Co to jest tahini?

Pasta tahini to kremowe masło sezamowe w którego składzie królują lekko podprażone ziarna sezamu. Jej nazwa wywodzi się z języka arabskiego. Stanowi niezbędny składnik m.in. tradycyjnych potraw serwowanych na Bliskim Wschodzie. Bez niej nie ma chociażby hummusu, słodkich orientalnych wypieków czy też jakże smacznej potrawy jaką jest baba ghanoush.

Jej smak, aromat i właściwości zdrowotne znane są już od tysięcy lat, niemniej nie wiadomo dokładnie do końca skąd pochodzi. Najbardziej prawdopodobną wersją jest równoległe odkrycie w różnych rejonach świata w których znano już sezam. 

Pasta tahini to nieco gorzki smak połączony z gęstą konsystencją. Jej kolor uzależniony jest od regionu w którym się ją wytwarza. Najczęściej jest jednak beżowa. Mówiąc o tahini z dobrym składem, na próżno jest szukać w nim wzmacniaczy smaku i aromatów. Ten powinien być prosty, co w praktyce oznacza 100 proc. ziaren sezamu. Wszelkie inne dodatki są absolutnie zbędne.

A co jeśli zauważymy, że pasta zamknięta w słoiczku uległa rozwarstwieniu (dolna warstwa to olej sezamowy, a górna gęsta masa)? Ten widok nie powinien nas w żaden sposób zaniepokoić. Jest to całkowicie naturalne. Wystarczy, że przemieszamy tahini łyżką i konsystencja na powrót stanie się jednolita. 

Pasta tahini podkręca smak potraw i podkreśla ich kulinarny potencjał. To jednak nie jest jedyny powód, dla którego warto jest wprowadzić ją do diety. Jej spożywanie niesie ze sobą szereg dobrodziejstw dla organizmu. O jakich mowa? O tym za chwilę.

Tahini i jej właściwości

Wprowadzenie pasty tahini do swojego jadłospisu to bardzo dobry sposób na jego urozmaicenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w jej składzie znajdziemy moc cennych składników odżywczych wspierających działanie naszego organizmu.

W pierwszej kolejności warto wymienić nienasycone kwasy tłuszczowe, które odgrywają bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Przyczyniają się m.in. do obniżenia ciśnienia tętniczego i złego cholesterolu czy też zmniejszenia ryzyka zachorowania na miażdżycę. Ponadto przyspieszają proces gojenia się ran i minimalizowania stanów zapalnych skóry. Nie bez znaczenia pozostaje ich rola w regulacji gospodarki hormonalnej, jak również pracy komórek nerwowych.

Pasta sezamowa tahini to bardzo bogate źródło białka roślinnego. Idealna propozycja szczególnie dla osób aktywnych, jak również tych, które na co dzień nie spożywają mięsa czy produktów odzwierzęcych. Warto bowiem pamiętać, że białko to podstawowy budulec komórek organizmu, bez którego nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować.  

W paście tahini znajdziemy również dużą ilość wapnia, jak również innych kluczowych minerałów takich jak m.in. cynk, magnez, mangan czy też żelazo. Nie można także pominąć tak ważnej kwestii jak działanie antyoksydacyjne. Wszystko za sprawą m.in. lignanów, czyli związków należących do grupy flawonoidów. Wykazują się one właściwościami korzystnymi dla układu sercowo-naczyniowego. Ponadto przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników, które uważane są za “głównych winowajców” powstawania stanów zapalnych czy rozwoju nowotworów. Lignany przeciwdziałają również otłuszczaniu narządów wewnętrznych i wzmacniają odporność.

Pasta tahini, mówiąc kolokwialnie, to zdrowie na talerzu, jednak warto zwrócić uwagę na jej kaloryczność. W 100g produktu pozyskiwanego z najwyższej jakości ziaren sezamu znajdziemy ponad 600 kcal. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niej całkowicie rezygnować. Wszystko z umiarem.

Jak jeść pastę tahini?

Jak już wspomnieliśmy, pasta tahini to niekwestionowany lider kuchni bliskowschodniej. Dodawana jest do warzywnych past kanapkowych nadając im głębi i podkręcając smak. Często pojawia się również jako składnik dipów, dressingów czy też sosów. Są znakomite - zwłaszcza, kiedy pojawią się w zestawieniu z cytryną, miodem czy też czosnkiem.

Pasta sezamowa może stać się także kompanem owsianek, koktajli i szejków. Z powodzeniem można sięgać po nie na śniadanie, aby zafundować sobie solidny zastrzyk energii. 

Pasta ta może stać się również zamiennikiem masła - bezmleczną alternatywą jako cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i wapnia. 

A może tahini jako składnik lodów? To także znakomity pomysł. Niemniej dobrym jest zrobienie z niej chałwy. Tahini w deserach ma równie duży potencjał jak mus kokosowy. Kulinarne możliwości pasty sezamowej są naprawdę ogromne!

Pasta tahini - jakie są przeciwwskazania?

Czy każdy może sięgnąć po pastę tahini bez obaw o swoje samopoczucie czy zdrowie? Warto mieć na uwadze to, że produkuje się ją z prażonych ziaren sezamu. Podobnie jak w przypadku orzechów, mają one to do siebie że są dość mocno uczulające. Szczególną ostrożność powinni więc zachować alergicy.

Z pastą tahini powinny uważać również osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Jest wysokokaloryczna, dlatego warto potraktować ją jako zdrowy dodatek do codziennej diety.