07.07.17, 09:55Fot. Gage Skidmore, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Media w USA: Trump stanowczy wobec Rosji

Amerykańska prasa w mieszany sposób oceniła wizytę Donalda Trumpa w Polsce i jego wczorajsze przemówienie na Placu Krasińskich.

Telewizja ABC zauważyła, że Trump obrał własną niezależną strategię podczas swojej podróży do Europy. Jako pierwszy wizytowany kraj wybrał Polskę, nie zaś Wielką Brytanię, czy Niemcy. Telewizja zwraca uwagę, że Polska jest krajem, który przeznacza 2 proc. PKB na obronność, co spełnia zobowiązania wobec NATO, czego nie robią inne kraje europejskie, a jest to kwestia istotna dla Trumpa.

Jednocześnie ABC skrytykowała polski rząd, określając go jako prawicowy i oskarżany o ograniczanie wolności prasy i kwestionowanie władzy sądowniczej.

Według ABC obecna w przemówieniu Trumpa krytyka rozrastającej się biurokracji "po obu stronach Atlantyku" ma być w istocie krytyką administracji niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Z kolei telewizja CBS koncentruje się na przekazie przemówienia z Placu Krasińskich dotyczącego walki o cywilizację Zachodnią, a także na mocnych słowach skierowanych w stronę Rosji, która została wezwania do zaprzestania wrogich działań.

Ta stacja zwracała też uwagę na bardzo pozytywne przyjęcie Trumpa przez Polaków obecnych na Placu Krasińskich.

Politolodzy komentujący wizytę dla CNN pozytywnie oceniali główne wystąpienie Trumpa, ale krytycznie odnosili się do wcześniejszej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, gdzie padły m.in. słowa krytyki pod adresem poprzedniego prezydenta Baracka Obamy.

przk/rmf24.pl