29.09.19, 07:30Fot. Joanna Adamik via Flickr (Archidiecezja Krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Walka szatana z uczniami Chrystusa trwa nadal

Jeżeli człowiek zrozumie, że nad Boga nie ma innej większej i wspanialszej wartości, to jego świat zacznie się cudownie porządkować. Gdzie pierwszy jest Bóg, tam wszystko znajduje swoje właściwe miejsce. Człowiek potrafi docenić cudowność natury i świata, a także odkryć swoją godność - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

Metropolitę krakowskiego w imieniu wszystkich mieszkańców Mszany Dolnej powitały dzieci. Życzyły mu, by Bóg pomnażał jego siły i dawał zdrowie w pełnionej posłudze. Proboszcz parafii ks. Jerzy Raźny wyraził swą radość z obecności arcybiskupa. Przypomniał, że 29 września 1958 roku bp Karol Wojtyła odprawiał w parafii w Mszanie Dolnej Mszę św. odpustową. – Wyrażamy Bogu wdzięczność, że jako kolejny pasterz i biskup kościoła krakowskiego przejmujesz to wielkie dziedzictwo św. Jana Pawła II, a dzisiaj jesteś wśród nas i o tym nam przypominasz świadectwem słowa i postawy: niezłomnej, kapłańskiej, pasterskiej, oddanej Bogu i ojczyźnie – powiedział i powitał zebrane duchowieństwo, przedstawicieli władz świeckich oraz wszystkich wiernych.

Na początku homilii arcybiskup nawiązał do czytania z Apokalipsy św. Jana. Apostoł opisał zmagania zbuntowanych aniołów z Bogiem. Wojska anielskie pod wodzą Michała strąciły szatana i zbuntowane anioły na ziemię. – Zostali strąceni, ale działają i siłą swego kłamstwa chcą zbuntować ludzi przeciwko Bogu – zauważył metropolita i przypomniał historię pierwszych rodziców, którzy ulegli diabłu. Św. Jan w Apokalipsie przywołał postaci świętych męczenników, którzy trwali przy Bogu aż do końca i zwyciężyli.

Apokalipsa św. Jana powstała w czasie prześladowań chrześcijan w Azji Mniejszej po roku 68 lub panowania Domicjana, które przypadło na rok 95. Pewnym jest, że księga powstała podczas prześladowań, gdy wydawało się, że Kościół przestanie istnieć przez siły kłamstwa, przemocy i okrucieństwa. Tacyt, który był poganinem w swoich zapiskach stwierdzał, że Neron jako sprawców podpalenia Rzymu wskazywał chrześcijan. W sposób kłamliwy oskarżano ich o to, że nienawidzą ludzi i dlatego dotknęły ich szczególnie okrutne prześladowania. – Walka z chrześcijaństwem poprzez kłamstwo, a potem okrutną przemoc to dzieło smoka i jego aniołów – powiedział arcybiskup.

Zauważył, że te prześladowania powróciły w epoce nowożytnej. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej Wandea spłynęła krwią. Kolejno następowała rewolucja bolszewicka, prześladowania w Meksyku podczas Powstania Cristeros, wojna domowa w Hiszpanii i prześladowania, których dopuszczali się komuniści po II wojnie światowej. Nie wolno zapominać, że największą ofiarę podczas panowania totalitarnych reżimów ponieśli księża, którzy nie wyrzekli się Chrystusa i byli wiernymi kapłanami, a zarazem patriotami. Arcybiskup przypomniał, że współcześnie prześladowanych jest 300 milionów chrześcijan, którzy nie chcą się wyrzec przynależności do Chrystusa i jego Ewangelii.

Przyznał, że walka szatana z uczniami Chrystusa trwa nadal. Diabeł działa poprzez kłamstwo i przemoc. Metropolita stwierdził, że zwolennicy ideologii gender i LGBT odrzucają Boga, i pozbawiają człowieka jego godności istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boga oraz posiadającej w sobie odblask Bożej miłości. Dopuszcza się profanacji Eucharystii, kapłaństwa, Matki Najświętszej ora sprowadza człowieka do istoty, która niewiele różni się od zwierząt i kieruje niskimi pobudkami. Arcybiskup przypomniał niepokojące zjawiska: zwolnienie pracownika Ikei, zawieszenie profesora, zastosowanie dozoru kuratora wobec nastolatka, który wyszedł z krzyżem naprzeciw marszowi środowisk LGBT w Płocku. Stwierdził, że ludzie, którzy chcą trwać przy Bogu są wykluczani.

Przypomniał, że św. Michał Archanioł jest czczony jako książę niebiańskiej armii, który w imię sprawiedliwości broni ludzi przed pokusami zła i lękiem. Dzięki jego wsparciu w pierwszych wiekach prześladowań chrześcijan stwierdzono: „Semen est sanguis christianorum” – „zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan”. Męczennicy czerpią siłę z pomocy duchowej, udzielanej przez św. Michała Archanioła.

Imię św. Michała Archanioła oznacza „Któż jak Bóg?”. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się krzyż Wincentego Pola, na którym widnieją słowa „I nic nad Boga”. Metropolita podkreślił, że nad Boga nie ma wspanialszej wartości. Człowiek, który to zrozumie docenia cudowność natury i odkrywa własną godność. Arcybiskup przypomniał słowa Psalmu 8, który wychwala dzieło Boga-Stworzyciela. Zachwyt nad światem, wynikający z kontemplacji Boga sprawia, że człowieka ogarnia pokój i nadzieja na zbawienie.

Pragnienie życia wiecznego i tęsknota za Bogiem sprawia, że ludzie zwracają się w swoich modlitwach do św. Michała Archanioła. W 1886 roku papież Leon XIII pod wpływem widzenia demów napisał inwokację do św. Michała, którą polecił odmawiać całemu Kościołowi. – Św. Michale Archaniele, daj nam zwycięstwo, ocal nas, daj nam udział w Twoich tryumfach – zakończył arcybiskup.

Na zakończenie Eucharystii parafianie podziękowali metropolicie za sprawowanie Mszy św. i wygłoszone słowo Boże. – Wyrażamy swoją solidarność w obronie godności rodziny, małżeństwa i każdego człowieka.

Mieszkańcy wręczyli arcybiskupowi pamiątkową figurę św. Michała Archanioła, życząc by jego wstawiennictwo wspierało metropolitę w walce ze złem oraz akwarelę wykonana przez Danutę Franczak, przedstawiającą kościół pw. św. Michała Archanioła.

Pierwszy kościół w Mszanie Dolnej powstał prawdopodobnie w roku 1345, z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Podczas zaborów parafia przyjęła wezwanie św. Michała Archanioła. Obecny murowany kościół został wzniesiony w latach 1891-1901, według projektu krakowskiego architekta Wincentego Wdowskiego, w stylu nawiązującym do tzw. gotyku nadwiślańskiego. W okresie II wojny światowej budynek znacznie ucierpiał. Kolejne lata wyznaczały troskę o rozbudowę świątyni, podejmowano szereg prac remontowych. Proboszczem parafii jest ks. Jerzy Raźny.

Odpust parafialny w Mszanie Dolnej przypada na liturgiczne wspomnienie św. Michała Archanioła. Jest on szczególnie czczony przez mieszkańców, a dziesięć lat temu został ustanowiony patronem miasta.

Justyna Tyrka | BP Archidiecezji Krakowskiej

Diecezja.pl

Komentarze

wujek dobra rada2019.09.30 6:17
Chyba mowil o sobie. Ten zalgany szatan Jedraszewski ciagle walczy z ludzmi pod roznymi pretekstami, a to lgbt, a to "komunisci", a to gender. Szuja.
qaq2019.09.29 22:03
who is who? gośc doznał chyba pomieszania zmysłów?
anonim2019.09.29 12:53
Podejrzewam, że terytorium zajęte w 90%, przez czcicieli Antylogosu, szaleńców, którzy odwrócili się od Światła, Rozumu, Serca!
Felek2019.09.29 12:03
Obronca pedofila Petza nie moze prawic moralow z ambony. Ty jestes wcieleniem szatana Jedraszewki
anonim2019.09.29 13:51
Czyżby Felek egzorcysta?
Hak Ci w smark2019.09.29 10:04
Jędraszewski niech wyjaśni lepiej swoje związki z Paetzem. Dlaczego tak szybko został awansowany. I może niech chociaż raz przeprosi za to, że bez mrugnięcia okiem bronił gwałcicieli i pedofili.
AB2019.09.29 9:41
Wielkie dziękczynienie Panu Bogu za mądrego, wspaniałego Arcybiskupa! I prośba o otoczenie go opieką i poskromienie żałosnego hejtu ludzi nieświadomych lub chorych z nienawiści.
antek.b2019.09.29 9:46
Widać papież franciszek jest zdania odmiennego
Gosia2019.09.29 11:14
Ja też jestem wdzięczna. ABP Jędraszewski ma wybitne zasługi w przyspieszaniu laicyzacji.
anonim2019.09.30 17:03
Miłe słowa, a o kim to? Który to arcybiskup poskromi chorego z nienawiści Jędraszewskiego?
Jarek2019.09.29 9:26
Justyna Tyrka | BP Archidiecezji Krakowskiej Hmmm, ta pani w miejsce samotnych matek?
andrzejhahn32019.09.29 9:25
jedraszewski ty nierobie i pasozycie spoleczny .....SRAM TOBIE DO RYJA
AB2019.09.29 9:37
Szatańska skatologia się odezwała! Ale szatan i jego słudzy są bezsilni wobec Arcybiskupa, mogą tylko pluć gó...m w komentarzach.
wujek dobra rada2019.09.30 6:27
Tego arcybiskupa mozecie sobie po raczkach calowac i wychwalac pod niebiosa, ale to przeciez nie zmini faktu, ze jest zalganym lajnem, na ktore zasluzyliscie, wy rzekomi, pozal sie Boze, uczniowie Chrystusa.
Jarek2019.09.29 9:24
Jędraszewski, to jest szatan w ornatach.
anonim2019.09.29 13:50
A ty kto ?Egzorcysta się znalazł.
Ewa B2019.09.29 9:13
Budźcie się kapłani ! Jeśli nie zaczniecie głosić prawdziwej Ewangelii o Wielkim Miłosierdziu ale jedynie dla tych, co przestają wielbić grzech a wybierają Boga, zostaniecie sami. Rozmiękczona, fałszywie litościwa ewangeliopodobna, nie pociągnie tłumów. Tylko dla prawdy człowiek jest gotów poświęcić życie.
antek.b2019.09.29 9:45
Wskaż mi Ewa choć jednego biskupa ,choć jednego u którego dostrzegłbym choć cień miłosierdzia ,bo ja słyszę tylko jad wylewający się z ich ust,gdzie ta miłość bliżniego z której znamy był chrystus ,a przecież na niego się oni powołują,co zrobili z bonieckim,lemańskim których ludzie słuchali
gniew. 2019.09.29 9:07
Uczniami Chrystusa byli apostołowie.Abp M J jest czytelnikiem bajek o Chrystusie.
antek.b2019.09.29 9:01
Zrozumcie wreszcie że to nie w bogu jest problem,bóg to dobro ,miłość ,szacunek do innych,kto w swoim życiu stosuje te wartości jest z pewnością bliżej boga niż ci faryzeusze którzy co niedzielę przyjmują komunię i klękają z anielskimi minami,a póżniej plują jadem na tych co ośmielają się mieć inne poglądy niż oni,problemem jest kościół (z drobnymi wyjątkami ale na te biskupi nakładają suspensy),biskupi którzy z tymi wartościami nie mają nic wspólnego,zniekształcają,wykoślawiają te cechy które powinny charakteryzować dobrego człowieka .Jakbym nie próbował, to nie potrafię zrozumieć ludzi idących do kościoła słuchać przystrojonego w szaty przetykane złotą nitką,ze złotymi pierścieniami na palcach ,plującego na innych ludzi jędraszewskiego,wolę pomodlić się w domu, wasza bezrefleksyjność powoduję że on i jemu podobni zatracają wszelkie hamulce moralne.
Ewa B2019.09.29 9:16
Nie zrozumiesz, jeśli się nie oczyścisz. Przez brudne szyby niewiele światła wpada, a i to ma sfałszowane barwy.
AB2019.09.29 9:33
Chrystus powiedział:"Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym (J, 6, 50 i nast.)" Oczywiście należy spożywać Ciało i Krew Chrystusa godnie, więc stosować te wartości, o których piszesz, ale życie sakramentalne jest konieczne, jeśli tylko ktoś ma taką możliwość. A ty osądzasz innych ludzi z otchłani swojej pychy. Jak śmiesz to robić?O religii nie masz pojęcia. Do obowiązków chrześcijanina należy upominanie tych, którzy grzeszą, więc także tych, którzy ulegli "tęczowej ideologii", czyli zarazili się ciężką chorobą duszy. Arcybiskup jest mądrym człowiekiem i przestrzega. Należy oddzielić "tęczową zaraze" od człowieka; tak jak oddziela się na przykład szkarlatynę i chorego na nią człowieka. Zawsze byli ludzi chorzy z powodu ideologii: fanatyczni komuniści, faszyści, naziści - wszyscy Boga odrzucili; to samo robią chorzy na tęczową ideologię. Ja w twoim wpisie widzę tylko olbrzymią pychę i olbrzymią ignorancję.
antek.b2019.09.29 10:24
Jak widać jesteś biegły w tej magicznej księdze, pamiętaj o tym że napisano ją długo po smierci chrystusa, a raczej jest to zlepek różnych ,często zniekształconych opowieści, ale to tak na marginesie.Mi wiedza o religii zasadniczo(samo zestawienie wiedzy z religią jest blużniercze)nie jest w życiu do niczego potrzebna,kieruje się wartościami o których już pisałem,dzięki temu mam szacunek do samego siebie i widzę ten szacunek u innych i to nie pycha którą mi zarzucasz,to przekonanie o słuszności własnych przekonań,mam wrażenie że jesteś jakimś trybikiem w tym układzie bo czuję się jakbym wymieniał opinie z księdzem,zostańmy przy swoich zdaniach ale nie wyzywajmy się jak czyni to jędraszewski bo to do zgody nie prowadzi.Miłego dnia
Albert2019.09.29 8:36
Jędraszewski, twoja bozia już na ciebie czeka. Nie trać ani minuty, idź na jej spotkanie. Każda sekunda, jaką spędzasz na Ziemi jest sekundą straconą. Im szybciej zdechniesz, tym lepiej.
AB2019.09.29 9:14
Jesteś żałosny!
Piotr2019.09.29 12:57
Albert, uważaj na to co wypowiadasz, bo według słów twoich będziesz zbawiony albo potępiony. Nigdy nie powinno się życzyć źle drugiej osobie a szczególnie śmierci. to co mówisz to klątwa. Jaką bronią wojujesz od takiej giniesz. Jeszcze masz czas na spowiedź i pokutę.
Albert.2019.09.29 13:16
Nie rozśmieszaj mnie tymi swoimi średniowiecznymi zabobonami.
Piotr2019.09.29 13:42
Jeśli ciebie to śmieszy to trudno, powiedziałem co powiedziałem, ty zrobisz co uważasz. Twoje wybory. Nie dyskutuję już więcej.
anonim2019.09.29 13:44
Śmiej się ,śmiej ,całą wieczność bedziesz płakał. Przekonasz się czy to średniowieczne zabobony ,a wtedy odwrotu już nie będzie .
katolik2019.09.29 8:10
Wyborcy PIS !!! To będą wybory za życiem albo za śmiercią i to w odniesieniu również do całości , Pełna Mobilizacja,jesteśmy blisko,. Dno społ-moralno-polit popslsldwiosnanowoczesna nie wejdą do sejmu .Zagadka. Bój to jest nasz ostatni..Madrzy i Silni Polacy głosują na PIS!!! Tylko MY możemy uratować Polskę!!!
JS2019.09.29 8:03
"Jeżeli człowiek zrozumie, że nad Boga nie ma innej większej i wspanialszej wartości, to jego świat zacznie się cudownie porządkować. Gdzie pierwszy jest Bóg, tam wszystko znajduje swoje właściwe miejsce." Problem jest w tym, że ludzie nie wierzą, że Bóg może istnieć ! Za to wierzą, że ewolucja istnieje a Kościół ją uznał ! I jak tu ludzie mają się zmienić, aby świat był wspaniały jak mówi abp Jędraszewski ? Nie wystarczy pięknie mówić a trzeba działać. Jak ? Tylu mądrych profesorów, mędrców jest w Kościele ale żaden z nich nie wpadł na pomysł, nie zdobył sie na odwagę aby odtruwać ludzkie umysły zatrute ewolucją, big-bangiem, których nie było ! To wszystko można bardzo łatwo i sprawnie obalić pokazując liczne przykłady właśnie z przyrody, z fizyki, z matematyki, jak świat w skali mikro i makro doskonale działa w oparciu o PRAWA, których nie widać a one SĄ ! A co dopiero dzieje się w fizyce kwantowej, której nikt nie rozumie ? Tam wszystko jest możliwe i dla Boga też wszystko jest możliwe ! Po drugie, a właściwie powinno być po PIERWSZE. Kościół cały czas mówi nam o Jezusie historycznym, książkowym, przeanalizowanym wraz z Jego czynami i Słowami chyba do siódmego dna. DLACZEGO nie mówi się, że ON ŻYJE i MÓWI do nas ??? A jak mówi ? Przez jak to ktoś kiedyś bardzo nietrafnie nazwał, przez objawienia prywatne. Jakby zamiast tego słowa było osobiste, już inaczej by to wyglądało. Ja nazywam je POMOCNYMI. Jest ich wiele w ostatnim okresie i to dzięki nim prawdziwie uwierzyłem i z letniego katolika stałem się gorącym, do czego wszystkich zachęcam. Gdyby redakcja Miłujcie Się nie poprosiła abp Andrzeja Dzięgi o zbadanie objawienia danego Alicji Lenczewskiej, nie poznalibyśmy tego co Pan Jezus polecił spisywać szczecińskiej nauczycielce. Tam jest ŻYWY BÓG, Którego brakuje w kościołach !!!! !! Czytajcie objawienie dane bł. A.K. Emmerich. Całe objawienie i najlepiej nie czytając wstępu a jedynie ostatnią stronę okładki. To wystarczy. Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Albert2019.09.29 8:34
"bardzo łatwo i sprawnie obalić pokazując liczne przykłady właśnie z przyrody, z fizyki, z matematyki" Podaj jeden taki przykład katoćwoku.
JS2019.09.29 9:26
Jeżeli będziesz mnie tak nazywał, nic ci nie odpowiem. Pozdr.
Albert2019.09.29 9:47
Udowodnij, że nie jesteś ograniczonym intelektualnie katoćwokiem i podaj przykład obalający teorię ewolucji. Jeśli podasz taki przykład będący niepodważalnym dowodem na nieprawidłowość teorii ewolucji, to cię przeproszę. Jeśli nie podasz, to w dalszym ciągu będę cię określał mianem katoćwoka, nazywając po prostu rzeczy po imieniu. Nie wymiguj się.
JS2019.09.29 10:23
Już ci napisałem raz i więcej nie będę pisał. Jeżeli nie będzie się odnosił do mnie z szacunkiem nie otrzymasz żadnej odpowiedzi. Pozdr.
Albert2019.09.29 10:56
Jakież to typowe dla ciebie i ciemnogrodu twojego pokroju. Rzucić hasło i wymigiwać się od odpowiedzi pod byle bzdurnym pretekstem... Napisz po prostu katoćwoku, że nie potrafisz niczego podać i sprawa będzie wyjaśniona. Jałowe bicie piany nic tutaj nie pomoże.
JS2019.09.29 11:15
EOT = End of topic. Koniec dyskusji. Pozdr.
Albert.2019.09.29 13:15
Tak. Jak się nie ma nic do powiedzenia, to się wycofuje rakiem.
Cierpliwy.2019.09.29 9:49
Czy aby na pewno jesteś normalny? Na pewno wiesz po co jesteś na tej niebieskiej kulce? Jaki jest cel Twojego istnienia? Młody, piękny, wykształcony i bogaty. Pycha zniewala rozum i zabija sumienie.Kto nauczył te 500 000 mrówek, budować gniazdo kuliste z liści wysoko na eukaliptusie i to tylko w Australii? Same z siebie wpadły na ten pomysł i to pokoleniami? Kto wyposażył delfina w sonar, bizona w czterokomorowy żołądek, a żyrafy w zastawki w tętnicach szyjnych by krew nie zalała im mózgu?No to kogo należy się bać ,Boga czy ludzi? Mówiło się kiedyś "Żyj jak Bóg przykazał". Ale też "Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy". A żniwa w drzwiach. Nic Ci po katechizmie. A Sodomę odkopano.Boga nie ma ? A co jest? Wszystko co masz poniżej oczu służy do tego by funkcjonował Twój mózg. Oddychasz, jesz, pijesz. Nawet przyjemność z kopulacji zaprogramowano w Twoich płatach czołowych jako nagroda. A jak fajnie rozwiązano konstrukcję oczu jako kamery. Obraz trzeba przetworzyć i to wymaga nauki. Ucz się nieuku korzystać z całego mózgu, a nie tylko z płatów czołowych. Skąd się wziąłeś i po co żyjesz na tej niebieskiej kulce? To praca domowa dla Takich jak Ty. Nie odrobisz będzie pała(kara), bo pycha Cie zgubi.
Albert2019.09.29 10:58
Skoro takie rzeczy są dla ciebie zagadką, to pozostaje tylko ubolewać nad stanem twojej edukacji. I pomyśleć, że takie intelektualne ameby jak ty mają także prawo głosu...
Cierpliwy.2019.09.29 21:12
"Ucz się nieuku korzystać z całego mózgu, a nie tylko z płatów czołowych ". Podtrzymuję to dalej. Czytaj ze zrozumieniem. We wszechświecie istnieją miliardy galaktyk składające się z miliardów gwiazd. Wokół jednej z nich krąży malutka "niebieska kulka" na której się urodziłeś. Jesteś pyłeczkiem w stosunku do kosmosu. Ale jesteś jedyną istotą na niej jako człowiek, która ma świadomość jego ogromu i swojego istnienia we własnym ego. A do tego masz rozum i wolną wolę do jego wykorzystania. Swiat rzeczywiście jest piękny. Jest tysiące ptaków o różnorodnym kolorowym upierzeniu. Wszystkie wykluwają się z jajek powielając swoje upierzenie. Nie widziały jak "rodzice" wiją gniazda, ale jak dorosną kopiują ich konstrukcję. Także ich śpiew. To przecież program wbity w ich geny pozwala na powielanie gatunku. Z nami jest tak samo.Czy sonar u delfina powstał przypadkiem. Czy pszczoła widząca ultrafioletem to też przypadek? Czemu Ty tak nie widzisz.A widzisz gwiazdy ,których już nie ma. Masz wybór, życie lub śmierć. Trzeba być wyjątkowo ograniczonym umysłowo przy dzisiejszym stanie nauki,by nie dostrzegać w przyrodzie projektu "wielkiego architekta". Jak potężną ma moc by umieścić miliardy gwiazd w czasoprzestrzeni. Ziemie umieścić w takiej odległości od Słońca, by to co powstało na niej nie zostało spalone ani nie zamarzło. To obliczenia naukowe.Więcej niż +/- 5% i nas nie ma.Kura czy jajo? To nauka świadczy o Stwórcy, a Ty o zmyślonym bożku"ewolucji". Ucz się, to się może uratujesz. Zacznij się bać Boga to Ci pomoże.I nie nadymaj się pychą wszechwiedzy , bo przykłady które podałem świadczą o istnieniu "Projektanta", a nie ewolucji .A to co wiesz o świecie ,który Cię otacza, zawdzięczasz swoim zmysłom. Wyłącz wzrok i słuch i Alberta nie ma. Jesteś jak liść na jesiennym drzewie. Dziś jeszcze wisi. Jutro wiatr go zdmuchnie, a po zimie nie zostanie po nim śladu. I znowu pytanie. Po co Albert żyje na tej niebieskiej kulce? Widzę jednak że jesteś mądrzejszy od Pascala, który powiedział: "Jeśli nie ma Boga to daj Bóg, ale jeśli jest to nie daj Bóg. No cóż pycha idzie przed upadkiem.
Albert.2019.09.30 9:11
Powtórzę to, co napisałem powyżej. Skoro takie rzeczy są dla ciebie zagadką, to pozostaje tylko ubolewać nad stanem twojej edukacji.
Cierpliwy.2019.09.30 15:06
Groch o ścianę. Ale jak mówią: " Kogo Pan Bóg chce pokarać to mu rozum zabiera". Szkoda mi Cię. Ale widać Ty masz być tym ewangelicznym "kąkolem". Nie pozdrawiam.
AB2019.09.29 9:13
Każdy ma własną drogę do Boga, na pewno mogą być pomocne świadectwa świętych i nawróconych, tak sądziła na przykład Edyta Stein. Dla mnie bardzo przekonujące jest świadectwo Andre Frossarda. Wielką miłość do Boga znajdziemy w pracach św. Augustyna i św. Jana Pawła. Ale Ewangelii tym wszystkim zastąpić nie można.
JS2019.09.29 9:30
Tak, Bóg daje się odnaleźć przez wiele sposobów, dzieł, znaków, a my nie jesteśmy produktem ślepej, bezmyślnej, bezkierunkowej, przypadkowej ewolucji. Ja niestety byłem twardogłowym człowiekiem i dopiero to co opowiedziała bł. Emmerich w połączeniu z innymi historiami, odkryciami, faktami naukowymi, sprawiło że wyszedłem z matrixa. Trochę czasu mi to zajęło (w Anglii) ale warto było. Edytę Stein poznałem ostatnio przez film Siódmy Pokój. Film toporny, ponury i nie zachęcam do oglądania. Pozdrawiam
AB2019.09.29 9:45
Obyś odkrył w Kościele Żywego Boga. On naprawdę tam jest. Jest w każdej Mszy Świętej; w ten sposób został z nami.
JS2019.09.29 10:26
Będąc na mszy św. nie potrafię odkryć obecności Żywego Boga, nawet gdy przystępuję do Komunii Św.. Jednak gdy czytam pisma natchnione, szybko wyczuwam Majestat Jezusa i to czego dla nas dokonał a jest to dla nas tajemnicą i to wielką, dlaczego Sam Bóg przez cierpienie ratuje Swoje stworzenia, takie barany jak my co to niewiele poza trawą na łące nie potrafią dostrzec. Przecież mógłby stworzyć jakie chce istoty. Pozdrawiam
Spoko2019.09.29 7:55
Były już funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej nie zamierza przepraszać Katarzyny Lubnauer. Jest podejrzany o to, że groził jej śmiercią. - Nie znałem pani Lubnauer. Napisałem, bo miałem chwilę słabości - powiedział "Faktowi".
Janek2019.09.29 7:51
Należy się zapytać, czy Bóg jest na właściwym miejscu w zyciu bp Jędraszewskiego. Gdyż mając na uwadze jego podejscie do owieczek, to należy z całą surowością stwierdzić iż jest on jako biskup, kapłan, a wreszczie człowiek daleko od Jezusa i jego nauki.
AB2019.09.29 9:07
Nie ośmieszaj się, ignorancie!
anonim2019.09.29 16:27
Najpierw postaw to pytanie sobie Janku i zacznij od siebie zmieniać świat .
JS2019.09.29 7:49
znowu wypełzła ta jełopa Jędraszewski i prawi swoje "mądrości"... won do budy!!!
JS2019.09.29 8:04
Już ci pisałem, że nikt normalny nie czyta twojej pisaniny. W Imię Jezusa idź precz szatanie !
Cierpliwy.2019.09.29 9:35
To mu nie odpisuj.
Patriota 2019.09.29 8:23
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Judasz2019.09.29 7:44
Chyba walka rozumu z ciemnotą...