Portal NBC News opisał wyniki naukowców z Durham University, którzy przy użyciu ultrasonografu (USG) przebadali niespełna 100 kobiet będących między 32. a 36. tygodniem ciąży.

Kobietom w stanie błogosławionym podawano do zjedzenia kapsułki ze sproszkowanymi warzywami, a następnie badano reakcję ich nienarodzonych dzieci. 35 kobietom podano odpowiednik jednej średniej wielkości marchewki, 34 kobietom odpowiednik 100 gramów posiekanego jarmużu, a pozostałym 30 kobietom, które pełniły w tym badaniu funkcję grupy kontrolnej nie podano żadnego z warzyw.

Następnie w 20 minut po podaniu kapsułek z warzywami kobiety te były badane przy pomocy USG. Na zdjęciach zaobserwowano, że większość dzieci poczętych, których matki zjadły jarmuż, reagowała pewnym grymasem. Natomiast większość z tych dzieci, których matki otrzymały marchewkę, wydawała się reagować uśmiechem. Za to u dzieci z grupy kontrolnej kobiet, którym nie podano żadnego z tych warzyw, nie zaobserwowano żadnych reakcji.

„Udało się nam jako pierwszym pokazać na zdjęciach USG mimikę twarzy, która pojawia się po kontakcie z żywnością, którą właśnie spożyła matka” – stwierdziła współautorka badania i szefowa Fetal and Neonatal Research Lab na Durham University Nadja Reissland.

Jak dodała Reissland u dzieci pomiędzy 24. a 36. tygodniem od poczęcia mimika twarzy staje się coraz bardziej złożona.