W rozmowie z „Welt am Sonntag” Rutte podkreślił, że państwa członkowskie powinny częściej i odważniej mówić o roli, jaką arsenał nuklearny odgrywa w utrzymaniu pokoju. – Gdy Rosja posługuje się niebezpieczną i bezkompromisową retoryką, obywatele muszą wiedzieć, że nie ma powodu do paniki. NATO dysponuje potężnym środkiem odstraszania, który chroni nasze wspólne bezpieczeństwo – wyjaśnił.

Rutte zaznaczył, że odstraszanie nuklearne pozostaje „najwyższą gwarancją bezpieczeństwa” Sojuszu i musi być utrzymywane w sposób niezawodny, bezpieczny i skuteczny. Jak dodał, Moskwa powinna mieć pełną świadomość, że „wojny nuklearnej nie da się wygrać ani prowadzić”.

Sekretarz generalny przypomniał również, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO monitoruje wszelkie sygnały dotyczące potencjalnego użycia broni atomowej przez Rosję, jednak – jak podkreślił – nie ma żadnych wskazań, które sugerowałyby, że Kreml rozważa taki krok.

Obecnie obserwuje się szerszy trend powrotu debaty o odstraszaniu nuklearnym do centrum dyskusji strategicznych Zachodu. W obliczu trwającej wojny na Ukrainie oraz rosnącej agresywności Rosji i Chin, NATO wyraźniej przypomina, że dysponuje środkami pozwalającymi powstrzymać potencjalnych przeciwników przed eskalacją.