15.01.21, 08:00fot. yt/tvp info

Administracja Trumpa chce opublikować ,,czarną listę'' firm, które pomagają w budowie Nord Stream2

1. Jak poinformowała agencja Reutera administracja Donalda Trumpa ma jeszcze w tym tygodniu opublikować swoistą „czarną listę” europejskich firm, które pomimo ogłoszonych amerykańskich sankcji wciąż w sposób mniej lub bardziej jawny pomagają przy dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream2.

Jak pisze agencja chodzi o firmy uczestniczące w układaniu rur prowadzących weryfikację sprzętu używanego do budowy, certyfikujących poszczególne jej etapy, a także zapewniających ubezpieczenie inwestycji.

Jak potwierdzają agencji anonimowo amerykańscy urzędnicy „staramy się informować firmy uczestniczące w tym przedsięwzięciu w jakikolwiek sposób o ryzyku i zachęcać je do wycofania się, zanim będzie za późno”.

Jak się szacuje firm objętych sankcjami może być nawet około 120, choć jak się wydaje spora część po rozszerzeniu sankcji przez rząd USA, definitywnie wycofała się z uczestnictwa w realizacji tego projektu.

2. Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2020 roku został zatwierdzony amerykański budżet obronny na 2021 rok, w którym zostały zapisane dodatkowe instrumenty sankcyjne mogące uderzyć w firmy, które mogą być zaangażowane w dokończenie gazociągu Nord Stream2.

Co niezwykle ważne, dodatkowe sankcje zostały wpisane do budżetu obronnego w ramach porozumienia przedstawicieli partii Republikańskiej i Demokratów w obu izbach Kongresu zarówno w Izbie Reprezentantów jak i w Senacie.

Tym razem chodziło o firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikujące, a więc, nawet gdyby Rosjanom samodzielnie udało się ukończyć Nord Stream2, to nie można byłoby oddać go do eksploatacji, ponieważ nie będzie on miał certyfikatów poświadczających jego bezpieczeństwo, a także nie będzie mógł być ubezpieczony.

3. W konsekwencji na początku tego roku norweska firma Det Norske Veritas (DNV GL) poinformowała, że zaprzestanie wszelkich działań związanych z inspekcjami Nord Stream2, a w konsekwencji odmawia certyfikacji tego gazociągu po jego ewentualnym ukończeniu.

Taka certyfikacja każdego etapu budowy, polegająca na potwierdzeniu zgodności realizowanej inwestycji z projektem i obowiązującymi przepisami jest niezbędna aby mogła się rozpocząć budowa ostatniej części gazociągu na duńskiej części Morza Bałtyckiego.

Norweska firma miała wydać także certyfikat po zakończeniu realizacji całej inwestycji, jest on niezbędny do ubezpieczenia gazociągu i późniejszego oddania go do eksploatacji.

4. Przypomnijmy także, że budowa gazociągu Nord Stream2 została przerwana w grudniu 2019 roku, po wprowadzeniu pierwszych amerykańskich sankcji i od tego czasu prace nie są kontynuowane, mimo tego, że Rosjanie publicznie zapowiadali, że dokończą go własnymi siłami.

Z kolei na początku lipca 2020 roku Departament Stanu USA zniósł klauzulę, która chroniła Nord Stream2 przed sankcjami wynikającymi z wcześniej wspomnianej ustawy O Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Wtedy właśnie sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział, że jest to jasne ostrzeżenie dla firm zaangażowanych w projekty budowy rosyjskich gazociągów przy czym rozumie się to bardzo szeroko (a więc dotyczy nie tylko firm bezpośrednio budujących ale także firm dostarczających materiały do tej budowy, a nawet porty w których przebywają statki przy pomocy których gazociąg jest budowany).

5. Natomiast pod koniec września międzynarodowa organizacja zrzeszająca największych ubezpieczycieli branży morskiej International Group P&I Club wydała ostrzeżenie przed ubezpieczaniem i reasekuracją aktywności związanych z budową gazociągu Nord Stream2.

W wydanym oświadczeniu organizacja ta ostrzega swoich członków, że amerykańskie sankcje poważnie zagrożą tym firmom ubezpieczeniowym, które podejmą się działań ubezpieczeniowych lub reasekuracyjnych wobec projektu Nord Stream2.

A bez polis ubezpieczeniowych dla firm, które ewentualnie zgłoszą się do dokończenia prac na odcinku duńskim i niemieckim, nie powinny one dostać zgód od instytucji obydwu tych krajów.

6. Z kolei w połowie października 2020 Departament Stanu USA opublikował nowe wytyczne poszerzające sankcje na firmy, które zdecydowałyby się świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorstw, które chciałby dokończyć budowę Nord Stream2.

Chodzi o firmy, które chciałyby „zapewniać usługi albo też techniczną lub finansową pomoc w modernizacji lub instalacji sprzętu na statkach”, które miałyby pracować przy dokończeniu budowy Nord Stream2.

Amerykanie po raz kolejny skorzystali z ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA) i rozszerzyli wachlarz sankcji, przy pomocy których chcą zniechęcić firmy, które chciałby wspomóc Gazpromowi w dokończeniu budowy Nord Stream2.

7.Wszystko więc wskazuje na to, że nawet po ostatecznym rozstrzygnięciu wyborczym i objęciu funkcji prezydenta przez reprezentanta Demokratów Joe Bidena w polityce USA w stosunku do Nord Stream2, nie zajdą żadne zmiany.

W dalszym ciągu USA będą stały na stanowisku, że ta inwestycja szkodzi Europie i uzależnia ją od dostaw rosyjskiego gazu i będą stosowały kolejne sankcje wobec budowniczych Nord Stream2 utrudniające jego dokończenie, a nawet jeżeli zostanie wybudowany, uniemożliwiające oddanie go do eksploatacji (uniemożliwienie uzyskania certyfikatów pozwalających na eksploatację i ubezpieczenie).

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

oficer LWP2021.01.15 13:02
kiedy oficjalne obchody państwowe na cześć nowego pana? kiedy oficjalna zmiana nazwy Fort Trump na Fort Biden jako wyraz podległości i służalczości?
Anonim2021.01.15 13:43
zwróć się z pytaniami do szefostwa w Moskwie
Anonim2021.01.15 11:56
Mam nadzieje, ze opublikuje tez liste firm, ktore wspieraja Kliniki Smierci Gatesa, jego plany depopulacji 1o lat temu i szczepionek. Niech i ludzie na Zachodzie to widza....
Anonim2021.01.15 9:49
Nordstream2 to taki pakt umacniający obustronny dawny sojusz nazi-lewicy hitlerowsko-sowieckiej oraz współczesny pakt lewacko-nazistowski czyli szwabsko-kacapski
XYZ2021.01.15 9:28
Za chwile będzie czarna lista firm współpracujących z Trampem
czytelnik2021.01.15 9:44
zabolało cię kacapie ?
XYZ2021.01.15 11:01
Nie, ja się raduje że tego buca nie wybrali.
PRAWDA2021.01.15 9:02
Po Bnkructwie ZSRR czyli CCCP po Polsku Cep Cepa Cepem Pogania = wyjecha lo i się rozlokowało w Europie zachodnich swoich agentow ==Miedzynarodówki Komunistycznej ===Rosja troche ma kasy i robi zamet Światowy ==Ale Rosja i tak zostanie podzielona na 3 państewka i pozostanie tylko Księstwo Moskiewskie =====
Skrzypek na dachu2021.01.15 8:50
Prezydent Donald Trump wygral wybory ale demonkraci oszukali przy liczeniu glosow dlatego kandydat Joe Biden nigdy nie bedzie niczym innym niz falszywym uzurpatorem pretendentem .
katolik2021.01.15 9:13
zawsze moze stac się cud i nie dojść do zaprzysiężenia
Anonim2021.01.15 8:38
Na razie trampek idioto, sam jesteś na czarnej liście
ladychapel2021.01.15 8:37
A Frendzle już wietrzą spisek, nawet w odległej Ameryce. Ale mają nosa. Spisek tu, spisek tam, wróg tu i tam, wszędzie wszyscy przeciw - SCHIZOFRENIA PARANOIDALNA, do tego nieuleczalna, bo i za tysiąc lat będą żyć ludzie pokolenia ich wrogów, którzy wrogami pozostaną
Anonim2021.01.15 8:38
POLSKA - naród od wieków podzielony i wewnętrznie skłócony oraz skłócający innych widzący siebie jako potęgę w historii a to niestety - MIT
Anonim2021.01.15 9:42
Wszak są to mistrzowie analizy polityki światowej. Od zawsze wchodzę na Frondę żeby się pośmiać z tych katolskich przygłupów :))))))))
Anonim2021.01.15 8:35
„Pozwól światłu z góry swobodnie napełniać cię – niech spływa wraz z twoim oddechem.”
Anonim2021.01.15 8:40
To tak jak z tekstem niektórych piosenek, z którego nic nie wynika...
Skrzypek na dachu2021.01.15 8:33
Teraz 25% demonkratow wierzy ze falszywy kandydat Joe Biden zjednoczy Stany ale tylko przeciwko siebie .