8 grudnia 2021 kanclerz Angela Merkel zakończyła swoje 16-letnie rządy w Niemczech. W przeddzień tej rocznicy opublikowano wyniki badania ARD Deutschlandtrend, które dowodzi, że była kanclerz wciąż cieszy się dużym poparciem społeczeństwa. W ostatnim czasie mierzy się ona z ogromną falą krytyki związanej z polityką prowadzoną wobec Rosji i uzależnieniem kraju od rosyjskich surowców. Mimo to jednak, aż 62 proc. respondentów wyraża zadowolenie z jej rządów. Zupełnie inaczej wygląda zadowolenie z trwających niespełna rok rządów Olafa Scholza.

Aż 68 proc. badanych krytycznie ocenia działania rządzącej koalicji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Zielonych i Wolnej Partii Demokratycznej (FDP). Gdyby wybory w Niemczech odbyły się w najbliższą niedzielę, koalicja ta nie miałaby szans na zdobycie większości potrzebnej do rządzenia. Na SPD i Zielonych głosować chce po 18 proc. ankietowanych. Na FDP wskazało 5 proc. z nich. Największym poparciem cieszy się CDU, na które głosować chce 30 proc. uczestników badania.

W badaniu sprawdzono też stosunek Niemców do ekologii. Zdecydowana większość, aż 82 proc. badanych zdecydowanie opowiada się za działaniami na rzecz klimatu. Jednocześnie jednak są oni przeciwni radykalnym formom protestów aktywistów ekologicznych, takim jak blokowanie dróg czy ataki na dzieła sztuki, do których dochodzi w ostatnim czasie.