22.01.22, 09:20Fot. Ліонкінг via: Wikipedia CC 4.0

Amerykański ekspert: Rosja prawdopodobnie gotowa do ataku

W ocenie Roba Lee, eksperta amerykańskiego think tanku FPRI, najbardziej prawdopodobny scenariusz rosyjskiej agresji na Ukrainę to ograniczona "karna ofensywa" na Kijów. W jego ocenie Rosja najpewniej zgromadziła już siły wystarczające do dokonania inwazji. 

- Myślę, że ograniczona »karna ofensywa« jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Może ona zakładać planowane wycofanie lub zakończyć się tuż przed Kijowem, czekając na spełnienie swoich warunków. Nie wiem, która z tych opcji jest bardziej prawdopodobna - ocenił Lee.

- Rosja już prawdopodobnie skoncentrowała wystarczającą liczbę żołnierzy i sprzętu, by móc zacząć tę operację, ale prawdopodobnie jeszcze poczeka i dośle dodatkowe siły - dodał.

Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę mimo wszystko nie jest jeszcze przesądzona, jednak wiele zachowań rosyjskich polityków (jak np. wysuwanie niemożliwych do spełnienia żądań) wskazuje na to, że do inwazji dojdzie.

Zdaniem Lee, rozmieszczenie rosyjskich sił na północny i północny-wschód od Kijowa wskazuje, że to właśnie stolica Ukrainy jest najbardziej prawdopodobnym celem inwazji. Ponadto jego zdaniem inwazja lądowa wiązałaby się dla Rosji z dużymi stratami ludzkimi, jednak być może nie będą one tak wielkie, jak wydawałoby się zachodnim decydentom.

Podkreślił dominację Rosji w powietrzu oraz w zakresie artylerii i broni długodystansowej. Lee nie wyklucza, że Rosja być może zdecyduje się tylko na ostrzał z daleka lub z powietrza, lecz uważa, że taki scenariusz prawdopodobnie nie osiągnie rezultatów, na jakie liczy Moskwa.

Ponadto w ocenie Lee, rosyjska inwazja może wcale nie być związana z rozszerzaniem NATO na wschód. Jej rzeczywistą przyczyną może być wzrost siły militarnej i politycznej Ukrainy, której społeczeństwo od 2014 roku jest coraz bardziej wrogo nastawione w stosunku do Rosji.

-Zachowanie Rosji sugeruje, że bardziej obawia się kosztów bezczynności, niż kosztów znaczącej eskalacji na UkrainieJeśli dojdzie do inwazji, Rosjanie z pewnością poniosą straty, ale nie sądzę, by zmieniło to ich rachunek potencjalnych zysków i strat - powiedział Lee.

jkg/pap

Komentarze

Böno2022.01.22 12:22
Od lat piszecie jedno i to samo, a ataku jak ie było, tak nie ma.
kk2022.01.22 11:36
vjyhv
Simon2022.01.22 10:32
mała korekta Rosja jest zawsze gotowa do ataku jak prostytutka do stosunku to taki rodzaj profesji ...ciągła gotowość.
odp2022.01.22 11:06
Bywa, choć św. p. Lepper był innego zdania, że w końcu sama stanie się obiektem gwałtu.
co istotne2022.01.22 10:09
Rosja gotowa. Ważniejsze na ile Ukraina gotowa do obrony bo od tego będzie wiele zależało. Oczywiście Rosja musi też brać pod uwagę straty ekonomiczne, które z takiej agresji mogą być zwłaszcza jak Ukraińcy stawią skutecznym opór czy na ile Zachód gotowy jest nałożyć dotkliwe sankcje wliczając w to powstrzymanie Nord Stream. Ważna tu jest też rola jaką odegrają Chiny, które są już mocarstwem i pod ty względem sytuacja się zmieniła na niekorzyść Rosji bo Chiny korzystając z tego konfliktu mogą odebrać co nieco a i Turcja może rozegrać sytuacje z korzyścią dla siebie zwłaszcza jeśli chodzi o Azerbejdżan. Takich punktów zapalnych jest zresztą więcej. Tak więc Putin musi się poważnie zastanowić czy mu się to wszystko opłaci i czy koszty nie będą zbyt duże bo poza Białorusią gdzie Łukaszenka sam ma swoje kłopoty nikt mu raczej nie pomoże.
migg2022.01.22 10:02
Armia rosyjska jest gotowa do ataku w każdej chwili. Historia Rosji jest pełna faktów o atakach licznych wrogów na jej granice, co zmusza Rosjan, być zawsze gotowymi do ataku na wroga! Nie oznacza to jednak, że Rosja jest gotowa na agresję. Współczesna Rosja to pokojowy kraj!
odp2022.01.22 10:18
Ty kpisz, czy o drogę pytasz?
Anonim2022.01.22 13:32
Nie wychylaj się . Fronda to nie jest portal dla myślących .:) Szkoda fatygi . Żelbetonu nie przebijesz .
Anonim2022.01.22 13:49
Oooo. Puścili mój komentarz . Z opóźnieniem , bo opóźnieniem ale puścili . Tego drugiego nie puszczą ale był przeznaczony tylko dla nich a nie dla reszty więc to bez znaczenia . Tak czy sia pisać już nie będę nie tylko we Frondzie . Czasem coś mnie jeszcze najdzie siłą potrzeby i coś szkryfnę ale definitywnie skończyłam z pisaniem w internecie . A więc bez obaw .
Anonim2022.01.22 13:42
Znów mnie Fronda nie wpuściła na swoje " szacowne " łono ? No i cóż z tego ? Czyż to nie jest ironia losu ? Mnie , która walczyła o dostęp do wiedzy i o wolność słowa blokuje pismo popierające Kaczyńskich którzy też niby " walczyli " ? O co ? O władzę bo wypłynęli dopiero wtedy gdy zaczęto się nią dzielić . Ale tak to w życiu bywa że wszystko ma swój kres i przychodzi czas zapłaty . To co zasiejesz to w dwójnasób zbierzesz . Zdrówka Frondzie życzę gdyż będą jej ludzie go potrzebowć . No i czegoś więcej będą potrzebować ale tak daleko już moje życzenia nie sięgają . :)
Anonim2022.01.22 13:54
Oooo . I ten komentarz też puściła . Ma widać opóźniony zapłon .
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.22 10:00
Czechy i Litwa oferują Ukrainie pomoc wojskową a polska pod rządami PiSdziaków jedynie co może zaoferować to mobilne ołtarze i kawałki ścierwa andrzeja boboli...
nolens volens2022.01.22 10:10
w ramach sojuszu z ukrainą ,ciebie bym tam wysłał w pełnym rynsztunku debilu
droma2022.01.22 12:13
więcej niż pewne że pomagamy w tajemnicy ,wania ,ale niewolnik głodny nie jest w stanie do tego dojść myślowa bo tam jest nas,rane propagandą ...
Anonim2022.01.23 14:30
jak znam dude i pis to już dawno popłynęły miliardy ,ale po cichu jak już było kiedyś .takie klossy w duje..ne
442022.01.22 9:57
Obawiam się, że czynny atak Rosji na Ukrainę rozpęta konflikt ogólnoświatowy. Poza Niemcami sugerującymi się w polityce międzynarodowej subiektywnym pragmatyzmem, ważni, polityczni gracze nie będą obojętni. Stany Zjednoczone, Chiny, Turcja, Wielka Brytania na pewno nie będą siedzieć z założonymi rękami. Odgryzienie nogi Ukrainie (Krym) nie jest tym samym, co złamanie jej kręgosłupa. Imperialistyczne zapędy Rosji nie wróżą niczego dobrego.