Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przekonywał w czasie swojego wystąpienia, że nie chce rozmawiać o koalicjach partyjnych, ale o budowie „koalicji pokoleń”. Krytykując Polski Ład Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że jego celem nie jest prowadzenie wojny z ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego.

- „My jesteśmy tutaj po to, żeby Polska przyszłości wyglądała inaczej niż wygląda w tej chwili. My jesteśmy po to, żeby szczególnie młode Polki i młodzi Polacy na nowo odzyskali taką pełną wiarę, gotowość, żeby żyć tu, nad Wisłą w Polsce i żeby to nie było poświęcenie, tylko wielka życiowa satysfakcja. Życie w Polsce może i musi być szczęśliwe”

- mówił.

Apelując o zjednoczenie przekonywał, że Polskę trzeba „wyczyścić z brudu”.

- „My potrzebujemy prawdziwej, autentycznej koalicji pokoleń dla Polski. I to nie ma nic wspólnego z polityką partyjną. Bardzo chciałbym zjednoczyć wysiłki wszystkich ludzi dobrej woli, tych działających w partiach politycznych, żebyśmy właśnie zrobili porządek z tym bałaganem i złem, które w Polsce dzisiaj ma miejsce i do tego trzeba takich ludzi”

- podkreślał.

- „Jestem gotów tu właśnie pomóc i pewne prace poprowadzić, żeby wyczyścić Polskę z tego brudu, ale jeszcze ważniejsze są te zastępy szczególnie młodych Polek i Polaków, którzy mają tę bardzo nowoczesną wrażliwość, która pozwala im łączyć w swoich marzeniach i działaniach wolność, indywidualną ambicję i świadomość potrzeby solidarności i wzajemnej pomocy i tę gotowość do budowania nowoczesnego państwa, które pomaga ludziom. Musimy zbudować taką prawdziwą drużynę przyszłości”

- dodawał.