03.07.21, 09:26Fot. Flickr,wikipedia / kremlin.ru CC BY-SA 4.0

Alternatywa dla Niemiec czy dla Rosji?

Wydawało się, że Alternatywa dla Niemiec jest najważniejszą partią opozycyjną u naszego zachodniego sąsiada, jednak od kilku miesięcy jest to zupełnie inne ugrupowanie niż wcześniej.

Alternative für Deutschland, w skrócie AfD, powstała w 2013 roku jako konkurencja dla partii trzymających władzę w Bundesrepublice, czyli głównie SPD i CDU. Jej założycielami byli Alexander Gauland i Jorg Meuten. Nowe prawicowo-konserwatywne ugrupowanie szybko zaczęło zdobywać popularność, gdyż jako jedyne stanowczo sprzeciwiało się masowemu przyjmowaniu imigrantów. Zarazem pozytywnie wypowiadało się o działaniach PiS w Polsce, w tym popierało reformę sądownictwa. Jednak zamiast pozytywnej reakcji zza wschodniej granicy, w polskiej prasie pojawił się zmasowany medialny atak na AfD, będącą rzekomo neofaszystowską partią, której członkowie głoszą rewizjonistyczne poglądy wobec Polski. Te kłamstwa musiały dotrzeć do zainteresowanych i mocno osłabić pozycję życzliwych wobec Polski polityków.

 

Sytuacja w AfD zaczęła się szybko zmieniać jesienią ubiegłego roku. Jeszcze w połowie listopada pojawiło się oświadczenie zawierające podziękowania dla Polski i Węgier za ochronę Europy przed zalewem nielegalnych imigrantów, a także za sprzeciw przeciw dyktatowi UE w tym względzie. Wkrótce tematykę partyjną zdominowały ataki na partię Zielonych, krytyka polityki wspierania energii odnawialnej oraz poparcie dla budowy gazociągu Nord Stream2. Założyciele partii, Gauland i Meuten, zepchnięci zostali na drugi plan. Od grudnia wszelkie publikacje i oświadczenia władz AfD zaczęły wskazywać, że w rzeczywistości mamy do czynienia z Alternatywą dla Rosji.

 

Przewodnikiem partii w prorosyjskim nastawieniu był Tino Chrupalla. Ten poseł z Saksonii urodził się w 1975 roku tuż przy granicy z Polską. Z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej pozostał w nim sentyment do Moskwy i słaba znajomość języka rosyjskiego. W grudniu został przyjęty przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Ponoć wizyta na Kremlu spowodowana była „niepokojem o stosunki niemiecko-rosyjskie. Wizyta wywołała w Niemczech wiele kontrowersji, gdyż 3 miesiące wcześniej otruty został rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

 

Spotkanie Chrupalli z Ławrowem zaowocowało kolejną wizytą. W marcu 2021 na zaproszenie rządu Federacji Rosyjskiej odwiedziła Moskwę liderka grupy parlamentarnej AfD Alice Weidel. Doszło do spotkania ministrem Ławrowem, członkami Dumy Państwowej oraz przedstawicielami biznesu.

 

Tino Chrupalla powrócił na moskiewski bruk już w 21 czerwca, kiedy składał wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Czerwonym w Moskwie w 80. rocznicę ataku III Rzeszy na Związek Radziecki. Udzielił wypowiedzi dla rządowej stacji telewizyjnej RT, w której wyraził swoje zdziwienie faktem, że jest pierwszym politykiem niemieckim, który w ten sposób oddał cześć bohaterom Armii Czerwonej.

 

Co ciekawego, że Chrupalla posiłkuje się z jednej strony zastraszaniem Niemców wybuchem kolejnej zimnej wojny, a z drugiej – powtarza banały o potrzebie wzajemnego dialogu, współpracy i wymiany gospodarczej. Stosuje socjotechniczny model wahadła. Natomiast jak ognia unika niewygodnych tematów takich jak agresja Rosji na Ukrainę, zamach na skład amunicji w Czechach, agresywna polityka wobec Gruzji, Armenii i Mołdawii, wspieranie dyktatury Łukaszenki na Białorusi, otrucie Aleksieja Nawalnego, czy wciąż ujawniane przejawy wojny hybrydowej.

 

Niczym komunistyczny aparatczyk Chrupalla głosił w Moskwie następujące mądrości: „Musimy wyciągnąć wnioski z historii, bo wzajemny szacunek i działanie bez moralnych presji są podstawą do konstruktywnych rozmów. A konstruktywne rozmowy ze sobą są podstawą pokoju. Rosja należy do Europy i tylko razem z Rosją możemy budować pokojową przyszłość…”. Jednocześnie agresywnie zaatakował niemiecką partię Zielonych mówiąc: „To jest partia absolutnie antyrosyjska, to trzeba powiedzieć. Kiedyś nazwałem ich podżegaczami wojennymi i tacy są!”.

 

Niestety, ta oderwana od rzeczywistości retoryka trafia do wielu Niemców. Istotę ich myślenia dostrzec można w komentarzu Johannesa Kanterta, który stwierdził: „Od dziesięcioleci kraje Europy Zachodniej próbują zapobiec ścisłej współpracy między Niemcami a Rosją. Natomiast oba kraje mają wszystko, czego potrzeba, aby osiągnąć wspólny wzrost…”. Zgadza się, Rosja ma gaz, ropę naftową, wiele innych surowców mineralnych oraz wielki rynek zbytu dla produktów przemysłowych produkowanych w Niemczech. Fakt, że agresywna, mocarstwowa polityka Putina prowadzona jest głównie za pieniądze Niemców, w tym momencie dla niektórych cywilizowanych Germanów nie ma znaczenia. Z krajami takimi jak Ukraina, Litwa czy Gruzja nie da się robić tak intratnych interesów…

P.J.Z.

Komentarze

mali2021.07.3 13:13
Łukaszenka zaprasza obcokrajowców na szczepienia. Bez wizy! kresy 24pl
dosyc propagandy2021.07.3 12:54
a z kim pertraktuje Orban albo Le Pen ? w mistrzostwach europy w Baku czy Peterburgu jest zabroniona tecza LGBT Lawrow sie wypowiedzial jasno o LGBT rosja sobie nie dadza tanczyc po glowie jak polska tym zboczenca
Skrzypek na dachu2021.07.3 10:59
Pan Kancelarz Otton von Bismark podpisal tajny traktat reassekuracijny z moskalem w 1862 niedlutgo po wojnie o polwysep Krymski .
taka prawda2021.07.3 10:54
Tam gdzie kacapia tam zaraz zjawia sie kacapski trol .Pomijajac tych z Olgino to mamy w Polsce duzo tego barachła po 45 roku
sam jestes kacap2021.07.3 12:57
kazdy ktory jest innego zdania jest zaraz trolem rosyjski jaka jest roznica miedzy propaganda LGBT komunistow nazistow a toba ? zadna tylko twoje zdanie sie liczto idz do tych swoich zboczencow
katolicka deratyzacja Polski2021.07.3 10:52
Alternatywa Dla Nieniec jest bratnia partia Konfederacji,ktora wysyla do nich regularnie delegacje na konsultacje i na demonstracje. Braun bywa u nich regularnie,i przyjmuje ich tez u siebie. Jest to tym bardziej ciekawe,bo to jest partia nazistowska i antykatolicka,i otwarcie dazy do rehabilitacji Wehrmachtu.
klupnij sie chlopie2021.07.3 13:02
geba w kubel zboczencu znalazl sie szpec z polski dej pozor zeby cie ta zgnilo gibsdeka na tyn pusty leb nie sleciala na tym hasioku kaj koczujesz
sołtys2021.07.3 10:51
Hitlersyn czy z prawa czy z lewa zawsze będzie antypolski
Anonim2021.07.3 10:24
U nas takie coś nazywa się PiS.
U nas takie coś jak ty2021.07.3 10:28
nazywa się idiota.
Po 11 ...2021.07.3 10:39
Jednym ze stałych motywów rosyjskiej propagandy jest przedstawianie Rosji i samego Władimira Putina jako obrońców tradycyjnej moralności, a Zachodu jako siedliska moralnej zgnilizny. „Propaganda homoseksualna” ma być finansowana przez dążące do władzy nad światem koncerny. --- Nie widzisz podobieństwa do PiS???? Nie? To sam jesteś idiotą.
Przypominasz nam doniczkę2021.07.3 11:22
-w niej nawet g*w*no nie jest, co do zasady, gównem. Co za podobieństwo!
Anonim2021.07.3 10:44
Szczęśliwie zdanie prawiczkowych stulejarzy mam głęboko w dupsku. 😁😁😁
Po 11 ...2021.07.3 10:22
Putin wspiera europejskie partie PRAWICOWE od 2008 roku, kiedy węgierski Jobbik poparł rosyjską interwencję w Gruzji. Po stronie Rosji opowiedziały się wówczas populistyczne ugrupowania w Bułgarii i na Słowacji. Dalej poszło gładko. Front Narodowy Marine Le Pen wziął od Putina "pożyczkę" w wysokości 9 mln USD. Francuska skrajna prawica jest głównym sojusznikiem Rosji w Europie Zachodniej. lider włoskiej Ligi Północnej Mateo Salvani jawnie chwali Putina. Rosyjscy dyplomaci doradzają eurosceptycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AFD). To kolejne skrajne ugrupowanie nawiązujące bliskie relacje z Kremlem. Grecka partia faszystowska Złoty Świt nigdy nie ukrywała swoich bliskich związków z rosyjską prawicą, za pośrednictwem której prawdopodobnie ugrupowanie Nikosa Michaloliakosa jest finansowane. Prawdopodobnie tak samo jest z polską prawicą. Po co to wszystko? Współpraca europejskich nacjonalistów z Rosją opiera się na walce ze wspólnym przeciwnikiem. Jest nią Unia Europejska. Chodzi o wysadzenie UE od środka. Już rozumiecie kogo scenariusz realizuje PiS i Fronda???
katolicka deratyzacja Polski2021.07.3 10:54
Konfederacja utrzymuje bliskie wiezi z nazistowska i antykatolicka Alternatywa Dla Niemiec.
katolik2021.07.3 10:21
Horban nazista+ abp Hoser+ Episkopat = prowadzą rozmowy w sprawie wydania wyrolu śmierci na Polaków przez chemię genetyczną. Kościele, choroby i ,smierc wiernych i Księży będą na sumieniu kazdego biskupa w Polsce, o czym sobie przypomnicie przed wejściem do Domu Ojca
katolicka deratyzacja Polski2021.07.3 10:56
Nazistowska Konfederacja wspolpracuje z hitlerowska Alternatywa Dla Niemiec
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.3 10:08
6-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.3 10:58
Kabotyni z Rosyjskiej Konfederacji prowadza dla Putina dywersje walki z epidemia,zeby poddac Polske okupacji rosyjskiej tak,jak na Krymie !!!
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.3 11:58
jak zmówisz 1 dziesiatkę różańca to ci przejdzie, miej odwagę , badz facetem tym bardziej jak boisz się Rosiji
Anonim2021.07.3 9:32
Prawo i Sprawiedliwość - dla Polski czy tylko dla PiS?
Twoje 180 cm Trzaskowski2021.07.3 9:54
służy całej mafii w sądach i lewicowych bojówkach!