Specjalnie opracowany program 10-dniowych rekolekcji jest integralną propozycją połączenia duchowego programu rekolekcyjnego z programem zdrowotnym i żywieniowym opartym na diecie warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej.

Kuracja oczyszczająca organizm, oparta na diecie warzywno – owocowej, zapewnia powrót do naturalnej równowagi organizmu. Informacja o zdrowiu jest zakodowana w genach każdej komórki. Toksyny i złogi zaburzają mechanizm regulacji organizmu. W czasie diety zostają uruchomione mechanizmy samonaprawcze, przywracające równowagę – czyli zdrowie. Oczyszczając organizm pozwalamy mu znowu normalnie funkcjonować.

Dieta Daniela, inaczej post Daniela, to rodzaj kontrolowanej półgłodówki. Jej celem jest zainicjowanie tzw. procesu trawienia wewnętrznego, który przyczynia się do oczyszczenia organizmu z toksyn i przywrócenia jego wewnętrznej równowagi. Na czym polega Dieta Daniela i czy jest skuteczna?

 Dieta Daniela, znana także jako post Daniela, to dieta odchudzająca, oczyszczająca, a także lecznicza, która bazuje na wybranych warzywach i owocach. Jest ona inspirowana postacią Daniela - młodzieńca, który dorastał na dworze Nabuchodonozora II. Daniel odmawiał spożywania wina, mięsa i innych królewskich potraw. Jadł tylko jarzyny i pił wodę, dzięki czemu wyrósł na silnego i zdrowego mężczyznę, który dożył 100 lat.

Dieta Daniela - dla kogo jest przeznaczona?

Dieta warzywno-owocowa wskazana jest dla osób zdrowych w celach profilaktycznych oraz dla tych zmagających się z wieloma dolegliwościami, m.in. nadwagą lub otyłością, nadciśnieniem, alergią skórną czy pokarmową, astmą, a także kamicą nerkową czy wrzodami żołądka.

NAZWA POSTU DANIELA BIERZE SIĘ Z JEDNEJ Z KSIĄG STAREGO TESTAMENTU (DN 1, 12-16)

„Poddaj sługi twoje dziesięciodniowej próbie: niech nam dają jarzyny do jedzenia i wodę do picia. Wtedy zobaczysz, jak my wyglądamy, a jak wyglądają młodzieńcy jedzący potrawy królewskie i postąpisz ze swoimi sługami według tego, co widziałeś”. Przystał na to żądanie i poddał ich dziesięciodniowej próbie. A po upływie dziesięciu dni wygląd ich był lepszy i zdrowszy niż innych młodzieńców, którzy spożywali potrawy królewskie. Strażnik zabierał więc ich potrawy i wino do picia, a podawał im jarzyny.