16.08.21, 13:30Fot. via: Flickr - Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: Jeszcze Polska nie zginęła, póki się modlimy

Do modlitwy za siebie i za ojczyznę zachęcał abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Metropolita krakowski w Ludźmierzu zwrócił uwagę na współczesną walkę z Matką Bożą i Jej dziećmi przez neomarksistowską ideologię LGBT, której narzędziami są kłamstwo i finansowe naciski m.in. na samorządy.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że na ziemie polskie Matka Boża przyszła wraz z chrztem Mieszka I w 966 roku. Zaistniała w pierwszej polskiej poezji, która stała się hymnem narodowym „Bogurodzica”. Jej kult, czyli „miłość do Niej”, rozszerzał się wśród polskiego ludu i stąd niezliczone kościoły, rzeźby i obrazy Jej poświęcone. – Wydaje się, że za tym wszystkim kryło się szczególne doświadczenie własnej matki, jakie mieli w swoich sercach Polacy, matki w stanie błogosławionym, rodzącej, karmiącej, tulącej do siebie, wychowującej – po prostu matczynej: budzącej ciągle, samą swoją obecnością, wdzięczność za to, że jest, a z tą wdzięcznością powiązana tkliwość wobec Tej, która jest prawdziwą opoką i pociechą w chwilach trudnych i niepewności – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że poprzez osobiste doświadczenie Polacy patrzyli na Matkę Jezusa przeżywając głęboko Jej uczestnictwo w dziele odkupienia Jej Syna – tajemnice radosne, ale i te związane z trudem i cierpieniem. – Jej wyniesienie w chwale z duszą i ciałem do nieba jest wyniesieniem Jej człowieczeństwa, kobiecości, ciepła, dobroci i piękna – mówił arcybiskup.

Metropolita zaznaczył, że Matka Boża Ludźmierska nazywana jest Gaździną i Królową Podhala. – Wpatrzeni w Nią, dążący do Niej, modlący się i błagający o wsparcie i pomoc rozumieją jeszcze bardziej, co znaczy godność człowieka stworzonego na Boży obraz i Boże podobieństwo – mówił arcybiskup wskazując, że w Maryi człowiek może znaleźć najdoskonalszy wyraz świętości, piękna, dziewictwa i macierzyństwa, a Jej wyniesienie do nieba pokazuje wartość człowieka. Maryja też pomaga zrozumieć, na czym polega najgłębszy i najbardziej prawdziwy humanizm. – Wielkość człowieka mierzy się nie tylko samym przebiegiem naszych ziemskich dróg. Wielkość człowieka musi mieć swoją ostateczną perspektywę w wiecznej radości w Domu Ojca bogatego w miłosierdzie – mówił arcybiskup wskazując na ciągle aktualne zmaganie z antyhumanizmem.

Dziś przypada 101 rocznica Bitwy Warszawskiej. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że miał to być triumf bezbożnego bolszewickiego ateizmu, gdzie wprowadzano nową wizję człowieka, gdzie powstawały komuny zamiast małżeństw, a dzieci miały być własnością wszystkich. Takiej wizji sprzeciwił się polski naród, który modlitwą do Matki Bożej wyprosił Cud nad Wisłą. Arcybiskup zauważył, że Polacy byli zjednoczeni wokół najważniejszych spraw dla ojczyzny.

– Zmaganie z Matką Najświętszą i Jej dziećmi trwa także dzisiaj w postaci neomarksistowskiej ideologii, która podważa humanizm tak wspaniały i piękny wyrażony w Przenajświętszej Dziewicy, która podważa godność kobiety i mężczyzny, która pragnie deprawować polskie dzieci już w przedszkolach i szkołach, a wszystko w imię tolerancji i przewrotnego kłamstwa, które oskarża Kościół broniący polski naród o homofobię, o prześladowania inaczej myślących, o innej orientacji – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że ta ideologia uderza w nasze świętości wyszydzając Matkę Bożą czy sakrament Eucharystii. Zatem pierwszym narzędziem walki jest kłamstwo, a drugim pieniądz. Arcybiskup zwrócił uwagę  na presję, jaka wywierana jest m.in. na samorząd Województwa Małopolskiego, który straci środki płynące z Brukseli, jeśli nie zgodzi się na wprowadzenie ideologii LGBT.

W tym kontekście metropolita krakowski przywołał historię Bolesława Krzywoustego, który obronił kraj przed cesarzem Henrykiem V proponującym zapłatę za wycofanie się z ziem polskich. – Wolność ma swoją cenę. W tę cenę wchodzi honor. Wolności nie kupuje się za pieniądze. Bo to już nie jest wolność, a zniewolenie, za którym pójdą kolejne etapy upadlania własnej duszy – mówił arcybiskup podkreślając aktualność tego przykładu.

Na koniec homilii metropolita przywołał wydarzenie z 15 sierpnia 1934 r., kiedy siostra Faustyna w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej nie mogła być na Mszy św. Ukazała jej się wówczas Maryja i prosiła ją o modlitwę, zwłaszcza za ojczyznę. Wskazując na spiżowy pomnik Jana Pawła II z różańcem w ręku arcybiskup zwrócił uwagę na papieskie trwanie na modlitwie za cały świat i Kościół, a szczególnie za Polskę. – Trwał na modlitwie i w modlitwie Polskę Panu Bogu polecał poprzez Naszą Matkę i Królową, także poprzez Jej obecność tutaj na Podhalu w znaku Matki Bożej Gaździny i Królowej Podhala – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że to Bóg jest Panem dziejów i historii, a nie pieniądz czy złe ideologie, którym się ulega ze strachu czy koniunkturalizmu. Arcybiskup zaznaczył, że modlitwa Jana Pawła II miała moc przemiany świata, jak to stało się w 1981 r., gdy na Placu Zwycięstwa w Warszawie przyzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze Polski.

– Módlcie się do Niej za siebie i naszą ojczyznę, módlcie się wpatrując w naszego wielkiego rodaka i świętego i w duchu powtarzajcie te słowa, które zostały napisane w chwili niedoli, gdy wydawało się, że nie ma dla naszej ojczyzny żadnej przyszłości: Jeszcze Polska nie zginęła, póki my jesteśmy. Jeszcze Polska nie zginęła póki się modlimy – zakończył abp Marek Jędraszewski.

diecezja.pl

Komentarze

Anonim.2021.08.18 15:08
Jeszcze Polska nie umarła puki kura w garnku.Jak sięk kura ugotuje zjemy po kawałku.....
antoni.s2021.08.18 8:13
Pajac!
Pallas Polonia2021.08.17 7:01
Ale proszę pamiętać że Szlonzoki zawsze wierne Reichowi i sporo księży nawet Seweryn z Orzesza posyła kartki z Bertesgarden i Wawellburga -wstyd mi za taki kościół i lawendową mafie na Śląsku SB-cko-separatystczną
Grizzly2021.08.16 23:22
Piekło czeka na pana, panie Jędraszewski.
"Grizzlu"- A kimże ty jesteś???2021.08.17 1:40
Lechu!... Jakim prawem osądzasz? ... ZAPAMIĘTAJ NA ZAWSZE! ---- "NIE SĄDŹMY, BYŚMY NIE BYLI SĄDZEN!....." JAKĄ MIARĄ SĄDZISZ,... TAKĄ I TY BĘDZIESZ OSĄDZONY"! ---- Faryzeuszu!... "Wyjmij belka ze swego oka, ... a potem drzazgę z oka innej osoby"!... To proste!... Pojmij to w końcu, Lechu Keller!
pytajnik2021.08.16 18:54
Dlaczego umiłowany Ksiądz Arcybiskup nie używa najlepszego narzędzia „walki z przewrotnym kłamstwem, które oskarża Kościół broniący polski naród o homofobię, o prześladowania inaczej myślących, o innej orientacji…” tj. rzetelnej informacji nt. realizacji nauczania: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ )?
Kto tego starszego pana w śmiesznej czapie2021.08.16 18:48
upoważnił do wypowiadania się w imieniu innym niż jego własne?
Anonim2021.08.16 14:55
Prowokacja w celi śmierci .................................... https://aktywoscjedno.neon24.pl/post/163141,prowokacja-w-celi-smierci
Anonim2021.08.16 14:52
jak kot w piach...
jolka2021.08.16 14:21
Nie życzę sobie by niejaki Jędraszewski mnie obrażał, sugerując, że mam problem z pojęciem sensu życia Czy temu homofobowi z Krakowa ciągle nie dopasowali leków bo biedak zieje nieustannie nienawiścią. Z drugiej strony, gdyby nie ten przekaz, skąd bym wiedział, że "nasi okupanci" dobili do dna i stukają od spodu.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.08.16 13:57
Bezczelny kmiot gwałci hymn narodowy! Gdzie jest prokuratura na tego starego c.h.uja?
B522021.08.16 14:34
Ci poczciwcy opowiadają straszliwe głupoty. No ale odziani są w swoje szamańskie ubranka, lud prosty, a prymitywny słucha i podziwia. Gdyby te farmazony opowiadali odziani w garniturki i przy piwie, naraziliby sie na śmieszność. I dlatego teatr,kabaret wyznaniowy trwał,trwa i trwać będzie, mimo XXI wieku. Scenariusz i reżyseria kleru ma tylko jeden cel, to kasa, forsa, taca. Każda okazja jest dobra,każda rocznica,podłączą się gdzie jest frekwencja a obecna władza temu sprzyja.Ot tajemnica,,,,kasy.
Rumcajs2021.08.16 14:51
Jeszcze Polska nie zginęła, póki się modlimy. a lewakom LGBT przypppppiiierdolimy. I Będzia Polska Cała Trupami Lewaków Usłana. My Talibowie Idziemy Po was. Nawet Ameryka wam nie pomoże.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.08.16 15:08
Jeszcze Polska nie zginęła póki MY-LGBT żyjemy i katoprawactwo pogonimy.
Kto jest bardziej bezczelny?????2021.08.17 1:45
Zapominasz w jakim nicku piszesz? ------ Jesteś "dumny gej", jawnie przyznając się do swojego pedalstwa, o którym wiemy!
Anonim2021.08.16 13:47
Afgańczycy postawili na potęgę i gdzie są teraz?