Rosja wyznaczyła następcę zatopionego krążownika Moskwa, flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej. To fregata "Admirał Makarow".

"Dowództwo Floty Czarnomorskiej podjęło decyzję o wyznaczeniu nowego okrętu flagowego na miejsce zniszczonego 14 kwietnia krążownika rakietowego Moskwa. Będzie nim fregata projektu 11356R Admirał Makarow" - poinformował za pośrednictwem Facebooka dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej Unian Roman Cymbaluk.

Cymbaluk, który był wcześniej korespondentem Unian w Moskwie, poinformował, że to właśnie wokół Admirała Makarowa działa teraz grupa operacyjna Floty Czarnomorskiej.

"Dowództwo floty jest przygotowane na to, że Admirał Makarow może powtórzyć los krążownika Moskwa. W takim przypadku pałeczkę jako okręt flagowy przejmie fregata Admirał Essen" - dodał Cymbaluk.

Kilka dni temu pojawiły się niepotwierdzone informacje, że na pokładzie Admirała Makarowa wybuchł pożar. Okręt wszedł do służby w 2017 roku. Jest to fregata rakietowa projektu 11356R/M (Admirał Grigorowicz).

W tym samym czasie służbę rozpoczęły bliźniacze fregaty tego samego typu: Admirał Essen i Admirał Grigorowicz. Okręty te brały udział w rosyjskiej interwencji w Syrii.

jkg/tvp info