Na początku Mszy św. bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej, odczytał życzenia nadesłane dla abp. Stanisława Gądeckiego przez papieża Franciszka. „Gratulujemy pasterskiej posługi wykonywanej gorliwie i mądrze dla duchowego dobra Gnieźnieńskiej i Poznańskiej owczarni, a także jego działalności w Radzie Konferencji Episkopatów Europy, a szczególnie w Konferencji Episkopatu Polski, której troskliwie przewodniczy, podobnie jak i sumiennej działalności w różnych Dykasteriach Kurii Rzymskiej” – czytamy w liście gratulacyjnym.

Abp Jędraszewski podkreślił w homilii, że dzisiaj, „czcigodny i dostojny Jubilat, a my razem z nim, dziękujemy za święcenia kapłańskie, które otrzymał 50 lat temu, w wigilię Zesłania Ducha Św. z rąk kard. Wyszyńskiego. Dziękujemy Bogu, że przez 50 lat Ksiądz Arcybiskup może sprawować przenajświętszą Eucharystię”.

Zastępca przewodniczącego KEP zaznaczył, że tajemnica powołania jest tajemnicą Boga, który woła, i tajemnicą tego, który odpowiada. „Trzeba przed tą tajemnicą skłonić głowę w największej czci” – zauważył.

Na zakończenie Eucharystii życzenia abp. Gądeckiemu złożył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. „Bez charyzmatu +czynu i prawdy+ nie byłoby odważnych listów do polskich władz w obronie życia poczętego, do patriarchy moskiewskiego Cyryla, w przededniu i po rosyjskiej agresji na Ukrainę, listu braterskiej troski o czystość wiary do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, ani synowskiej wizyty u Ojca Świętego Franciszka, gdzie dzielił się Ksiądz Arcybiskup spostrzeżeniami dotyczącymi tzw. polityki wschodniej Sekretariatu Stanu” – podkreślił bp Miziński.