23.01.19, 09:15

Anna Azari ogłasza: Relacje z Izraelem wróciły do normy

Izrael jest zadowolony, że w Polsce odbędzie się konferencja dotycząca Iranu. Warszawa jest w tej sprawie neutralna, a polskie aspiracje do odgrywania większej niż dotąd roli na scenie międzynarodowej mają poparcie Tel Awiwu. Ambasador Anna Azari w rozmowie z dziennikiem ,,Rzeczpospolita'' zapewnia, że polsko-żydowskie relacje całkowicie wróciły do normy.

 

,,Izrael uważa, że lepiej rozmawiać, niż walczyć. Czyli generalnie konferencja nam się podoba'' - powiedziała Anna Azari.

Jak wskazała, nie wiadomo, czy na konferencji będzie izraelski premier Benjamin Netanjahu. Wkrótce w Izraelu odbędą się wybory; gdyby jednak w Warszawie miało pojawić się wielu ministrów dyplomacji z krajów arabskich, to Netanjahu na pewno będzie również. W Izraelu jest nie tylko premierem, ale i szefem MSZ. 

Ambasador przekonywała, że Polska jest dobrym miejscem na konferencję o Iranie, bo jest w kwestii Teheranu neutralna. 
 
Jak przekonywała, Polska nie robi nic niezgodnego z polityką Brukseli, a ona sama cieszy się, że Warszawa chce odgrywać dużą rolę na arenie międzynarodowej. 
 
,,Nie widzę, żeby Warszawa robiła coś niezgodnego z polityką Unii w sprawie Iranu. Rozumiem natomiast, dlaczego taki kraj jak Polska chce odgrywać większą rolę międzynarodową. My też jesteśmy zainteresowani większą rolą Polski w UE i ONZ'' - powiedziała.
 
Azari zapewnia też, że relacje Polski z Izraelem są już zupełnie poprawne. Po sporze o ustawę o IPN nie zostały ślady. 
 
,,Wróciły do normy'' - stwierdziła. Jak dodała, chciałaby, aby wkrótce do Polski przyjechał Netanjahu. ,,Przyjazd premiera na konferencję bliskowschodnią byłby też okazją do rozmów dwustronnych izraelsko-polskich. Tak po ludzku chciałabym, żeby za mojej kadencji zamknął się jakiś cykl w tych relacjach'' - mówiła.
 
Ambasador podkreśliła, że trwa owocna współpraca izraelskich dyplomatów z polskim rządem, na przykład w zakresie przedsiębiorczości i technologii, a także cyberbezpieczeństwa i fintechu. 
 
Wspomniała pani w tamtym wywiadzie, że „Dyplomaci z izraelskiej ambasady, gdy są zapraszani na spotkanie w jakimś ministerstwie, to dwa razy się zastanawiają, czy iść". Czy teraz się zastanawiają? I do jakich ministerstw są zapraszani?
 
bb/rzeczpospolita.pl

Komentarze

CaminoCanis2019.01.23 17:27
Jak już spłacimy międzynarodowym hucpiarzom te 300 miliardów zielonych to nasze stosunki będą wręcz wzorcowe
Batko2019.01.23 12:17
Powrót do normy? Czyli rząd na kolanach ,przed Izraelitami.
dgr2019.01.23 11:45
Och, jak miło, Izrael stwierdził, że już wszystko jest OK
motwi2019.01.23 11:27
Ta Pani chyba chciała powiedzieć o relacji Izraela z Polską a nie Polski z Izraelem, to znacząca a niezauważalna różnica :)
sn2019.01.23 11:22
Niestety. Polsko-żydowskie relacje wrócą do normy dopiero po: 1) otrzymaniu przez JE Panią Ambasador statusu persona non grata w Polsce 2) wystąpieniu Polski z ustaleń konferencji teresińskiej 3) uchylenie ustawy 447 przez kongres USA 4) zrzeczeniu się jakichkolwiek roszczeń przez Izrael wobec RP 5) zanegowaniu przez Izrael wyzwolicielskiej roli Armii Czerwonej 6) ustanowieniu trybunału międzynarodowego dla ścigania i badania zbrodni komunistycznych w szczególności zbrodni tzw żydokomuny 7) zaprzestaniu przez Izrael wtrącania się w sprawy RP
Mistuś-Pasiflorek2019.01.23 12:08
i tego się trzymajmy :)
Ewa2019.01.23 11:01
Jeśli Polska chce, by spór rozwiązywano pokojowo na konferencji w Warszawie, to powinna niezwłocznie zaprosić na nią władze Iranu. Nie ma potrzeby, żebyśmy konfliktowali się z kolejnym krajem po to, żeby znów zaplusować w USA. Stany Zjednoczone mają ewidentną korzyść z posiadania baz w Polsce, więc to oni nam powinni za to płacić, tak jak Niemcom, a nie odwrotnie. Gdzie jest nasza dyplomacja? Dlaczego godzimy się na kolejne gesty bez korzyści dla naszego kraju?
Vistula2019.01.23 14:57
zostali zaproszeni- odmówili
Bret2019.01.23 9:47
Gdybym napisał to co myślę o tej ... i jej pobratymcach to za chwilę miałbym całą okoliczną policję w domu.
romulus2019.01.24 23:22
Bo o żydach można mówić tylko dobrze.....
romulus2019.01.24 23:23
czyli milczeć
E2019.01.23 9:34
To dobrze, że tam na górze jest OK, bo tu na dole chyba odwrotnie. Trzeba przyznać, że dość krótko na to Pani pracowała.