10.07.21, 10:08Fot. via: Flickr - Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: Cywilizacja śmierci ogarnia coraz to nowe przestrzenie naszego myślenia

– Dziś nieraz możemy upadać na duchu widząc, jak cywilizacja śmierci ogarnia coraz to nowe przestrzenie naszego myślenia, postępowania i życia. Tym bardziej doceniamy świadectwo tych, którzy stoją na straży Bożego prawa, bo ono jest po to, by stać na straży naszego człowieczeństwa – mówił abp Marek Jędraszewski do obrońców życia podczas Mszy św. w kolegiacie św. Floriana w Krakowie.

Na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szewczyk, proboszcz kolegiaty św. Floriana zwrócił uwagę, że obrońcy życia wybrali tę świątynią „inspirowani duchem św. Jana Pawła II, który przeszło 70 lat temu był wikariuszem w tej bazylice, bo ojcu świętemu bardzo leżały na sercu szacunek i obrona życia”.

Odwołując się w homilii do dzisiejszej Ewangelii abp Marek Jędraszewski podkreślił, że Chrystus stawia się jako wzór tego, kto wypełnia prawo – niezmienne prawo pochodzące od Boga, które wyrażone zostało w Dekalogu. A spośród dziesięciorga przykazań najbardziej na straży człowieczeństwa stoi „nie zabijaj”. Wypełnieniem tego starotestamentowego przykazania jest podwójne przykazanie miłości Boga i człowieka, które przekazał i wypełnił Jezus – dał wzór jak być prawdziwie miłośnikiem życia.

Arcybiskup zwrócił uwagę na szczególne napięcie między dwiema ludzkimi postawami – tymi, którzy swoją postawą próbują znosić Boże prawo, a tymi, którzy wypełniają prawo i uczą innych je wypełniać. – Św. Jan Paweł II Wielki to napięcie wyraził mówiąc i pisząc o cywilizacji śmierci i kulturze życia – mówił metropolita krakowski dodając, że dziś nieraz możemy upadać na duchu widząc, jak cywilizacja śmierci ogarnia coraz to nowe przestrzenie naszego myślenia, postępowania i życia. – Tym bardziej doceniamy świadectwo tych, którzy stoją na straży Bożego prawa, bo ono jest po to, by stać na straży naszego człowieczeństwa – podkreślał.

Metropolita zauważył, że prawo formułowane w sposób negatywny daje bardzo określone pole działania – niekiedy bardzo zawężone. – Ale prawo wyrażone w sposób pozytywne otwiera przestrzenie, dla których granic nie ma, a takim prawem jest prawo miłości – mówił arcybiskup odwołując się do sentencji św. Augustyna „kochaj i czyń co chcesz”. – Jeżeli kochasz, to nie ma dla ciebie granic miłości. Życie w coraz to nowy sposób, niekiedy zaskakujący, nieraz domagający się ofiary, będzie pokazywać, jak tę miłość w sposób prawdziwie wolny urzeczywistniać budując w sobie i wokół siebie cywilizację miłości – mówił metropolita podkreślając, że ta możliwość kochania bez granic jest z Boga, nie z człowieka. To dzięki Bogu człowiek może „stać się sługą nowego przymierza miłości ofiarnej, niekiedy domagającej się wielkiego poświęcenia, ale niezwykle głęboko scalającej”.

Arcybiskup podkreślił, że ci którzy budują swoje życie na Bożej miłości już uczestniczą w chwale Boga, która trwa teraz i będzie trwała w wieczności, co jest źródłem nadziei człowieka. Kończąc homilię metropolita dziękował Bogu, że powołuje „ludzi zatroskanych o to, aby żyć na sposób Chrystusa, życiem niekiedy trudnym, ale dającym jakże wiele siły tym, którzy Chrystusowi zawierzyli do końca, i którzy swoim zawierzeniem pociągają innych dodając im odwagi”.

Przed Mszą św. zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka wręczył statuetki „Przyjaciel życia”. W tym roku laureatami zostali państwo Katarzyna i Mateusz Kłoskowie, którzy prowadzą Fundację Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara i dla których życie nienarodzonych, chorych i bezbronnych ludzi stanowi najwyższą wartość. Ich fundacja stała się szeroko znana dzięki kampanii pro-life, którą przeprowadziła na billboardach wielu polskich miast po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej z 22 października 2020 roku. Drugą statuetkę odebrali państwo Marta i Andrzej Witeccy, których postawa pro-life wyraża się m.in. w miłości rodzicielskiej. Są oni rodzicami Jana, Szymona, Jonatana, Jakuba, Noemi i Estery. Dwóch ich synów żyje z zespołem Downa. Estera urodziła się z zespołem Edwardsa i żyła 117 dni.

W latach ubiegłych statuetki otrzymali: dr n. med. Wanda Półtawska (lekarz psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, współpracowała ze św. Janem Pawłem II), dr. n. med. Rafał Michalik (pediatra, współtwórca Fundacji „Pro Humana Vita” oraz Małopolskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich), dr hab. Alicja Grześkowiak (prawniczka i polityk, współautorka projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego, inicjatorka odrzucenia przez Senat nowelizacji z 1996 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży) oraz Teresa Król (pedagog, metodyk, autorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie; dzięki min. Mirosławowi Handkemu i jej staraniom przedmiot ten został wprowadzony do polskich szkół). Wyróżnienie przyznano również Annie i Zbigniewowi Kasprzykom, rodzicom trojga dzieci, w tym Karola z niepełnosprawnością.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Komentarze

piotr2021.07.31 14:50
Ten ( pożal się Boże ..) kapłan po raz kolejny robi z siebie cyrkowego błazna.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.11 6:16
14-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
oren2021.07.10 16:42
Bardzo mi się podoba to przykazanie, problem jest tylko z jego pojmowaniem przez kościół. Bóg powiedział "nie zabijaj" i nic więcej, i nic mniej więc dotyczy to wszystkiego co żyje i co zostało przez Boga stworzone. Więc nie zabijaj człowieka ale i muchy chyba, że chce się uprawiać hipokryzję.
Gosia2021.07.10 15:22
Czy na zdjęciu jest osławiony Wielki Krasnolud,doradca króla Błystka ?
Klapaucjusz2021.07.10 15:49
Pan arcybiskup przebrał się dziś za złotą baterię; z góry znak “+”, na dole znak “-“ a w graści srebrna elektroda
pytajnik2021.07.10 15:18
Jak tę miłość w sposób prawdziwie wolny urzeczywistniać budując w sobie i wokół siebie cywilizację miłości, skoro nie mamy informacji o postępach realizacji nauczania m.in. Księdza Arcybiskupa: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ )?
Hue2021.07.10 14:28
Gościu narzeka na ubranych kolorowo ludzi, po czym sam wyskakuje w kolorowych wdziankach, których Jezus na oczy nie widział. Bredzi o cywilizacji śmierci, ale nie odniesie się do zamordowanych dzieciach w Kanadzie.
bogdanus2021.07.10 13:39
Smuci mnie gdy widzę jak kapłani KK, wspierają pośrednio ludzi, którzy są za kulturą śmierci. Niema w nich żalu, jest wspomaganie ich i tłumaczenie grzechu, posługując się Ewangelią. Rodzi to zakłamany obraz grzechu, zbawienia a utwierdza w drodze którą idą.
Suweren2021.07.10 12:11
Przykład Kanady, Irlandii, USA, Australii, Kamerunu a także Polski i wielu innych krajów pokazuje dobitnie, kto w rzeczywistości reprezentuje "cywilizację śmierci".
rozpacz wrogów kościoła :2021.07.10 11:19
Niektórzy uważają tutaj , że są prorokami i wieszczą upadek kościoła katolickiego a przecież w całej historii kościoła wielu było podobnych i dziś nie ma po nich nawet śladu a Kościół, istnieje . Istnieć będzie, bowiem założył go sam Chrystus i nawet Bramy Piekielne go nie przemogą . Tak więc można być spokojnym o trwałość Kościoła ku rozpaczy jego wrogów .
Bramy i Mur Niebios2021.07.10 13:11
Bracia miłosierdzia mogą się cieszyć że nikt nie pokona wspólnoty zrównującej seksualnie kobiety i mężczyzn bo sprawiedliwość boża została pokonana.
Hue2021.07.10 14:29
Przecież kościół ma ledwo 2000 lat. To jedna z młodszych religii. Ale widać już jej zmierzch.
espada2021.07.10 14:45
Nie zmierzch tylko oczyszczenie. nie czytacie bibli to nie macie pojecia co sie dzieje obecnie.
moher z Krakowa2021.07.10 11:14
Dziękuję Stwórcy , że w mojej archidiecezji pasterzem jest abp Marek Jędraszewski . Mówi on prawdę o wszystkich patologiach naszych czasów . To odważny człowiek i wspaniały przewodnik .
Zenek2021.07.10 11:07
"Cywilizacja śmierci”? czy ten zapleśniały k*tas mówi o katolickim masowym mordowaniu dzieci w Kanadzie?
Anonim2021.07.10 11:00
Jędruli nie przeszkadza pazerność kleru, nie przeszkadzają klesze wałki na gruntach, nie przeszkadzają pedofile w czarnych kieckach - on będzie walczył z wymyśloną przez kleruchów "cywilizacją śmierci.... Żenujący dziadyga. 🤮🤮🤮
Stach2021.07.10 10:55
Ksiądz pedofil,wielki Galant, za całe pół centa,kupił czekolady Mańce na prezenta .
katolik2021.07.10 10:28
Ludzie już mówią miedzy sobą i przekazuja informacje------ młodzi po szczepieniach umierają na zawał, zator
złośliwy2021.07.10 10:38
Nic nowego, że ludzie opowiadają sobie plotki, kłamstwa i głupoty.
katolik2021.07.10 10:39
Zmartwię Polaków- to nie plotki
katolik2021.07.10 10:40
nie robię wpisów informacji nieprawdziwych!!
Lekarz z Leśnej Woli2021.07.10 10:57
Młodzi umierają na zawał a starym wyrastają śmieszne ogony.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.10 10:25
Cywilizacja śmierci- ciotopedałowi jędraszewskiemu pewnie chodzi o te masowe groby dzieci odkryte w kanadzie przy szkółkach prowadzonych przez klechów!
katolik2021.07.10 10:21
Abp Jędraszewski-- XXI w jest czasem zdrady przez biskupów, stał się symbolem współpracy z nazisto- masonami SSPIS i nośnikiem śmierci chemią genetyczną. Nie głoś czegoś, co jest jawną hipokryzją. Episkopat się zhańbił. Przyjdzie wkrótce czas, że biskupi będą w Częstochowie leżeć krzyżem i błagać Boga o wybaczenie.
Anonim2021.07.10 10:19
no ,a ty dziadku w tej smiesznej czapce kiedy masz zamiar wylecieć stąd? najwyraźniej już tu dawno nie pasujesz
JałowyKleroDziadMamiCiemnotęZłotymPeniuarem2021.07.10 10:17
Arcy-pasożyt dziadyga Jędraszewski w pozłacanym peniuarze. Zawsze straszy kato-pierdami bo niczego pozytywnego nie potrafi powiedzieć.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.10 10:16
ciotopedał jędraszewski jak zwykle pyerdoli głupoty! wasz czas powoli dobiega końca, pazerne pedofilne klechy!
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.10 10:16
13-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości.
Anonim2021.07.10 10:15
Jędrula, kiedy pójdziesz w ślady Skworca? 😁😁😁
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.10 10:15
13-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych. Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości.