje.

- „Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że Rosja prowadzi wojnę nie tylko przeciwko Ukrainie ale też przeciw Polsce, Unii Europejskiej, NATO, USA i całej wspólnocie zachodniej. I musimy na to odpowiadać szybko, zdecydowanie, wspólnie i adekwatnie do zagrożenia. Aby Rosja od razu odczuła wysokie koszty agresji”

- dodaje.

Z tezą tą zgadza się fiński ekspert ds. polityki energetycznej i środowiskowej Rosji Veli-Pekka Tynkkynen, który podkreśla, że „dla wszystkich jest oczywiste, że stoi za tym Rosja”. Jego zdaniem Rosja „uzbroiła” swoje gazociągi i teraz z tego korzysta.

- „Rosja dąży do pokazania swojej władzy i tego, że jest w stanie zaszkodzić Europie”

- powiedział profesor Tynkkynen, cytowany przez dziennik „Helsingin Sanomat”.

Zaznaczył, że pełnej pewności co do winy Rosji nie będziemy mieli nigdy, ponieważ Kremlowi zależy na ukryciu prawdy.

Przed kolejnymi agresywnymi działaniami Rosji ostrzega w rozmowie z norweskim nadawcą publicznym NRK politolog prof. Ole Gunnar Austvik.

- „Musimy być przygotowani nie tylko na zakręcanie kurków z gazem przez Rosję, ale też na awarie gazociągów oraz prawdziwe działania wojenne. Polska i Ukraina przestrzegały o tym już po upadku ZSRR”

- stwierdził norweski ekspert.