Goszcząc na antenie TV Trwam były szef MSZ Witold Waszczykowski przypomniał, że polski rząd od kilku lat realizuje politykę kompromisu w relacjach z Unią Europejską. W jego ocenie obecnie pula ustępstw się wyczerpała i czas zmienić to podejście. Zdaniem europosła należy zatrzymać ingerencje Komisji Europejskiej w obszary, co do których nie ma kompetencji.

- „Nie można machnąć ręką. Trzeba w dalszym ciągu wykazywać, że to Komisja Europejska łamie prawo europejskie, że jej żądania daleko wychodzą poza traktaty. Należy zmusić Komisję Europejską do przyznania się do błędu”

- podkreślił.

Europoseł wskazał również, że w związku z blokowaniem środków z Funduszu Odbudowy, Polska nie powinna realizować „zielonych planów” Brukseli.

- „Jeśli nie mamy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, to nie możemy realizować wszystkich zielonych planów. Nie stać nas na nie, a poza tym plany te były oparte o ideologiczne przesłanki, a nie ekonomiczne”

- stwierdził.

Zdaniem gościa TV Trwam, Polska stała się elementem ideologiczno-politycznej walki, ale nie jesteśmy w tej walce bezsilni.

- „Musimy mieć jasno sprecyzowane interesy polityczne i determinację do obrony naszej polityki. (…) Nieustannie o tym mówię: jesteśmy elementem batalii ideologiczno-politycznej, a większość liberalno-lewicowa Europy Zachodniej chce obalić polski konserwatywny i patriotyczny rząd”

- zaznaczył.