01.09.19, 14:00fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Niemców opętało neopogaństwo

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Katedrze na Wawelu metropolita krakowski Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. i modlił się za naszą Ojczyznę.

Arcybiskup rozpoczął homilię od cytatu: „Kiedy przyjdą podpalić dom, / ten, w którym mieszkasz – Polskę, / kiedy rzucą przed siebie grom, / kiedy runą żelaznym wojskiem…” i zaznaczył, że 1 września 1939 roku, bez oficjalnego wypowiedzenia wojny, zaatakowane zostały dwie miejscowości: Wieluń i Westerplatte. Przypomniał również o układzie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939, który był czwartym rozbiorem Polski, a także o postawie aliantów, którzy nie powiadomili o nim władz naszego kraju. 12 września w Abbeville miało miejsce spotkanie premiera Francji i premiera Wielkiej Brytanii, podczas którego podjęto decyzję o nieudzieleniu pomocy Polsce w walce z Niemcami. Finałem tej zdrady był dzień 17 września i wkroczenie na terytorium II Rzeczypospolitej wojsk sowieckich.

– Taki był ten wrzesień 80 lat temu. Ale było też Westerplatte – symbol heroicznego boju polskiego wojska, które zmagało się do ostatniej kropli krwi o wolność dla naszej Ojczyzny.

– Polscy żołnierze bronili się przez tydzień. Ich bohaterstwo stało się natchnieniem dla innych. „Westerplatte broni się nadal” – te słowa przez siedem dni płynęły z głośników Polskiego Radia, dodając wszystkim otuchy. Prawda o tym wydarzeniu została dogłębnie wyrażona przez generała Tadeusza Kutrzebę: „Starali się wykonać niewykonalny w 1939 roku obowiązek – obronę Polski”. Metropolita wspomniał również bitwę pod Bzurą, obronę Warszawy i Helu, a także bitwę pod Kockiem.

– Westerplatte – symbol wojska, które broni Polski.

Arcybiskup zwrócił uwagę na drugi symbol – Wieluń, świadczący o niemieckim terrorze, zawartym w trzech słowach: nienawiść, pogarda, okrucieństwo. Przypomniał o akcji Intelligenzaktion Polen, podczas której postanowiono zniszczyć polską inteligencję, o obozach koncentracyjnych i walce z Bogiem.

– Nazistowski system był neopogański – dlatego walczył z Bogiem i narodami, dla których stanowił On najwyższy wyznacznik ich tożsamości.

Naziści podjęli się eksterminacji narodu żydowskiego i chrześcijan. Wypowiedzieli również bezwzględną walkę polskiemu duchowieństwu. W obozach koncentracyjnych zginęło ponad 1800 księży, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych.

– Byli przewodnikami ludzi do Boga, a samym swoim istnieniem stanowili znak sprzeciwu dla neopogaństwa.

18 listopada 1965 podczas obrad II Soboru Watykańskiego, biskupi polscy podpisali „Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich” ze słynnymi słowami: „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”.

– Biskupi polscy pierwsi wyciągają rękę, prosząc o przebaczenie i sami przebaczając. Ówczesna komunistyczna władza wytoczyła ogromny atak propagandowy, nazywając ich zdrajcami Ojczyzny. Pan Jezus mówi w swojej Ewangelii, że potrzeba przebaczać i modlić się za nieprzyjaciół, a warunkiem prawdziwie chrześcijańskiego życia jest pojednanie. Po latach okazało się, jak proroczy był to gest i jak bardzo uruchomił on proces zbliżania się między polskim a niemieckim narodem.

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i w nawiązaniu do aktu polskich biskupów z 1965 roku, powstał nowy dokument biskupów polskich i niemieckich: „Osiemdziesiąt lat po wybuchu wojny dzisiejsze pokolenie w Polsce i Niemczech, a także w całej Europie, może doświadczyć wielu zmian na lepsze. Uznajemy jednak, że z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny; nie wolno ich lekkomyślnie narażać ze względu na interesy polityczne. (…) Apelujemy do wszystkich, aby czerpali ze zbiorowej pamięci przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, siłę i inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności. Przy tym ufamy w pomoc Pana Boga, któremu powierzamy nasze narody i wszystkie narody Europy, a także całą ziemię. Wzywamy do modlitwy w intencji pokoju na świecie podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych 1 września. (…) Niech Maryja, Królowa Pokoju, wspiera nas w naszych prośbach i modlitwach swoim wstawiennictwem u swego Syna Jezusa Chrystusa”.

Kończąc homilię, metropolita zaznaczył, że dzisiaj rano prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu, wypowiedział po polsku następujące słowa: „Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie”.

– Przyjmijmy je z całym szacunkiem, bo może i one są kolejnym etapem w tym wielkim, niełatwym procesie budowania pojednania i pokoju w Europie i na świecie. Mając poczucie obowiązku, że trzeba pamiętać, o tym, co zaczęło się 80 lat temu, 1 września 1939 roku, musimy w duchu Ewangelii wykraczać poza to, co było i budować na tej pamięci i odpowiedzialności, która z niej wyrasta – naszą dobrą przyszłość.

Archidiecezja Krakowska

diecezja.pl

Komentarze

Izabela2019.09.2 10:17
Dzięki za te mądre i odważne słowa. A przede wszystkim za przypomnienie o bierności "Sojuszników" spod białej flagi czyli: Francji i Anglii wobec ataku Niemiec. Niech Bóg Księdza prowadzi.
ja2019.09.1 19:56
W Niemczech , a szczególnie w b. NRD odradza się nazizm i neohitleryzm w postaci AfD. Ta partia obok pewnych pozytywnych elementów programowych posiada wiele neohitleryzmu , negowania zbrodni niemieckich, agresji wb sąsiadów Niemiec, sojusz z bolszewikami Rosji, itd.; USA i Tramp nie mają realnego wpływu na faszyzację życia w Niemczech, Trump jest bezradny...
Andrzej2019.09.1 19:43
szok ! nic o gender i zarazie. Może chory?
max2019.09.1 19:16
Jednak ten Jedraszewski jest dobrze stukniety. Jak oni wszyscy.
Luzifer®2019.09.1 18:05
Szaman - Jędraszewski nawalil sie winem i cos pyerdoli.
anonim2019.09.1 17:50
Biskupa pogięło, cytuje komunistyczno-ateistycznego poetę Broniewskiego? Te biskupy to czysta hipokryzja - jak coś jest wygodne i potrzebne to ukradną nawet ateistom
Zbyszek2019.09.1 14:51
Młodzież zrzeszona w Hitlerjugend podczas zlotu norymberskiego śpiewa: „ Żaden podły ksiądz nie wydrze z nas uczucia, że jesteśmy dziećmi Hitlera, Czcimy nie Chrystusa, lecz Horsta Wessela. Precz z kadzidłami i wodą święconą Kościół nie rozumie, co jest naprawdę cenne Ta swastyka przynosi zbawienie światu Chce podążać za nią krok w krok." http://analizy.biz/marek1962/kwh.pdf
Andrzej Malik2019.09.1 14:41
...a było o tym, że Niemcy wsadzali homoseksualistów do obozów?
Noah2019.09.1 14:47
O Rosa Winkel się nie zająknął.
JS2019.09.1 14:38
dzielnicowy i jemu podobni dorabiają na ziemskie mieszkanie na trolowaniu. Nie wiedzą, że w ten sposób zarabiają już na inne mieszkanie. Na piekielnie gorące lokum z którego nigdy nie będzie możliwości ucieczki. Pomyślcie ludzie, czy takiej przyszłości chcecie ? Bluźniąc Bogu kopiecie sobie piekielny grób. Ale nie wińcie Boga za istnienie piekła i Jego Sąd. Bóg nie jest odpowiedzialny za zło ani nie stworzył piekła. To wszystko sprawka demonów. Pozdr.
Noah2019.09.1 14:46
„W Kosmosie ale obok nas Najbardziej tajemnicza żyje z ras”
antek.b2019.09.1 14:30
Pamiętajmy o tym i nie bójmy się z całą mocą tego głosić,jeśli nie odsuniemy koscioła od polskich szkół,jeśli nie odsuniemy kościoła od polskich szkół czeka nas powrót do średniowiecza,pokolenie po pokoleniu coraz bardziej będziemy zamykani w zaściankowym ,odizolowanym od reszty świata katolickim getcie.Pamiętajmy również że pis nam w tym nie pomoże,ich priorytety są inne,oni dla władzy zamienią nas nawet w małpy w zoo.Wszystko w naszych rękach ,jeszcze nie jest za póżno!!!
Pro Memoria2019.09.1 14:25
𝔊𝔬𝔱 𝔪𝔦𝔱 𝔲𝔫𝔰
Banda Chudego2019.09.1 14:15
Dzisiaj niektórych ludzi ogarnia antyklerykalny i antyreligijny szał. Dokonują czasem publicznych profanacji. Tworzą pożywkę pod zbrodnie. Inni uderzają w płeć, która im się rozmnożyła do ponad dwudziestu. To budowniczy domu wariatów, usiłujący zameldować w nim zdrowych ludzi a nawet dzieci.
andrzejhahn32019.09.1 14:28
jak mozna sprofanowac cos co jest samo w sobie obrzydliwe................SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
Wojtek Polak 2019.09.1 15:02
ty tylko srasz i szczasz pod siebie strasznie musi od ciebie śmierdzieć.
andrzejhahn32019.09.1 15:06
albowiem wy poganscy sekciarze katoliccy lubicie takie zapachy
anonim2019.09.1 22:41
albowiem ,hihi ,no albowiem andrzejku nie jestesmy sekciarzami ,z prostego powodu ,że nie ma pogańskiej sekty katolckiej .Nie znasz naszej wiary to nie możesz wiedzieć co lubimy ,piszesz tak ,bo nie masz nic mądergo do powiedzenia ,nigdy na Frondzie nie napisałeś żadnego madrego zdania ,wkółko to samo piszesz ,bo nic innego nie umiesz napisać , Jesteś biednym człowieczkiem o małym rozumku ,nierozgarniętym ,masz ubogie słownictwo te braki próbujesz ukryć za wulgatyzmami ,ale się nie da ,wychodzisz na prostaka i chama.
Em2019.09.1 17:09
Kościół, który współpracował z faszystami i ukrywał gwałcicieli dzieci nie reprezentuje Boga.
andrzejhahn32019.09.1 14:14
a ty jedraszewski jestes opetany przez swoje nierobstwo i pasozytnicze zycie
anonim2019.09.2 9:34
A ty co robisz andrzeu hah 3 ? Oprócz wstawiania tu wulgaryzmów nic wiecej nie masz do powiedzenia ciekawego ,kim ty jestes ,żeby kogoś oceniać .
MYMŁON2019.09.1 14:12
A przeca - niejaki Benedykt był w hitlerjugend - jego też opętało?? A te klamry "gott mit uns" - to oznaka opętania??
bea2019.09.1 21:54
osiol jestes albo baran hitler wprowadzil i zniszczyl ludzkosc bo wyznawal diabla okultyzm neopoganstwo tam gdzie nie ma Boga tam budza sie demony
Cogito ergo sum2019.09.1 14:10
Neopogaństwo dzisiaj wraca pod postacią ruchów zielonych - panteizm, ruchy tęczowe nawiązują do bożka rozwiązłości Erosa, pijacy czczą Bakchusa
BiegunkaProrocza2019.09.2 13:30
Jądraszewskiego opanowała biegunka kosmiczna, aż furczy.
szcze na PiS i rydzyka2019.09.1 14:06
"potrzeba przebaczać i modlić się za nieprzyjaciół, a warunkiem prawdziwie chrześcijańskiego życia jest pojednanie" to dlatego obłudny klecho z taką zawziętością plujesz na środowiska LGBT???
stahu2019.09.1 14:17
dzielnicowy...my modlimy się za ciebie, by łaskawie los Sodomy cie dotknął
anonim2019.09.1 15:47
Abp Jędraszewski przeciwstawia się BOLSZEWICKIEJ, NEOMARKSISTOWSKIEJ IDEOLOGII GENDER/LGBT jak każdy mądry człowiek gdyż - Grozi nam światopoglądowy totalitaryzm? Ideologiczna ofensywa środowisk LGBT+ W Polsce – tak jak i w innych krajach Europy środkowo-wschodniej - mamy do czynienia z szeroko zakrojoną kampanią środowisk LGBT+, której celem są daleko idące zmiany prawa. Mają one doprowadzić do legalizacji „małżeństw homoseksualnych”, wprowadzenia do systemu edukacji programów promujących postawy homoseksualne oraz ścigania z urzędu wszelkich aktów tzw. homofobii. Ten szeroko zakrojony program rewolucji społeczno-kulturowej nosi znamiona znanych z historii, klasycznych ideologii.
jan lesiak2019.09.1 18:45
dzielnicowy, ukończ jakąś szkołę i czytaj Pismo Święte
anonim2019.09.1 22:30
Tak czas najwyższy skończyć szkołę .dzielnicowy zaczął się wrzesień to dobry czas na ta decyzję ,nie odwlekaj ,pakujksiązki i do szkoły.