- „Atom to dla nas przyszłość, jeżeli mamy zrealizować przede wszystkim zobowiązania dotyczące ochrony klimatu i dekarbonizacji, które wynikają z naszego członkostwa w Unii Europejskiej”

- oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent wyjaśnił, że w czasie trwającej do 1989 roku sowieckiej dominacji, cała energetyka Polski była oparta na węglu.

- „Dzisiaj przechodzimy stopniowo na gaz, jako paliwo przejściowe dla naszych elektrowni, by zmniejszyć zużycie węgla kamiennego, przejść na nieco bardziej bezpieczne dla klimatu rozwiązanie – ale tylko nieco bardziej – jakim jest gaz. Ale musimy iść w kierunku energetyki nuklearnej, której nie było”

- podkreślił.

W rozmowie z Layal Alekhtiar polski przywódca opowiedział o budowanych w naszym kraju elektrowniach jądrowych we współpracy z Republiką Korei i Stanami Zjednoczonymi.

- „Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce to dla nas bardzo poważny problem i plan na najbliższe 30 lat”

- wyjaśnił.

Prezydent mówił również o pragnieniu pogłębiania relacji gospodarczych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

- „Mamy w Polsce świetnych, znakomicie wykształconych inżynierów, mamy doskonałe uczelnie, więc mamy świetną kadrę inżynierską, dobrze rozwinięty, nowoczesny przemysł lotniczy, mamy świetnie rozwiniętą branżę IT i chcielibyśmy współpracować tutaj, rozwijać kwestie związane z odnawialną energią, z pozyskiwaniem tej energii. Ale chcemy współpracować z firmami z ZEA także w wielu innych branżach”

- zapowiedział zaznaczając, że ta chęć współpracy dotyczy też innych państw regionu.