W poniedziałek doszło do eksplozji w gazociągach Nord Stream, które doprowadziły do ich bardzo poważnego uszkodzenia i wycieku gazu. Niemiecki rząd wykluczył awarię i wskazał, że doszło do celowego ataku. Zachodni eksperci podkreślają, że sabotażu dopuściła się Rosja, aby pogłębić kryzys energetyczny w Europie, wzbudzić panikę w europejskich społeczeństwach i w ten sposób zniechęcić do wspierania Ukrainy.

Innego zdania jest jednak eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. Polityk opublikował we wtorek zdjęcie z miejsca wycieku podpisane: „Thank you, USA”. Później powoływał się na wypowiedź prezydenta Joe Bidena, który zapewnił, że nie dopuści do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

Do sprawy odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, który oskarżył Radosława Sikorskiego o szerzenie rosyjskiej dezinformacji. Rzeczywiście, Rosja natychmiast zaczęła oskarżać Zachód o przeprowadzenie ataku. Najpierw Radosławowi Sikorskiemu podziękował pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Poljański.

- „Dziękujemy ci Radku Sikorski! Jasno napisałeś, kto stoi za terrorystycznym uderzeniem w cywilną infrastrukturę”

- napisał Rosjanin.

Głos zabrała również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, która dopytywała, czy były szef polskiego MSZ oskarża Stany Zjednoczone o terroryzm.

Wreszcie wczoraj o ataku na gazociągi, na wniosek Federacji Rosyjskiej, dyskutowała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Głos zabrał stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia, który zaprezentował przed Radą wydruk tweeta Sikorskiego i oskarżył Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągów.

- „Krótko po incydencie były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opublikował zdjęcie na Twitterze i wprost podziękował Stanom Zjednoczonym za sabotaż. Napisał: Dziękujemy, USA. Tu mam zdjęcie tego wpisu. Wczoraj, gdy uświadomił sobie, że powiedział za dużo, usunął ten wpis”

- oświadczył rosyjski dyplomata.

- „Czy to, co stało się z Nord Stream, jest korzystne dla USA? Oczywiście. Amerykańscy dostawcy skroplonego gazu powinni świętować wielokrotny wzrost dostaw LNG na kontynent europejski”

- dodał.

Działalność europosła Platformy Obywatelskiej podsumował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

- „Radosław Sikorski myślał o sobie, że jest mistrzem dyplomacji. A skończył jako pionek w grze putinowskiej propagandy. Oto cała prawda o kierownictwie PO”

- napisał szef rządu.