01.12.13, 16:41fot. Archiwum Frondy

Abp Jędraszewski: Gender ma źródła w marksizmie

Choć arcybiskup łódzki jest potrzegany jako główny krytyk gender w polskim episkopacje to jednak podkreśla, że biskupi są jednego zdania w tej sprawie: "To nie jest mój odosobniony głos. To także stanowisko całej wspólnoty polskich biskupów. Ideologia gender jest bardzo niebezpieczna, bo tak naprawdę kwestionuje tożsamość człowieka określaną już przez same struktury biologiczne. Ciekawe, że zwolennicy gender konsekwentnie unikają i nie chcą mieć za partnerów w publicznych dyskusjach biologów, a zwłaszcza genetyków. Boją się ich, ponieważ dobrze wiedzą, że z ich strony padną twarde argumenty naukowe mówiące o tym, że człowiek już od chwili poczęcia jest albo kobietą albo mężczyzną. Od momentu poczęcia wszystko jest już zdecydowane, jeśli chodzi o naszą strukturę genetyczną."

Odpowiada także na pytanie o korzenie intelektualne gender:"Szukając pierwszych – przynajmniej mi znanych – intuicji gender, trzeba sięgnąć do dzieł „nieśmiertelnego” Fryderyka Engelsa. Zasłynął on jako komentator Marksa, ale nie tylko. Jest autorem studium „Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa”, w którym stwierdził, że małżeństwo „zjawia się jako ujarzmienie jednej płci przez drugą, jako proklamowanie nieznanej dotychczas w dziejach pierwotnych wrogości płci”. Idąc tropem Engelsa, radykalni przedstawiciele ruchu feministycznego orzekli, że właśnie kobieta jest prototypem „klasy uciskanej”, a jako narzędzia tego ucisku uznali małżeństwo i „obowiązkowy heteroseksualizm”. Zgodnie z doktryną Marksa, człowiek i jego świadomość są produktem warunków, w których on żyje, uznano, iż kobiety nie mają żadnych naturalnych uczuć macierzyńskich i że te uczucia pojawiają się dopiero na pewnym etapie historii. A ponieważ są one źródłem zniewolenia i opresji kobiety, należy stworzyć takie nowe kulturowe warunki, aby się one – w imię wolności kobiety – w ogóle w niej nie pojawiały. Skoro zaś głównym nieszczęściem kobiety jest macierzyństwo i dziecko, wszystko to, co godzi w dziecko, jawi się jako element wyzwoleńczy."

Cały wywiad - także więcej na temat ideologii gender można przeczytać TUTAJ.

ToR/gosc.pl

Komentarze

anonim2013.12.1 17:00
Dobrze więc, tylko jedno pytanie: czemu Kościół nie obudził się kilkadziesiąt lat temu, gdy byliśmy jeszcze na etapie feminizmu, a ocknął się dziś, kiedy wiele jego złych skutków wydaje się nie do odkręcenia? Bo słowa np. św. Pawła nagle wydały się zacofaństwem i piekły w postępowy języczek? Co więcej mieliśmy często dziwne wywyższanie kobiety, farmazonienie o jej niebywałej godność i roli, często w zupełnym oderwaniu np. od macierzyństwa.
anonim2013.12.1 17:06
@Apologeta2; nie bredź! Nie powtarzaj bzdur "profesorzycy" Środy. @Zanarkand; Kościół nie promuje "gender", tylko demaskuje. Tak to dopiekło lewackiemu "Kongresowi Kobietów", że się zbłaźniły i.... napisały list do papieża.
anonim2013.12.1 17:21
@Apologeta2; co trzeba mieć we łbie, żeby dopatrywać się w Biblii Nowego Testamentu, źródeł "gender"? Przecież ta ideologia niesie destrukcję rodziny, społeczeństwa, naszej cywilizacji. Niwelowanie róznic płciowych (w imię równości) to patologia, walka z naturą. Nic w marksizmie złego nie widzisz? To się doucz!~ Marksizm to fałszywa ideologia, oparta na błędnej antropologi i kłamliwej socjologii. Zresztą, w XX wieku marksiści pokazali zbrodniczość marksizmu.
anonim2013.12.1 17:26
Z cało pewności także owoce tych ideologii są podobne, najpierw ludzi upodlą, wezmą za mordę, niepokornych będą tępić, a ich wiernych doprowadzą do utraty człowieczeństwa i rozpaczy. Jedyne owoce gender to samobójstwa tych którzy tego na sobie próbowali lub kto inne tego na nich próbował i zagubienie pozostałych którzy jeszcze próbują.
anonim2013.12.1 17:29
Marguar, ależ po co ta rozmowa? Dla ludzi typu Apologeta i tak największą karą jest tkwienie we własnej głupocie, nic więcej nie trzeba prócz czasu.
anonim2013.12.1 18:18
@Zanarkand; nie bredź! Nikt nie nawołuje do "rozwalania pedałów". Media prawicowe wcale nie "muszą mieć wroga". One tylko demaskują wroga, który się pojawia. Dla kogo kobiety są problemem? Dla ciebie? Przecież na Frondzie piszą kobiety, więc o co chodzi. Przestań defekować swoimi durnotami. @Kontestatyokrk; boli cię, że Kościół walczy z gender? I dobrze, niech boli. Może weźcie się lewacy za swoich pedofilów, zamiast rozliczać Kościół, co? Może pomówmy o braku "norymbergi" dla zbrodniczej komuny?. Kościół doskonale rozpoznał "gender'ską" aberrację. Uderza celnie, czego dowodem jest skowyt takich, jak ty.
anonim2013.12.1 18:24
@Apologeta2; nie rozumiesz, co nap[isałem!? Nie wspomniałem o Ewangelii Ale, ale...."herezja "leninowsko-stalinowsko-breźniewowska"!?!?!? Czyżbyście byli "towariszcz" ortodoksyjnym, marksiostą i bronili "czystości" tej fałszywej i zbrodniczej ideologii!!!!!????? Wszak towarzysz Lenin realizowal marksizm w praktyce. Nie wiecie, że Marks zakładał eksterminację wrogów!!!!???? Douczcie się "towariszcz"
anonim2013.12.1 18:30
Benedykt XVI o gender: "Płeć, zgodnie z tą filozofią, nie jest już pierwotnym faktem natury, który człowiek musi przyjąć i osobiście wypełnić sensem, ale rolą społeczną, o której decyduje się autonomicznie, podczas gdy dotychczas decydowało o tym społeczeństwo. Oczywisty jest głęboki błąd tej teorii i podporządkowanej jej rewolucji antropologicznej. Człowiek kwestionuje, że ma uprzednio ukonstytuowaną naturę swojej cielesności, charakteryzującą istotę ludzką". Dualizm stworzenia człowieka mężczyzną i kobietą zostaje w tej teorii według papieża zakwestionowany. "Nie, teraz uważa się, że to nie On stworzył ich mężczyzną i kobietą, ale że dotychczas określało to społeczeństwo, a teraz my sami o tym mamy decydować - uważa papież. - Mężczyzna i kobieta jako rzeczywistości stworzenia, jako natura osoby ludzkiej już nie istnieją. Człowiek kwestionuje swoją naturę. Jest on teraz jedynie duchem i wolą". Wreszcie, gdy chodzi o rodzinę, kwestionowane może być to, że kobieta i mężczyzna, jak wynika ze stworzenia, wzajemnie się dopełniają, a to niszczy rozumienie rodziny. A tu jest link do pozytecznego opracowania o gender. Warto wydrukować (dwadzieścia kilka stron): http://www.diecezja.legnica.pl/files/documents_232.pdf
anonim2013.12.1 18:37
Na początek obejrzyj sobie film "The Soviet Story" i zrozum go. To ty jesteś nieuk, jesli nie słyszałeś, że marksizm to filozofia przemocy. Lenin realizował marksizm i twórczo go rozwijał (później nazwano to leninizmem) Na jakim WUMlu się uczyłeś?
anonim2013.12.1 18:42
Tak jak wirusy się mutują, tak też ideologie- rzadko powracają w tej samej postaci. Jest oczywistą oczywistością że gender to zmutowany marksizm.
anonim2013.12.1 18:46
Bardzo, oj bardzo boli lewaków akcja Kościoła przeciw gender'owskiej patologii.
anonim2013.12.1 18:46
@Apologeta2 Posłużę sie klasykiem! "Co ty kurwa wiesz o Marksizmie?" Przestań pi....lić.Zapytaj babci lub matki czy pracowały jako murarki czy traktorzystki lub w tym podobnych meskich zawodach i wypracowywały 876% normy.
anonim2013.12.1 18:47
Gender to zło. Jak powiedział jeden z twórców tej zarazy jej cel to pizbycie się wszelkiej moralności odnośnie seksu i pełna legalizacja pedofilii. Ideologów gender należy eliminować ze społeczeństwa.
anonim2013.12.1 19:29
@TonyLuz Hamuj i wyluzuj. Jedziesz jak pijany!.
anonim2013.12.1 19:37
@Apologeta2; dlaczego ludzie, którzy wciąż udowadniają swoją głupotę i nieuctwo piszą o rozumie, rozumności, o czyichś możliwościach intelektualnych? Znaczy, że w filmie "The Soviet Story" nie zrozumiałeś - albo nie załapałeś - co mówiono o "czystym" marksizmie. Szkoda. A może poczytaj, co o kłamcy Marksie pisał Johnson ws książce "Intelektualiści"? I nie p***l o "różnicy" między marksizmem a leninizmem. Lenin to intelektualne dziecko Marksa, wcielał w życie jego obłędne wizje. Naprawdę mam już dosyć idiotów, bredzących, że Marks chciał dobrze, tylko ludzie zawiedli. Mam pojęcie o "lewicy demokratycznej", o "demokracji socjalistycznej", słyszałem też o "krześle elektrycznym", o "butach hiszpańskich". Każda lewica jest wroga wolności (promuje tylko wolność kopulowania) i zbrodnicza - jeśli nie w praktyce, to w założeniach - tak jak Marks, który za swego życia nie mógł powołać żadnej CzeKI ani zakładać obozów koncentracyjnych. Jego wyznawca Lenin takie możliwości sobie stworzył.
anonim2013.12.1 19:51
@Apologeta2 Aleś ty mądry!!!? Podziwiam twą wiedzę marksistowsko -leninowską.Zapomniałeś o Engelsie. A co to takiego "dyskutujący dewiant"?.Nie znalazłem w wiki A dyskutujący dyletant,laik , abnegat nieuk itp -to o tobie
anonim2013.12.1 19:53
@Nettie napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Gru 1, 2013, 7:25 po południu "Ten człowiek wygląda jak alkoholik w stadium krytycznym. Powinny byli go porządnie wyretuszować". Spójrz w lustro!!!
anonim2013.12.1 19:56
@habukak Piszesz jak byś włożył za ciasne chińskie buty.
anonim2013.12.1 22:06
Jeśli choćby pięciu bywalców Frondy sięgnie teraz po 'Główne nurty marksizmu', dzieło wielce krytyczne i stosunkowo kompletne, będzie to duży plus dla abp Jędraszewskiego. Sam Engels był zwolennikiem przywrócenia Polsce państwowości, więc powinniśmy go bezwzględnie szanować. Wobec braku adekwatnej wiedzy - socjologia, pedagogika, psychologia i nauki o rodzinie jeszcze formalnie nie istniały - jego nieuprawnione wynurzenia na temat rodziny i roli kobiet możemy potraktować jako wypadek przy pracy.
anonim2013.12.2 7:15
Wszystko co najgorsze z marksizmu pochodzi!