01.09.19, 11:00

Abp Stanisław Gądecki: Wojnę wywołali ci, którzy odrzucili Boga

Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj! – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Abp Stanisław Gądecki zaznacza, że II wojna światowa nie zaczęła się na Westerplatte, ponieważ pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, nastąpił atak lotniczy na miasto Wieluń. W jego wyniku zginęło ok. 1.200 osób, w tym dzieci i chorzy, a ścisłe centrum miasta zostało zniszczone w 90 %. 

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w sumie spośród wszystkich narodów biorących udział w II wojnie światowej zginęło ponad 56 milionów ludzi. „Nie wolno nam zapomnieć o 6 milionach naszych rodaków, w tym 3 milionach Żydów, którzy stracili życie z rąk niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej” – powiedział abp Stanisław Gądecki, który dodał, że obywatele Polski stanowią najwyższy odsetek zabitych w porównaniu z innymi krajami, gdzie toczyły się działania wojenne.

Abp Stanisław Gądecki podkreśla, że był to też prawdziwy upadek ówczesnej cywilizacji. „Nie wolno zapominać, że doprowadziło do tego odwrócenie się od chrześcijańskich korzeni Europy i od prawa naturalnego, które szanuje życie każdego człowieka. Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80. lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, sami zakaziliśmy się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. Tym bardziej Kościół nigdy nie przestanie się upominać o godność człowieka i jego prawo do życia od poczęcia do śmierci” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki przypomniał, że jednym z głównych założeń niemieckich władz okupacyjnych była eksterminacja księży, ponieważ okupant uważał duchowieństwo za ostoję polskości. „Niemieckim represjom zostało poddanych ponad sześć tysięcy księży. Blisko trzy tysiące z nich zginęło. Ginęli nie tylko w Dachau czy Auschwitz, ale także w swoich parafiach, bo nie chcieli opuścić ludzi. Żadna inna grupa społeczna nie poniosła – proporcjonalnie do swojej liczby – tak wysokich strat jak polskie duchowieństwo” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu.

Mówiąc o podstawowych przyczynach II wojny światowej Przewodniczący Episkopatu nawiązał do wypowiedzi Piusa XII, który mówił, że ludzie zbuntowali się przeciw chrześcijaństwu i wartościom, które ze sobą niesie, a wśród nich wartość życia każdego człowieka.

Przewodniczący KEP przypomniał też, że II wojna światowa pokazała nam wielkość człowieczeństwa i duchową siłę, którą to właśnie wiara dała m.in. św. Maksymilianowi Kolbe, Edycie Stein, rodzinie Ulmów oraz wielu innym męczennikom i ofiarom tego tragicznego okresu naszej historii. 

Abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat powinna być dla dzisiejszych chrześcijan wezwaniem do troski o drugiego człowieka i modlitwy o pokój.  Przypomniał: „W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w każdej katedrze w Polsce będą sprawowane Msze święte w intencji pokoju oraz za wszystkie ofiary tej strasznej wojny. W Kościołach w całej Polsce również będziemy modlić się w tej intencji”. 

BP KEP

bsw/episkopat.pl

Komentarze

Agnieszka2019.09.1 19:43
I właśnie modlitwy za ofiary i pokój zabrakło mi na tych uroczystościach. Pustka duchowa dzwoniła niczym ten dzwon. Nie wstydził się do Krzyża i Boga przyznać ani odwołać (także w oparciu o wiarę, historię Polaków) ani prezydent Niemiec ani wiceprezydent USA, ale nasz nawet się nie zająknął. Ale czego się spodziewać od człowieka, co wiecznie rodzince żony udowadniać musi, że jest nowociesny na ich kodziarską miarę i pierwsze o czym zdecydował to odcięcie się a potem pozbycie Krzyża spod pałacu prezydenckiego...
Agnes2019.09.1 21:09
Cos ten Bog wtedy wlasnie na 6 lat te ofiary opuscil... I modlitwy nie pomogly!
Marian2019.09.2 8:32
Ofiary ukrzyzowali GO, wiec niewiele mogl zrobic
Jack Em2019.09.1 18:38
Dokładnie właśnie odejście w Europie od wiary Katolickiej w Jezusa Chrystusa , od własnej tradycji opartej na Chrześcijaństwie , przyjęcie diabelskiego,masońskiego produktu protestantyzmu itp. wyprodukowało hitleryzm , stalinizm , komunizm , socjalizm itp diabelskie nieszczęścia. A dla kolaborantów wszelkich chlewni POPSLSLDlgbtitp , parafraza słów Churchila : MIELIŚCIE GŁUPKI WYBÓR MIĘDZY WOJNĄ A HAŃBĄ , WYBRALIŚCIE HAŃBĘ , ALE BĘDZIECIE MIELI WOJNĘ !
antek.b2019.09.1 17:16
Czy watykan rozważał zwrot prawowitym właścicielom kosztowności przejętych od nazistowskich zbrodniarzy w zamian za watykańskie paszporty?są tam również dzieła sztuki zrabowane w polsce.
JPIII2019.09.1 16:54
To ten h..ooj zw. bogiem nic nie zrobił. Niby zna przyszłość. On tylko był dobrym pedophilem jak molestował i gwałcił 14-letnie dziecko zw. Maryśką.
JS2019.09.1 15:57
"Gott mit uns" czyli Bóg z nami Niemcy podobnie jak Żydzi zatracili prawdziwą więź z Bogiem, Który jest Miłością, Drogą i Prawdą a w Jego miejsce wstawili boga, który miał i ma im przynieść sukces życiowy i wszelkie zwycięstwa, które pod ich stopy położą wszystkie narody. Takie sukcesy w, zależności od woli Bożej, zapewnia szatan. Ale u diabłów jest coś za coś. Jak coś marnego w Oczach Bożych dadzą to coś bardzo cennego, najcenniejszego dla nas zabiorą. Kto tak chce ? Kto tak chce, nie ma realnie myślącego rozumu. Pozdr.
JS2019.09.1 15:48
Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt Niemcy, Niemcy ponad wszystko Ponad wszystko na świecie W tych słowach ten naród postawił się nie tylko ponad inne narody ale także ponad Boga ! Odrzucił objawienie dane w Jezusie i zbawienie. Jak inny naród, który chce władać światem i wytrwale do tego dąży, przeszedł pod władanie ....diabła. Pozdr.
Moly2019.09.1 15:00
Nawet w rocznice jadej z najwiekszych tragedii nie ustaja oskarzenia, podburzenie , plucie. Wglada na to ze osoby ktore nie wierza w boga sa bardziej sklonne mordowac ludzi. Ale historia tego nie potwiedza. Wystarczy spojrzec na kolonizacje Ameryk czy Afryki i udziaj chrzescian w tych wydarzeniach. A Argentyna, a Chile ... KK w Polsce jest absolutnie poza jakakolwiek samo - kontrola. Nakrecanie przemyslu nienawisci nie nigdy nie ustaje.
Zbyszek2019.09.1 13:45
Młodzież zrzeszona w Hitlerjugend podczas zlotu norymberskiego śpiewa: „Żaden podły ksiądz nie wydrze z nas uczucia, że jesteśmy dziećmi Hitlera, Czcimy nie Chrystusa, lecz Horsta Wessela. Precz z kadzidłami i wodą święconąKościół nie rozumie, co jest naprawdę cenneTa swastyka przynosi zbawienie światuChce podążać za nią krok w krok." http://analizy.biz/marek1962/kwh.pdf
Lewak2019.09.1 13:26
NAZIŚCI BYLI ULTRAKATOLIKAMI. PROPONUJĘ SIĘ DOKSZTAŁCIĆ. Hitler nawet ogłaszał, i chwalił się, że wytępili ateizm w niemczech.
Mateusz 2019.09.1 13:29
Zaraz jakiś katol przyceli kwicząc, że Hitler był ateistą.
Marian2019.09.1 13:40
Jako kanclerz na mszy sw. widziany byl jeden raz,po smirci Pilsudskiego,ktorego cenil
Banda Chudego2019.09.1 13:06
Ludzie, którzy odrzucają Boga najczęściej sieją zamęt i nienawiść. Tzw prawych ateistów jest niewielu. Na pewno nie spotkamy ich na tym forum. Tutaj spotkamy raczej jadowite węże
anonim2019.09.1 13:10
nie musisz być aż tak bardzo samokrytyczny
andrzejhahn32019.09.1 13:21
MAM PYTANIE.............. o jakim ty bogu prawisz....w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm
Mateusz 2019.09.1 13:28
Dla was '' prawy ateista'' to osoba, która nie wierzy, ale podporzadkowuje się katosekcie, katole natomiast mogą sobie pluć na nich w nieskończoność. Chcesz być szanowany?, szanuj innych, bez względu na kolor skóry, wyznanie lub jego brak, poglądy polityczne itd.
Banda Chudego2019.09.1 14:04
Nie odwracaj kota ogonem. Na tym forum waszego jadu tyle ile nieczystości w Wiśle po awarii Czajki
anonim2019.09.1 13:04
Ta wojna została również rozpoczęta z terenów jedynego w Europie, w pełnym słowa tego znaczeniu, klero-faszystowskiego państwa tj Słowacji, gdzie wodzem był autentyczny ksiądz Jozef Tiso, wierny sojusznik Hitlera.
andrzejhahn32019.09.1 12:51
gadecki ale z ciebie jest imbecyl...............
Dr Aloha2019.09.1 12:48
Ja rozumiem że biblistyka to jakieś pseudostudia ale hasło "Gott mit uns" jest powszechnie znane.
anonim2019.09.1 12:40
A kto wywołał popieraną przez Watykan krwawą wojnę Włoch Mussoliniego przeciwko Abisynii ? Jeżeli ci sami tj. którzy odrzucili boga, to z tego wynika, że ówczesny ojciec święty odrzucił boga.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW2019.09.1 12:27
Nawet BENEDYKT XVI miał na pasku munduru wojskowego wyPiSane: "GOTT MIT UNS". Gądecki i cała reszta mają woLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU. NIE WIERZYCIE? https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/u-48-latki-podejrzewano-schizofrenie-winny-okazal-sie-guz/gddjwlx
bicz na prawactwo2019.09.1 12:24
Katol jak zwykłe bezczelnie kłamie i to w takim dniu! Hitler odebrał katolickie wychowanie, nigdy nie odrzucil katolickiego boga cały czas uczestniczył w życiu kościoła i kumał się z hierarchią, która go wspierała i poklepywała po pleckach.
anonimus2019.09.1 12:23
Frondo.pl!Masz ostra cenzure wypowiedzi,ale drukujesz komentarze np."gejow ,dumnych polakow",czego nie rozumiem i od zaraz bojkotuje wasz dziwaczny portal .Amen
Jan Nowak Kowalski2019.09.1 12:03
Gdyby Piłsudski żył dłużej wojny z Niemcami by nie było. Kto teraz potępia Włochy, Węgry, Rumunie że miały sojusz z Niemcami i uratowali swoją ludność cywilną nikt, tylko Polska potrzebuje wokół siebie wrogów, dlatego Niemcy napadli na Polske ale Polska wywołała wojnę z Niemcami
JS2019.09.1 11:56
A teraz Niemcy chcą z siebie zrobić ofiarę hitleryzmu, nazizmu, faszyzmu. Niemal 100% narodu niemieckiego popierała Hitlera, a jednymi z najgorliwszych jego zwolenników byli "polscy" Mazurzy. Nazizm polega na tym, że np. Niemcy pod wodzą Hitlera tak ukochali swój kraj, że znienawidzili inne a w Polsce tego NIE MA ! I takie marionetki jak Timmermans, czy Verhofstadt rozgłaszają że w Polsce rośnie nazizm. Durnie a nie rozsądni ludzie ! Pozdr.
Witek2019.09.1 11:54
Między innymi ksiądz Tisco ze Słowacji . Dzięki za przypomnienie .
Papierz2019.09.1 21:23
Może ksiądz Tesco, baranie? Albo Auchan?
ochrona przed pedofilami w sutannach2019.09.1 11:42
przecież Watykan podpisał konkordat z faszystami Gądecki i fronda chyba zapomnieli o tym fakcie
Cool2019.09.2 11:11
Konkordat to zwykła umowa miedzynarodowa, Jaką Watykan podpisywał i podpisuje z większością demokratycznych państw! P.s. Pozbyć się homoseksualistów a pedofilia w K.K. zmniejszy się o 90% a i system ochrony zboczków legnie w gruzach.
Mateusz2019.09.1 11:37
Zgadzam się, no co?, katosekta robiła swoje (prała mózgi dzieciom, straszyła ludzi, ciągnęła od nich hajs), a ci źli bezbożnicy ją nękają. Biedna katosekta.
MYMŁON2019.09.1 11:28
Wielebni trują bez ładu i składu. Najpierw mówią, że wszystko DZIEJE SIĘ WG BOŻEGO PLANU. A w drugiem zdaniu, że wręcz przeciwnie. A "Gott mit uns" wcale nie znaczy "bóg jest z nami".
JS2019.09.1 11:28
Niemieccy archeologowie po długich negocjacjach sprowadzili z Pergamonu (Turcja) do Berlina tron szatana, o którym jest mowa w jednym z listów do siedmiu Kościołów. Wkrótce po tym Hitler doszedł do władzy. Jakiego boga on wyznawał ??? Na pewno nie Jezusa ani, Boga Ojca. ! Jego aparat propagandowy pozostawił żołnierzom ich wiarę ale w Niemczech budowana była nowa religia oparta na kulcie demonów ! Pozdr.t
Mirek2019.09.1 11:23
To wszystko jest prawdą o czym powiedział arcybiskup Gądecki . Dodał bym tylko że nie byłoby zagłady Żydów gdyby oni sami chcieli stawić opór Niemcom . Sęk w tym że Żydzi nie chcieli podjąć walki przeciwko Niemcom . Przecież mogli połączyć się z Armią Krajową ale oni zamiast tego woleli dać się zamknąć w gettach bo uważali że w ten sposób uda się im przeżyć wojnę . I to był ich , Żydów , największy błąd ponieważ zostali zostali odizolowani od Polaków i znaleźli się bezbronni w matni . Do tego Niemcy powołali w gettach policję żydowską która była bezwzględna wobec swoich współbraci . Wiele jest przykładów że policja żydowska w gettach była gorsza niż sami Niemcy . Poza tym Niemcy wydali rozporządzenia że za jakąkolwiek pomoc Żydowi Polakowi jak i całej jego rodzinie groziła kara śmierci . Pomimo wszystko Polacy uratowali około 200 tysięcy Żydów , którzy dzisiaj żądają od nas Polaków 300 miliardów dolarów odszkodowania . Tak to jest z Żydami .
Maria Blaszczyk2019.09.1 12:17
Mogli połączyć się z AK, a woleli co??? Na litość boską... Korczak z dzieciakami miał się przyłączyć? Te dziewczyny z Bzur? Do tego AK w swojej części - należy o tym mówić, mimo wstydu - było silnie antysemickie. Jak w czasie powstania warszawskiego niedobitki Żydów się zgłaszały - to np. ludzi od Cukiermana po prostu odesłano w cholerę; znane są też przypadki AKowskich zbrodni na Żydach - oczywiście, bywało różnie - ale w czasie wojny trudno, zwłaszcza jak się musisz ukrywać, przeprowadzać rozeznanie, kto przypadkiem nie jest antysemickim gnojkiem. W gettach były cywile. nikt ich nie pytał, gdzie wolą się przyłączyć. Do tego - nikt ich nie uprzedził, jak to się skończy. Naziści karę śmierci wprowadzili za wiele rzeczy, od posiadania radia po przemyt żywności. I jakoś to nikomu nie przeszkadzało tych rzeczy robić. I nie wiem, jacy Żydzi żądają od Ciebie 300 miliardów dolarów odszkodowania. Jakieś dowody?
Marian2019.09.1 13:17
Nie bylo antypolko zadnych AK-wskich zbrodni, byly natomiast zbrodnie zydowskie w sowieckiej strefie okupacyjnej a i w niemieckiej sie zdarzaly czesciej jak przypadki polskich szmalcownikow. Zydom zawdzieczamy smierc okolo 1,5 mln.Polakow
Marian2019.09.1 13:21
Zydowscy cywile w gettach radosnie swietowali upadek Polski Zydowska prasa wychwalala pakt Ribentrop-Molotow czy takim mozna bylo cos proponowac
Walter2019.09.1 15:57
W dniu 17 sierpnia 1944 r. oddział AK "Barwy Białe" w Lesie Siekierzyńskim (Świętokrzyskie) dokonał egzekucji kilkudziesięciu ukrywających się Żydów. Ciała pomordowanych zostały okradzione i zakopane). Sprawcy egzekucji w okresie powojennym byli sadzeni, przyznali się do winy i nie potrafili określić motywów zbrodni. Główny winowajca, który wydał stosowny rozkaz porucznik Kazimierz Olchowik ps. "Zawisza" przez AK został ukarany odebraniem dowodzenia, nie był sądzony. Po wojnie uciekł do Australii gdzie zmarł w 1979 r. Każdy może w gogle wpisać hasło "zbrodnia w Lesie Siekierzyńskim" i przeczytać szczegóły tego zdarzenia.
Maria Blaszczyk2019.09.1 23:12
Dlaczego "antypolko"? Proszę, prawicowy publicysta, z "DoRzeczy" o zbrodni w Suchedniowie: https://opinie.wp.pl/piotr-zychowicz-o-zbrodni-w-suchedniowem-partyzanci-z-ak-zamordowali-grupe-zydow-6126037753546881a Też "antypolak"? A Fronda go promuje, patrzecie tylko, ludzie: https://www.fronda.pl/a/zychowicz-przywrocic-bereze-dla-komunistow,34431.html?page=2& https://www.fronda.pl/a/piotr-zychowicz-dla-frondapl-narod-jest-wyrzynany-w-kraju-a-jego-wladze-znajduja-sie-daleko,35553.html https://www.fronda.pl/a/piotr-zychowicz-dla-frondapl-dzialania-czesci-srodowisk-zydowskich-sa-bezsensowne,37394.html
Marian2019.09.2 8:28
"Ukrywajacy sie zydzi",tak w tych powojennych "procesach" nazywano zydowskie zbrojne bandy rabunkowe.Oni ,owszem byli karani przez AK czy NSZ ale nie za to, ze byli zydami ale za napady i rabunki cywilnej ludnosci.Za przestepstwa kryminalne tak samo karano Polakow.Powolywaniem sie na powojenne "procesy" po prostu sie osmieszasz.A tak przy okazji, jezeli wspominasz o zbrodniach na zydach, to poczytaj o napadzie zydowskiej zbrojnej bandy zwanej GL na Drzewice i wymordowanie kilkudziesieciu Polakow i obrabowanie ich.Zydzi to nie tylko ofiary,ale takze sprawcy wielu zbrodni.
Albert2019.09.1 11:17
"Wojnę wywołali ci, którzy odrzucili Boga" "Gott mit uns" świadczy o czymś wręcz przeciwnym. Nie zakłamiesz rzeczywistości katolicki oszuście.
Zbyszek2019.09.1 13:39
Niemiecki "bóg" nie był Bogiem chrześcijan, lecz bożkiem antychrześcijańskich apostatów.
Albert2019.09.1 16:50
Przykro mi katolicki głąbie - to był ten sam bóg, co twój.
Agnieszka2019.09.1 19:45
Dlatego weszli w okultyzm?
Albert2019.09.1 20:01
Doszli do wniosku, że chrześcijański bóg to bujda na resorach i zaczęli szukać innych opcji.
BiegunkaProrocza2019.09.2 11:15
W ramach tego odrzucenia Boga Watykan łamiąc konkordat z II RP ustanowił biskupów niemieckich na ziemiach Polski. W ramach tego samego odrzucenia kilku biskupów polskich wzywało do posłuszeństwa wobec okupantów. A Kościół błogosławił faszystów niemieckich i włoskich. Ostatecznie Watykan istnieje dzięki Mussoliniemu.
JS2019.09.1 11:09
Ten kraj, który wywołał II WŚ nie wyciągnął wniosków takich jak abp Gądecki i nadal chce zawojować Europę. Boga się nie boją. Stworzyli prywatną firmę o nazwie UE i w ten sposób podbijają inne kraje siłą prawa, polityki, pieniądza, gospodarki. IV Rzesza niszczy inne państwa, Kościół Powszechny marksizmem. Ta prywatna firma ma za zadanie dawać największe zyski Niemcom, potem ich kolaborantom Francji. Kto w ogóle wygrał tą II WŚ ? Wygląda na to, że nie Polska ale Niemcy ! Pozdr.
Sebastian Lorenc2019.09.1 11:09
Wojnę wywołali ci, którzy ponad miłość do własnej ojczyzny przełożyli nienawiść do innych narodów, którzy z powodu tego gdzie się urodzili i jak wyglądają uważali się za lepszych, którzy w imię jakichś dziwnych uprzedzeń nazwali cały naród zarazą, gnidami, odczłowieczyli ich i wmówili innym, że mają racje, że Żydzi to nie ludzie, że należy ich zabijać i niszczyć. I niczego to nas nie nauczyło. Nadal są ludzie,którzy chcą tworzyć obozy, którzy chcą niszczyć, zamykać, utylizować. I to w dodatku w imię Boga i obrony wartości.
Bolek elektryk2019.09.1 13:37
Owszem, tacy sa ,ja tez do nich naleze.Zydowska zaraze nalezy z Polski wypedzic i niech potem zakladaja zwiazki wypedzonych.
Sebastian Lorenc2019.09.1 13:50
Czyli roztrzaskiwani główek niemowląt o bruk, tylko dlatego, że są Żydami, zabijanie całych rodzin, kamienic, wiosek i wrzucanie do zbiorowego grobu nie robi na Tobie wrażenia? Należało im się, bo byli Żydami?
Bolek elektryk2019.09.1 13:57
Absolutnie zadnego.Pomysl prosze, co ta zaraza robila podczas rewolucji pazdziernikowej czy francuzkiej,przypomnij sobie, co robili pod sowiecka okupacja z polakami,co robiilo zydowskie UB.
Sebastian Lorenc2019.09.1 14:04
I robiły to te dzieci? Te dzieci Korczaka prowadzone na śmierć? Nie wiem czy jesteś wierzący, czy jesteś katolikiem, jak jesteś, to zastanów się, czy na pewno powinieneś przystępować do komunii. ("i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom") , a potem krzycz o wartości każdego życia.
Bolek elektryk2019.09.1 14:22
Geremek byl dzieckiem,przezyl dzieki Polakom,a jak bardzo nienawidzil Polski.Zydzi maja pretensje ze chrzczono ich dzieci, zeby przezyly,wiec czy warto bylo pomagac?Moim winowajcom moge darowac ale nie jestem upowazniony przez zydowskie ofiary do darowania win zbrodniarzom.Uwazam ze komunie sw. moge przyjmowac bo jakos nikt jeszcze nie przedstawil dowodu ze antysemityzm jest grzechem
Sebastian Lorenc2019.09.1 14:25
Tak, jasne, życzenie śmierci innym to nie grzech, bo ci inni to Żydzi. Wiesz co, nie chce mi się już rozmawiać na ten temat. Miłej niedzieli.
Bolek elektryk2019.09.1 14:33
Cz wypedzenie tej zarazy, jest rownoznaczne z zyczeniem smierci?
leszczyna2019.09.1 16:10
Rozwiń temat "Żydzi w rewolucji francuskiej".
Sebastian Lorenc2019.09.1 16:24
Penie chodzi mu o teorię, według której rewolucja zbiegła się z dużym napływem Żydów do Francji. Wiesz, każdy porządny antysemita zawsze coś znajdzie.
Cool2019.09.2 9:39
Polski antysemityzm to tylko bardzo łagodna odpowiedź na żydowski antypolonizm!
Jarek2019.09.2 11:15
@ Bolek elektryk, A Chrystusowi i Maryi oddajesz hołd i cześć mimo, że byli Żydami? Tylko nie pisz, że byli Izraelitami. Polacy byli i są sami sobie winni. I przy okazji księża. Polacy, bo są leniami i warchołami - nie chcieli się uczyć pisać i czytać, chodzili do księdza, albo do żyda aby im coś przeczytał. Księża bo nie chcieli uczyć, zwłaszcza polskich chłopów. Bo łatwiej sterować głąbami. Pretensje do garbatego, że ma dzieci proste.
Marian2019.09.2 13:41
Zydzi tez sa sami sobie winni,wiec po kiego zadaja odszkodowan
leszczyna2019.09.1 15:47
Kogo masz na myśli, Agnieszko? Kto chce w imię Boga i obrony wartości eksterminować w obozach i kogo?
Sebastian Lorenc2019.09.1 15:52
Nawiązałam tu do wypowiedzi paru osób, oni dobrze wiedzą o kogo chodzi, bo wprost o tym na Frondzie piszą. Nie będę podawała imion, czy nicków, wystarczy, że ktoś w ten sposób regularnie hejtuje mnie, Marysię i Urszulę. Zresztą zobacz co pisze Bolek Elektryk.
Wania bolszewik2019.09.2 9:01
Wlasnie przeczytalem, co napisal Bolek elektryk i nie znalazlem tam nic, pod czym nie mogl bym sie podpisac
anonim2019.09.1 15:49
jesteś zwykła lewacka sucz
Luxor2019.09.2 10:54
Tak w twojej pustej głowie dziewczyno są tacy ludzie!