Rzecznik prezydenta Ukrainy, Serhij Nykyforow, poinformował, że Zełenski wysłuchał raportów na temat przebiegu walk w północnych, przygranicznych rejonach Charkowszczyzny. Prezydent "widzi wszystkie możliwe kroki przeciwnika" i w związku z tym zdecydował o przełożeniu zaplanowanych wydarzeń międzynarodowych.

Siły rosyjskie od 10 maja prowadzą wzmożoną ofensywę w obwodzie charkowskim, koncentrując się na obszarach przygraniczych z Rosją. Ukraińskie dowództwo wojskowe zapewnia, że sytuacja w tym regionie pozostaje pod kontrolą, jednak obrona tych terenów wymaga pełnego zaangażowania Kijowa.

Decyzja Zełenskiego o odwołaniu spotkań międzynarodowych wskazuje, że prezydent Ukrainy priorytetowo traktuje obronę Charkowa i przyległych rejonów. To kluczowy obszar, który Rosja próbuje przejąć, aby wzmocnić swoje pozycje na północnym wschodzie kraju.

Zełenski, koncentrując się na sytuacji wojskowej, daje tym samym sygnał, że w obecnej fazie wojny kwestie dyplomatyczne i międzynarodowe muszą ustąpić miejsca pilnym działaniom obronnym. Utrzymanie kontroli nad obwodem charkowskim ma fundamentalne znaczenie dla dalszych losów konfliktu.

Chociaż odwołanie spotkań z partnerami zagranicznymi może budzić pewne zaniepokojenie, to decyzja ta odzwierciedla determinację prezydenta Ukrainy, aby bronić integralności terytorialnej kraju. W obliczu trwającej ofensywy rosyjskiej priorytetem Kijowa jest wzmocnienie linii frontu.